מפקד גדוד קרקל הושעה כי ניהל קשר רומנטי עם קצינה הכפופה לו

סא"ל אלעד כהן, שאמור לסיים את תפקידו בעוד מספר שבועות, הושעה לחודש בעקבות חקירת מצ"ח. לטענת גורם בצה"ל, הקשר בין השניים היה בהסכמה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
גילי כהן
גילי כהן

מפקד פיקוד הדרום, האלוף אייל זמיר, השעה את מפקד גדוד הקרקל מתפקידו לאחר שהתברר כי ניהל קשר רומנטי עם קצינה הכפופה לו. סא"ל אלעד כהן אמור היה לסיים את תפקידו בעוד מספר שבועות, וייתכן שבצה"ל יידרשו להקדים את כניסתו לתפקיד של מחליפו.

סא"ל כהן
סא"ל כהןצילום: דובר צה"ל

כהן הושעה מתפקידו לחודש בעקבות חקירת מצ"ח, שגילתה כי הוא היה בקשר רומנטי עם קצינה הכפופה לו - בניגוד לפקודות הצבא. לטענת גורם בצה"ל, הקשר בין השניים היה בהסכמה.

בשנה שעברה השעה צה"ל מספר קצינים משירות לאחר שהתברר כי היו בקשר רומנטי עם פקודותיהם. כך למשל הושעו קצין בדרגת אל"מ מחיל האוויר, ומפקד גדוד הסיור הבדואי בפיקוד הדרום. אותו מג"ד הודח בתום בירור שנערך לו עם אלוף פיקוד הדרום, מכיוון שלפי הצבא מסר דיווחים לא אמינים למפקדיו.

לפי נתוני צה"ל, בשנת 2016 הוגשו 30 כתבי אישום בגין עבירות מין והטרדה מינית בצה"ל. עם זאת, בחלק מהמקרים כתב האישום שהוגש היה בגין עבירה של התנהגות שאינה הולמת, ולא על עבירת מין. כך למשל קרה בהרשעתו של מג"ד גבעתי, סא"ל לירן חג'בי, שהורשע במסגרת הסדר טיעון בהתנהגות שאינה הולמת כלפי פקודתו לשעבר מאי פאטל.

הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, מסר בעבר באגרת לכל המשרתים בצה"ל כי אין מקום למערכת יחסים אינטימית בין מפקד לפקודיו. "במערכת היחסים שבין המפקד לפקודיו, המבוססת על יחסי מרות, אין תחום אפור", טען באגרת שהפיץ ב-2015. "כל מערכת יחסים אינטימית בנסיבות אלה פסולה בתכלית, ואין לה מקום בצה"ל", כתב איזנקוט והוסיף כי הצבא ינהג ב"אפס סובלנות" כלפי מפקדים שינהגו כך "וימעלו באמון".

מנתונים שפורסמו ב"הארץ" עולה כי 227 אנשי צבא הואשמו בתשע השנים האחרונות בעבירות מין כלפי מי ששירתו עמם. הנתונים, שנאספו בשנים 2016-2008, מראים כי 65% מכתבי האישום הוגשו נגד חיילים בשירות חובה, בעוד שהיתר הוגשו נגד קצינים, נגדים ואזרחים עובדי צה"ל. הבכיר ביותר שהורשע בעבירות אלו הוא אופק בוכריס, שהואשם תחילה במעשי אונס וסדום בעת שהיה קצין בדרגת תת-אלוף, ולבסוף הורשע במסגרת הסדר טיעון בבעילה אסורה בהסכמה, והורד בדרגה.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ