בג"ץ מקשה על אלשיך: הסבר מדוע מפקד להב נותר בתפקידו למרות עדויות להטרדה

המפכ"ל נדרש להצהיר מהן הראיות שהובילו אותו להשאיר את ריטמן בתפקידו, לאחר שנחשד בעבירות מין. את תיק ריטמן סגר היועמ"ש בשל קשיים ראייתיים והזמן שחלף מאז בוצעו העבירות לכאורה

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני אלשיך (משמאל) ורוני ריטמן (מימין) בכנס תערוכת סייבר, 2016
רויטל חובל

בג"ץ הורה שלשום (ראשון) למפכ"ל המשטרה רוני אלשיך להגיש בתוך שבועיים תצהיר המפרט מהן הראיות שעמדו בפניו כשהחליט להשאיר בתפקידו את מפקד יחידת להב 433, ניצב רוני ריטמן, שנחשד בעבירות מין. בנוסף, ביקש בית המשפט מהמפכ"ל למסור הבהרה בנוגע לטיפול המשמעתי שלו בריטמן. זאת, על רקע גרסאות סותרות שמסרו המפכ"ל והפרקליטות בעניין ריטמן בדיונים בעתירה נגד השארתו בתפקידו. "אנחנו בערפל לגבי התשתית שהיתה בפני המפכ"ל", אמר השופט עוזי פוגלמן בפתח הדיון.

את העתירה הגישה במאי 2016 צ', קצינה ששירתה בכפיפות לריטמן והתלוננה על הטרדות מצדו. צ' העידה שריטמן ניסה לנשק אותה באירוע יחידתי, בעת שהיה בגילופין; שאמר לה כשהיו לבדם במשרד "אם לא היית פקודה שלי, מה הייתי עושה לך"; ושערב מינויו לתפקיד פנה אליה בערב גיבוש ואמר: "תסתובבי כדי שנראה אותך מנענעת את התחת". לשניים משלושת האירועים היו עדי ראייה שהעידו במח"ש. גם המפכ"ל לשעבר יוחנן דנינו העיד שצ' סיפרה לו מיד על ההטרדות, אך ידיו היו כבולות משום שסירבה להתלונן. מאז הגשת התלונה נמצאת צ' בחופשה, בעוד שריטמן שב לפקח על חקירות רגישות. את צ' מייצג בעתירה עו"ד חי בר-אל.

ריטמן יצא בזמן בירור התלונה לחופשה. לפני שאלשיך החליט להותיר אותו בתפקידו, המליצה המחלקה לחקירות שוטרים להעמיד את הניצב לדין על עבירות מין. היועץ המשפטי לממשלה החליט לסגור את התיק בשל קשיים ראייתיים והזמן שחלף מאז בוצעו העבירות לכאורה, אך כתב למפכ"ל שהיה ראוי לשקול להעמיד את ריטמן לדין משמעתי אילו הדבר היה אפשרי. במערכת אכיפת החוק ראו בכך רמז לאלשיך, שמוטב שלא להשיב את הקצין לראשות להב - תפקיד שבו הוא אחראי על יחידות החקירה המובחרות של המשטרה.

עד כה התקיימו שני דיונים בעתירה, שבהם השתתפו שישה שופטים. אלה ביקשו לדעת על סמך מה קיבל אלשיך את ההחלטה להותיר את ריטמן בתפקידו. זאת כיוון שלפי עקרונות המשפט המינהלי, ניתן לבטל את החלטת המשטרה אם התבססה על תשתית עובדתית חלקית או לקויה.

תחילה טען אלשיך שבעת ההחלטה עמדו בפניו שתי חוות דעת: האחת מטעם הייעוץ המשפטי של המשטרה, שלפיה אין לנקוט נגד ריטמן הליכים לנוכח הפערים בין גרסת המתלוננת לגרסתו, והשנייה מטעם אגף משאבי אנוש במשטרה, שלפיה יש לזמן את ריטמן לשימוע ולשקול את פיטוריו או העברתו מהתפקיד. בדיון בשבוע שעבר הציגה הפרקליטות עמדה שונה וציינה שהמפכ"ל הסתמך גם על חוות דעת של מח"ש, שהמליצה להעמיד את ריטמן לדין. כשהשופטים עימתו את נציגת הפרקליטות עם ההצהרות הקודמות, אמרה שאלשיך אינו זוכר אם קרא את חוות הדעת של המחלקה. אלשיך מסרב להגיש את חוות הדעת עצמן לבית המשפט.

העמדה שהציגה הפרקליטות בשם אלשיך השתנתה גם בנוגע לצעדים נגד ריטמן. עד השבוע שעבר טען אלשיך שלא נקט בהליכים כלשהם נגד מפקד להב, כפי שעולה מסיכום ישיבה בעניין שהעבירה הפרקליטות לבג"ץ. אולם, בדיון האחרון מסרה הפרקליטות שנגד ריטמן ננקט צעד משמעתי המכונה "ראיון הדרכה", והגישה את סיכום הראיון לבית המשפט. הפרקליטות לא הסבירה בדיון בגין איזו עבירה בוצע הראיון, ומדוע לא הוזכר בדיונים עד אז.

ראיון הדרכה הוא צעד הענישה הקל ביותר בסל ההליכים המשמעתיים העומדים לרשות מפקדים. בראיון מעמיד המפקד את הפקוד על שגיאותיו, וזה אמור לקבל אחריות על מעשיו ולהפנים את הביקורת.

כותרת המסמך שהגישה הפרקליטות מעידה שהשיחה נערכה בדצמבר 2015 לקראת שובו של ריטמן לתפקידו. לפי המסמך, בראיון, שנערך בארבע עיניים, הודיע אלשיך לריטמן על החלטתו וביקש להבהיר לו שעליו לקיים עם הכפופים לו "שיח מכובד, שלא יכלול התבטאויות או מגע העשויים להתפרש כבעלי קונוטציה מינית". ריטמן הודה למפכ"ל והוסיף: "אני מצפה לשובי לתפקיד ולעשייה במלוא המרץ". זמן קצר לאחר אותה שיחה, העביר ריטמן לפקודיו מסרון שבו טען: "לא חרגתי, ולו במקצת, מהנורמות המוסריות הראויות בארגון... בכוונתי להמשיך ולשאוף להוות דוגמה אישית עבור כל אחד ואחת מכם, ולהמשיך להוביל את יחידת להב 433 להישגים במימוש שליחותנו הציבורית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ