פרשת הצוללות: הוארך מעצרם של מיקי גנור, אבריאל בר יוסף ועו"ד במשרדו של גנור

עורך דין המקורב לרה"מ, שנחקר מהבוקר, שוחרר למעצר בית ■ נתניהו צפוי להידרש לתת עדות בפרשה ■ נציג המשטרה בדיון: "הראיות מעלות חשד אמיתי לשוחד, הלבנת הון והפרת אמונים"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיקי גנור בבית משפט השלום בראשון לציון, היום
מיקי גנור בבית משפט השלום בראשון לציון, היוםצילום: אילן אסייג

בית משפט השלום בראשון לציון האריך הערב (שני) את מעצרם של שלושה מהחשודים בפרשת תיק 3000 - מיקי גנור, המתווך בעסקת הצוללות, אבריאל בר יוסף, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, שלקח חלק מרכזי בהכנת חוות הדעת שניתנה לגבי רכישת הצוללות, ורונן שמר, עורך דין במשרדו של גנור.

אבריאל בר יוסף בדיון להארכת מעצרו, הערבצילום: אילן אסייג

מעצרו של גנור הוארך בארבעה ימים והוא חשוד בהלבנת הון, קשירת קשר לפשע ומרמה. נשיאת בית משפט השלום במחוז מרכז השופטת עינת רון קבעה כי "יש חשש ממשי לשיבוש החקירה על ידי החשוד". בהחלטתה להאריך את מעצרו של גנור כי "עד כה נאסף על ידי גורמי החקירה חומר רב, אך דרכה של המשטרה עוד ארוכה". היא הוסיפה כי חומר הראיות מצביע על חשד סביר בעיניינו של גנור וכי בכוונתה של המשטרה לבצע בעניינו עשרות פעולות חקירה, "שכולן נחוצות", כלשונה. 

עו"ד נתי שמחוני ממשרד הרצוג פוקס נאמן, המייצג את גנור, מסר: ״החקירה היתה צפויה. מר גנור שיתף פעולה עם רשויות החקירה ובכוונתו למסור את כל המידע שברשותו. הוא מאמין שבכך תוסר העננה ותסתיים הפרשה, שכן הוא משוכנע שלא עבר שום עבירה״.

בהחלטתה להאריך את מעצרו של בר יוסף כתבה השופטת רון כי החשדות המיוחסים לו הם שוחד, קשר לפשע, הפרת אמונים והלבנת הון. לדבריה, "נאסף חומר רב היקף, שמרביתו לא נחשף לציבור". עו"ד זק חן, המייצג את בר יוסף, אמר בתגובה להחלטה: "אני עצוב שהגענו למצב שבו אדם ששמע במשך שמונה חודשים שמתנהלת נגדו חקירה, צריך להיעצר בחשד לשיבוש. אני בטוח שבמהלך התקופה הזו המשטרה תמשיך לעבוד ולחקור כדי שישמעו את התשובות שלו ואת הגרסה שלו".

מעצרו של עו"ד רונן שמר הוארך בשלושה ימים בחשד לעבירות הלבנת הון ומרמה ומחשש לשיבוש מהלכי חקירה. עורכת דינו מסרה כי הוא עובד כשכיר עבור גנור, אך מבצע עבורו פעולות טכניות בלבד ואינו שותף סוד או מעורב בעסקיו. היא העריכה כי מעצרו נובע מניסיון לדלות ממנו מידע, אף שהצהיר כי אין לו כל מידע שיכול לשמש את החוקרים מעבר לזה שמסר לו גנור.

חשוד נוסף בפרשה שעוכב היום לחקירה הוא עורך דין המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו, שנשלח לשלושה ימים במעצר בית; מלבדו, עוכבו לחקירה שני מקורבים לבר יוסף ולגנור. נתניהו ככל הנראה יידרש להעיד בפרשה.

נציג המשטרה בדיון אמר כי "מדובר בחקירה מורכבת ומסונפת המתנהלת מזה מספר חודשים ביחידה הכלכלית בלהב 433. עד כה ביצעה היחידה פעולות שהניבו ראיות של ממש לביצוע החשדות. הראיות מעלות חשד אמיתי לשוחד, הלבנת הון, עבירות מס, הפרת אמונים ומרמה... הן מצביעות על מצב מדאיג ביותר בנוגע לרכש ביטחוני שביצעה ישראל בהיקפים של מיליארדי שקלים".

היום בשעות הבוקר הגיעו שוטרי בילוש של יחידת להב 433 לבתיהם של החשודים ועיכבו אותם לחקירה. במשטרה ביקשו למנוע מצב שבו השישה יגיעו לחקירה באופן עצמאי, מחשש לשיבוש ועל מנת להפתיע את העצורים באשר למועד החקירה.

השישה חשודים בעבירות שוחד, קבלת דבר במרמה, עבירות מס והלבנת הון. לפי הודעת המשטרה, העבירות נעשו על פי החשד בעת "ביצוע רכש ביטחוני במסגרת פרשה 3000". עוד נמסר כי השישה עוכבו בחקירה משותפת עם רשות המסים, הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, ובליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה.

בחודש פברואר האחרון הורה פרקליט המדינה שי ניצן, על דעת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, להורות על מעבר מבדיקה לחקירה פלילית בפרשת הצוללות וכלי השיט. בחקירה נבדקים ההליכים לרכישת שלוש צוללות וארבע ספינות מגן מהתאגיד הגרמני "תיסנקרופ". החקירה המשטרתית בוחנת שתי עסקאות לרכישת כלי השיט עבור חיל הים: שלוש צוללות, שחוזה עם תאגיד תיסנקרופ לרכישתן טרם נחתם, וארבע ספינות "סער 6", שעתידות להגיע לישראל בשנת  2019 ושנרכשו מתיסנקרופ ללא מכרז.

בנוגע לקניית שלוש הצוללות החדשות שטרם נרכשו, נחתם מזכר הבנות עם נציג תיסנקורפ בישראל מיקי גנור. את גנור ייצג בהליך עו"ד דוד שמרון. אחד התומכים ברכישת שלוש הצוללות במגעים שנוהלו בנושא בשנת 2015 היה ראש הממשלה נתניהו, שביקש להוסיף לרכישה גם שתי ספינות נגד צוללות. מנגד, שר הביטחון לשעבר משה יעלון ומערכת הביטחון התנגדו להגדלת ארסנל הצוללות ולרכש הספינות. שמו של מפקד חיל הים לשעבר האלוף במיל' אלי (צ'ייני) מרום נקשר בפרשה, כמי שפעל להחלפת נציג תיסנקופ בישראל בעבר, שייקה ברקת, באיש העסקים גנור.

בחודש אוקטובר האחרון אישר הקבינט את מזכר ההבנות להחלפת שלוש צוללות ותיקות ברכישת שלוש צוללות חדשות. העיתון הגרמני דר שפיגל דיווח בסוף חודש יוני כי גרמניה אישרה את העסקה למכירת הצוללות. עם זאת, בחוזה הוכנס סעיף המאפשר לגרמניה לבטל את הרכישה במידה ויוכחו טענות לשחיתות בפרשה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ