מיקי גנור חתם על הסכם עד מדינה בפרשת הצוללות

גנור, המתווך בעסקה בין ישראל לחברת תיסנקרופ, נחשב לדמות המשמעותית בפרשה. בתמורה לעדותו הוא יישלח לשנת מאסר בפועל ויידרש לשלם עשרה מיליון שקלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיקי גנור בבית משפט השלום בפתח תקוה, היום

התפתחות בפרשת הצוללות: איש העסקים מיקי גנור, שעומד במרכז הפרשה ושימש כמתווך בעסקה בין מדינת ישראל לחברת תיסנקרופ הגרמנית, חתם אתמול (חמישי) עם הפרקליטות על הסכם עד מדינה בפרשה, שלפיו ירצה שנת מאסר בפועל וישלם קנס בסך עשרה מיליון שקלים. 

היום הובא גנור בפעם החמישית לדיון בבית משפט השלום בפתח תקוה, שם הוארך אתמול מעצרו למשך 24 שעות על מנת לאפשר את השלמת העסקה. גנור נחשב לדמות המשמעותית בפרשה, וההסכם עמו צפוי לחשוף פרטים חדשים על עומק השחיתות בצבא ובמערכת הביטחון ברכישות ביטחוניות גדולות שביצעה ישראל בשנים האחרונות.

בהסכם שהוגש לבית המשפט נכתב על התנאים המגבילים שסוכמו עם גנור: "מעצר בית מלא במתקן משטרתי ובפיקוח משטרתי במשך 14 ימים, תוך ניתוק מוחלט מכל אמצעי תקשורת כגון מחשב, טלפון נייד וכדומה, למעט טלוויזיה, וכן למעט ביקורי משפחה ובאי כוחו, בתיאום ובאישור היחידה החוקרת". בנוסף, נאסר עליו לצאת מהארץ למשך 90 יום וכן נאסר עליו ליצור קשר עם המעורבים בפרשה למשך 60 ימים. גנור התבקש להפקיד ערבות בסך חצי מליון שקל. 

גנור שימש כנציג תיסנקרופ בישראל בעת שמספר עסקאות נחתמו בין ישראל לבין התאגיד הגרמני. הוא החליף בתפקיד זה את שייקה ברקת, ולפי דיווחים, מי שהיה מעורב בהחלפתו הוא מפקד חיל הים לשעבר, החשוד גם הוא בפרשה, האלוף (במיל') אלי (צ'ייני) מרום.

שורשי הפרשה בשנת 2012, אז נחתם ההסכם לרכישת הצוללת השישית לידי חיל הים בטקס רשמי בבית השגריר הישראלי בברלין בנוכחות שר הביטחון דאז, אהוד ברק, ומנכ"ל משרד הביטחון דאז, האלוף (במיל') אודי שני. במסגרת הסכם קודם שהיה לישראל עם גרמניה, יכלה המדינה לממש אפשרות לרכוש את הצוללת השישית, בתנאים שנקבעו מראש. אחרי דיונים שלוו בהתנגדויות מצד אנשי מערכת הביטחון - בהם הרמטכ"ל דאז, גבי אשכנזי, ואף מפקד חיל הים דאז מרום - הוחלט בסופו של יום לרכוש את הצוללת. לפי דיווחים בעבר, הסיבה להתנגדות אז הייתה נעוצה בתנאי המימון של אותה צוללת מתוך תקציב הביטחון.

לדברי מקור במערכת הביטחון, היתה זו העסקה הראשונה בה גנור היה מעורב. בתמונות של משרד הביטחון, נראה גנור נוכח בעת חתימת ההסכם של אספקתה של הצוללת השישית. המקור ציין כי גנור היה מעורב באותן שנים בעסקאות שנגעו לחיל הים בלבד. כפי שפורסם בערוץ 10, עורך דינו של גנור הוא דוד שמרון, המשמש גם כפרקליטו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

החתימה על ההסכם בנוכחות מיקי גנור

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ