אילן ליאור
אילן ליאור

בית המשפט העליון דחה היום (שני) בקשה לקיים דיון נוסף בעתירה לפסילת הבחירות, בהן נבחר לפני שנתיים וחצי יוסי בכר לראשות העיר בת ים. נשיאת בית המשפט, מרים נאור, קבעה כי לא ניתן להוכיח שהליקויים במערכת הבחירות שינו את תוצאותיה. בכך, קבע בית המשפט סופית כי בכר ימשיך לכהן כראש העיר עד לבחירות לרשויות המקומיות באוקטובר בשנה הבאה.

ראש עיריית בת ים, יוסי בכר, באפרילצילום: עופר וקנין

מדובר בסיבוב הבחירות האחרון, אשר נערך בינואר 2015 בעקבות הרשעת ראש העיר הקודם שלומי לחיאני בשחיתות. בכר גבר בהפרש זעום של 491 קולות (1.2%) על אלי יריב. באפריל 2016 קיבל בית המשפט המחוזי בתל אביב עתירה שהגיש יריב נגד ההליך, והורה על ביטול הבחירות בשל שוחד וליקויים מהותיים.

בפברואר השנה קיבל בית המשפט העליון את ערעורו של בכר וקבע כי תוצאות הבחירות תקפות. השופטים ניל הנדל, צבי זילברטל ואורי שהם קבעו כי לא הוכח שהליקויים היו עלולים להשפיע על תוצאות הבחירות ולשנות אותן. רק בפרשה אחת - התערבות בכר ואנשיו בעבודת התובע העירוני - מצא בית המשפט כי התקיימו שני התנאים, אך קבע כי היקף השפעתה מוגבל לקולות בודדים בלבד.

בבקשה לדיון נוסף טען יריב, באמצעות עו"ד בעז בן צור, כי פסק הדין מעביר מסר מסוכן, ובניסיון להימנע מהתערבות בהליכים דמוקרטיים נותן "יד חופשית" למתמודדים לעשות בתקופת הבחירות ככל העולה על רוחם. "שומה על בית המשפט העליון, לבטח במציאות הקיימת במדינת ישראל של שחיתות גואה ברשויות מקומיות, שלא להשלים עם המציאות הזו וכערכאה הגבוהה במדינת ישראל - עליו להתוות דרך, להתוות מדיניות ולקבוע הלכות שיובילו להליך בחירות נקי משחיתות", נכתב בבקשה. בכר טען באמצעות עו"ד עודד רביבו כי אין כל הצדקה לבטל את הבחירות, שכן גם אם היו מתקבלות טענותיו של יריב, לא היו משתנות התוצאות.

"על מנת להביא לביטולן של בחירות יש צורך להוכיח שהליקוי שנפל בהן עלול היה להשפיע על תוצאותיהן", כתבה נאור בהחלטתה. "כפי שתואר בפסק הדין, ישנן מספר דרגות הסתברות אשר עשויות להידרש לעניין זה. אולם, בפסק הדין נקבע במפורש כי 'גם בענייננו לא מתחייבת הכרעה מהו המבחן שיש לאמץ כרמת ההסתברות הנדרשת. שכן בנסיבות העניין, אף המבחן המקל ביותר של אפשרות רחוקה אינו מתקיים'. כיוון שלא נקבעה כל הלכה חדשה בעניין רמת ההסתברות הנדרשת, וכיוון שלפי קביעתו של בית המשפט כל מבחן הסתברותי שהיה ננקט היה מוביל לאותה התוצאה, אין לקבל את טענות המבקש בהקשר זה", קבעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ