מרצ עתרה לבג"ץ בדרישה לבטל את תוכנית הרדיו של שפטל

בעקבות התבטאויותיו של שפטל נגד איזנקוט, פתחה הרשות השנייה בהליך לבדיקת הפרה של תקנות. זו הפעם השנייה שמרצ עותרת נגד העסקת שפטל, בשל "הסתה לאלימות נגד מחנה השמאל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שפטל מחוץ לבית הדין הצבאי בקריה, החודש
שפטל מחוץ לבית הדין הצבאי בקריה, החודשצילום: מוטי מילרוד

מפלגת מרצ עתרה היום (שלישי) לבג"ץ בדרישה להסיר את תוכנית הרדיו של עו"ד יורם שפטל, המייצג את אלאור אזריה, בשל "הסתה נגד המפלגה ומחנה השמאל". בנוסף, הרשות השנייה פתחה היום בהליך של הפרה לכאורה נגד רדיו ללא הפסקה, בעקבות התבטאויותיו של שפטל כלפי הרמטכ"ל גדי איזנקוט, אותו כינה כ"פקיד שמן במחלקת הביוב של העירייה". 

מרצ עתרה, באמצעות עו"ד ערן לב, לקבלת צו על תנאי וצו ביניים נגד הרשות השנייה, רדיו ללא הפסקה ועו"ד שפטל, בדרישה להסיר את תוכניתו. מטעם המפלגה נמסר כי העתירה הוגשה בשל "השתלחויות והסתה לאלימות מתמשכות נגד חברי הכנסת של מרצ ומפלגת מרצ, ונגד מחנה השמאל בכלל". 

שפטל מייצג את אזריה, שהשבוע נדחו הערעורים בעניינו. לאחר הדיון בערעורים בתחילת השבוע תיאר הפרקליט בערוץ 10 את הרמטכ"ל גדי איזנקוט כ"שמן, בלי הופעה חילית" ואחר כך השווה את איזנקוט, בראיון אחר, ל"פקיד שמן במחלקת הביוב של העירייה". דבריו עוררו סערה, והוא נדרש להתנצל על כך.

בסופו של ההליך שפתחה הרשות השנייה, היא עשויה לקבוע קנס לתחנת הרדיו. ביום רביעי הקרוב תתכנס ועדת ההפקות של הרשות לדיון בהפקות קודמות של הרדיו, בגין התבטאויות של שפטל שנקבע כי עברו על הכללים.

"טוב עשתה הרשות השנייה שדרשה מעו"ד שפטל להתנצל על דבריו הבוטים והמעליבים נגד הרמטכ"ל איזנקוט", אמרו במרצ. "חבל שלא דרשה זאת ממנו גם אחרי דברי ההסתה החמורים שלו כנגד חברי הכנסת של מרצ, כפי שבג"ץ אף הנחה את הרשות לעשות בעקבות העתירה הראשונה של מרצ".

בשנה שעברה עתרה מרצ לבג"ץ באותו עניין, לאחר ששפטל התבטא בגסות רוח כלפי גלאון ומצביעי מרצ, תוך שהוא משווה אותם לנאצים. בעתירה צויינה אחת מהתבטאותיו של שפטל ב-2015, אז אמר כי "זהבה גלאון היא... חלאת המין אנושי בהתגלמות הכי בזויה של המושג הזה... צואה ורפש שמוציאה מתוך הלוע הטמאה והבוגדנית שלה". במקרה אחר קבע שפטל כי "אין פלא שמפלגה כמו מרצ מציעה חוק שטני של גרמניה הנאצית לסימון מוצרים של יהודים. אלה חוקי נירנברג פרופר... מרצ הולכת לאורם של הנאצים".

בג"ץ דחה אז את העתירה בנימוק כי יש לאפשר ‏לרשות השנייה לבחון את הנושא באופן מקצועי. בעבר בדקה הרשות השנייה את התבטאויותיו של שפטל בעקבות תלונות, ובדקה אם עבר על כללי הרשות בתוכנית. 

יו"ר מרצ זהבה גלאון אמרה היום כי "הרשות השנייה ורדיו ללא הפסקה מתנערים מחובתם החוקית לשים קץ להסתה מתירת הדם נגד נבחרי הציבור של מרצ". מזכ"ל מרצ מוסי רז הוסיף כי "חופש הביטוי הוא לא חופש השיסוי. מרצ בעד השארת שוליים רחבים לחופש הביטוי, אבל הסתה מתמשכת אינה יכולה לעבור בתוכנית רדיו". עו"ד ערן לב, המייצג את המפלגה, אמר כי "תוכניתו של שפטל מהווה שידור אסור בהתאם לחוק הרשות השנייה, ומחייבת את הרשות להורידה לאלתר מלוח השידורים".

אנשי תקשורת ואנשי שמאל דווקא הביעו את התנגדותם לעתירה של מרצ, וטענו כי דבריו של שפטל הם בגדר חופש הביטוי. "עו"ד שפטל אדם בזוי בעיני ויש להתווכח עם דעותיו המתריסות, אבל אסור לסתום לו את הפה", צייץ בטוויטר ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה), "חופש ביטוי זה להקשיב לדעות שמקוממות". יו"ר "שלום עכשיו" לשעבר, יריב אופנהיימר, צייץ כי "העתירה של מרצ להוריד את שפטל פסולה כמו הכוונה של ביבי לסגור את משרדי אל ג'זירה. מדינה דמוקרטית לא מסירה תוכניות ולא מגרשת עיתונאים". עורכת התוכנית "מה בוער" בגל"צ, נורית קנטי, צייצה כי זו "טעות קולוסאלית שאתם (מרצ, א"ש) עושים כבר פעם שנייה. תציפו את המשטרה בתלונות אם הוא מסית, ואת הרשות השנייה. כל שידור, על כל השתלחות. אבל בג"ץ?".

מהרשות השנייה נמסר כי העתירה טרם התקבלה וכי "כשזו תתקבל נגיב אליה בהתאם".

מרדיו ללא הפסקה נמסר: "העתירה הקודמת שהגישה מרצ בנושא נדחתה. העתירה הנוכחית טרם התקבלה במערכת. כשתגיע, נגיב עליה בדרך המקובלת".

לא ניתן היה לקבל את תגובתו של עו"ד שפטל. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ