בית המשפט על פרשת הצוללות: "החשד התחזק, חלו לא מעט התפתחויות"

מעצרם של המתווך בעסקה מיקי גנור והמשנה לראש המל"ל לשעבר אבריאל בר יוסף הוארך עד יום שני, והשופטת ציינה כי נאספו ראיות בהיקף נרחב. הערב הוארך מעצרו של אליעזר (צ'ייני) מרום ביומיים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנור בהארכת מעצרו הקודמת, השבוע
גנור בהארכת מעצרו הקודמת, השבועצילום: אילן אסייג

פרקליטו של נתניהו ואיש סודו, דוד שמרון, ומפקד חיל הים לשעבר, אליעזר (צ'ייני) מרום, נחקרו היום (חמישי) פעם נוספת במשרדי יחידת לה"ב 433. מעצרו של מרום הוארך ביומיים נוספים ומעצרו של שמרון צפוי להסתיים מחר.

הבוקר האריך בית משפט השלום בראשון לציון את מעצרם של מיקי גנור ושל המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר אבריאל בר יוסף בחמישה ימים. גנור, המתווך בעסקת הצוללות, חשוד בהלבנת הון, קשירת קשר לביצוע פשע ומרמה. בר יוסף, שלקח חלק מרכזי בהכנת חוות הדעת שניתנה לגבי רכישת הצוללות, חשוד בשוחד, קשירת קשר לביצוע פשע, הפרת אמונים והלבנת הון. 

בדיון הארכת המעצר הכחיש סנגורו של גנור את החשדות המיוחסים לו, אך על כך אמרה השופטת ענת רון: "כבר בהחלטה הראשונה על מעצרו ציינתי כי בחומר שנאסף על ידי המשטרה יש משום חשד סביר. חשד זה התחזק עם התפתחותה של החקירה עכשיו". גם במשטרה סבורים כי הראיות מחזקות את החשדות נגדו, ונציגת המשטרה הגישה דו"ח סודי בעניינו שאורכו 48 עמודים. 

בדיון דחתה השופטת את טענות סנגוריהם של השניים, לפיהן פרסום החקירה בתקשורת מבטיח כי לא יהיה ניתן לשבש אותה – ולכן יש לשחררם למעצר בית. השופטת רון נימקה את החלטתה בכך שבהתחשב בטיב החקירה ובחשדות, יש צורך במניעת שיבוש החקירה ולא ניתן להסתפק במעצר בית. 

בר יוסף בהארכת מעצרו הקודמת, השבועצילום: אילן אסייג

השופטת ציינה כי נאספו חומרי חקירה רבים בפרשת הצוללות ובהם ראיות, עדויות ומסמכים. "למרבה השמחה, מרבית החומר הרב שנאסף על ידי המשטרה לא הופץ על ידי התקשורת, אלא מצוי עדיין בשלב זה כפי שראוי שיהיה, בקלסרי המשטרה בלבד". רון הוסיפה כי ניתן להסיק "שקיים בידי גורמי החקירה חומר רב שטרם נחשף". יחד עם זאת, הוסיפה השופטת שלמרות שחלו התפתחויות לא מעטות בחקירה, "על המשטרה עוד לבצע פעולות חקירה רבות, בהקשר לכלל המעורבים בכלל ולחשוד זה בפרט". היא ציינה כי בעניין גנור ובר יוסף "מדובר בעשרות פעולות".

בית המשפט האריך אתמול גם את מעצר הבית של עו"ד דוד שמרון, פרקליטו ואיש סודו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא נחקר אתמול בפעם השלישית. מעצרו של רונן שמר, עורך דין במשרדו של גנור, הוארך בחמישה ימים והוא חשוד בגריסת מסמכים.

אתמול נחקר במשרדי יחידת לה"ב 433 מפקד חיל הים לשעבר אליעזר (צ'ייני), החשוד בקבלת שוחד. לטענת גורמים שמעורים בחקירה, מרום אישר כי הוא זה שהמליץ על מיקי גנור לתפקיד מתווך העסקה כנציג של התאגיד הגרמני תיסנקרופ, אך טען כי עשה זאת כי האמין שגנור הוא האיש המתאים לתפקיד. מרום לא הכחיש בחקירתו שהוא מחזיק בחשבונות בקפריסין - אך טען שמעולם לא קיבל תמורה עבור התמיכה בגנור. בחקירתו הוסיף כי מקורם של הכספים בעסקאות שביצע מאז פרישתו מצה"ל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ