מנדלבליט וניצן לפרקליטים שמחו נגד עמדת המדינה בנושא האימוץ: אין מקום לתקוף את הפרקליטות

פרקליט המדינה והיועמ"ש כתבו כי "אנו מודעים לתחושות הקשות שהנושא מעורר" אך גיבו את עמדת הפרקליטות לפיה משפחות חד מיניות הן חריגות, ואמרו כי תפקידם לייצג את עמדת המדינה

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניצן ומדנלבליט בהלווית שמעון פרס, בשנה שעברה
ניצן ומדנלבליט בהלווית שמעון פרס, בשנה שעברהצילום: אלכס קולומויסקי

פרקליט המדינה שי ניצן והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פרסמו הערב (שלישי) הודעה לפרקליטים בפרקליטות המדינה בעקבות מחאתם על עמדת הפרקליטות לפיה משפחות חד־מיניות הן חריגות ואין להתיר להן לאמץ. 

בהודעתם גיבו ניצן ומנדלבליט את עמדת הפרקליטות וכתבו כי "אנו מודעים לתחושות הקשות שהנושא עורר ומבינים אותן. כבר בראשית דברינו נאמר, כי הפרקליטות ומשרד המשפטים בכללותו תמיד היו ותמיד יהיו בית חם לכל גווני האוכלוסייה, וברור כי אוכלוסיית הלהט"ב המועסקת במשרד היא חלק בלתי נפרד מאתנו".

בתגובתם הסבירו שכיוון שהחוק קובע כי "אין אימוץ אלא על-ידי איש ואשתו יחד", יש צורך בתיקון חקיקה כדי שאימוץ יתאפשר גם לזוגות חד מיניים. זאת בניגוד למצבם של זוגות ידועים בציבור, שיכולים לאמץ ללא צורך בשינוי בחוק על אף שאינם נשואים. "אשר לשאלה האם ראוי להתיר אימוץ על-ידי זוגות חד מיניים, ברור כי כל אזרח, לרבות כל פרקליט, זכאי להחזיק בכל דעה בעניין זה. אולם, בוודאי שלא היה מקום לתקוף את הפרקליט ואת מחלקת הבג"צים", כתבו.

השניים ביקרו את האופן שבו חלק מהפרקליטים התבטאו וטענו כי התגובות הן "בוטות ולא מקובלות". לדבריהם, "יש להבדיל בין עמדותינו האישיות בסוגיות חברתיות ערכיות, לבין חובתנו המקצועית כפרקליטים להביא לפני בית המשפט את עמדת המדינה, ובכלל זה את התמונה העובדתית המלאה, לרבות עמדת גורמי המקצוע". עם זאת, הדגישו מנדלבליט וניצן כי הם כפופים לחוקים והבהירו כי "הייעוץ המשפטי לממשלה והפרקליטות מילאו את חובתם ופעלו ללא דופי. כאמור, מותר לחלוק על עמדת המדינה לגופה אולם, אין לכך כל קשר לדרך בה תפקדה הפרקליטות בהקשר דנן".

הפרקליטים שמחו טענו כי משרד המשפטים שיתף פעולה עם עמדה חשוכה במקום לסרב לייצגה. אחד מהם, שעובד בפרקליטות מחוז תל אביב, שלח הבוקר הודעת מייל לכל עמיתיו תחת הכותרת "גם אני חריג ושונה". במכתבו כתב: "לפעמים המחאה צריכה לבוא גם מבפנים. כמי שאוהב את מקום העבודה שלו מזה 13 שנה, וגאה יומיום לייצג את עמדת המדינה בבתי המשפט, השבוע התביישתי במדינה שלי, אך לא פחות מזה במקום העבודה שלי. כי מקום העבודה שלי החליט להפנות לי גב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ