חיפה כימיקלים הודיעה לעובדיה על סגירת המתקן בחיפה

החברה מסרה לעובדים כי למעט מקרים חריגים, אין צורך בהגעתם למתקן. יו"ר הוועד עודכן כי מכתבי פיטורים יישלחו בשבוע הבא, זאת לאחר שהעליון קבע כי מכל האמוניה ירוקן עד אמצע ספטמבר

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת עובדי חיפה כימיקלים בתל אביב, במארס
הפגנת עובדי חיפה כימיקלים בתל אביב, במארסצילום: עופר וקנין

הנהלת חיפה כימיקלים הודיעה היום (שלישי) לעובדיה על סגירת המתקן במפרץ חיפה. במכתב לוועד העובדים הודיעה החברה כי למעט מקרים חריגים, אין צורך בהגעת עובדים למתקן. זאת בעקבות קביעת בית המשפט העליון בשבוע שעבר לפיה על החברה לרוקן סופית את מכל האמוניה עד ה-18 בספטמבר.

לדברי אלי אלבז, יו"ר ועד העובדים, הבוקר עודכנו העובדים סופית כי בכוונת החברה לסגור את המתקן הצפוני, וכי מכתבי פיטורין צפויים להגיע בתחילת שבוע הבא בכפוף לשימועים. בהודעה שקיבלו העובדים אתמול נכתב כי לאור פסק הדין והקשיים אליהם נקלעה החברה "נשקלת המשך פעילות האתר. החלטה תתקבל בימים הקרובים. עד אז הוחלט שאין צורך בהגעת עובדים למעט משמרות חירום ופינוי חומרים מסוכנים... עובדים שישהו בבית לא יפגעו בשכרם".

אלי לוטטי, חבר ועד חיפה כימיקלים צפון, אמר בשיחה ל"הארץ" כי חלק מהעובדים בחרו להגיע היום לעבודה מכיוון שיש במקום חומרים מסוכנים, "ואנחנו המבוגר האחראי". לדבריו, "כבר לפני שמונה חודשים הערכנו שהם ינסו לעשות מה שעשו ברשות השידור, לסגור ולפתוח בצורה אחרת, בלי כל הוותיקים, למרות שהבעלים היה פה לפני כמה חודשים ואמר שזה עניין כספי ולא יסגרו". לוטטי הוסיף כי "יש פה הרבה אנשים, עובדי קבלן וכאלה שאין להם למי לפנות, ואנחנו צריכים לעזור גם להם. זה נראה כמו תרגיל מלוכלך. זו חברה שמגלגלת 800 מיליון דולר".

יו"ר הועד אלבז אמר: "אני עובד במפעל 40 שנה, המטרה של ההנהלה היא לעשוק את המדינה. המדינה מכרה אותנו בגרושים. היה להם את כל הזמן להביא אמוניה באיזוטנקרים, שנים הם מורחים את הרעיון של לבנות את המפעל בדרום. איפה כל ההטבות שקיבלו מהמדינה, איפה המיליונים שהרוויחו? איפה כל העובדים השקופים? האורזים והמנקים? הם ללא תנאים, ללא מקלחות, והמנכ"ל מצפצף על כולם. הוא נכשל, שיתפטר".

לדברי אלבז, במתקן הצפוני יש 250 עובדים בהסכם קיבוצי, כמעט 100 עובדי קבלן וכ-100 עובדים בחוזים אישיים שממתינים לייעוץ משפטי בסיוע של ארגון כח לעובדים.

בשבוע שעבר אישר בית המשפט העליון דחייה של ריקון מכל האמוניה בחיפה עד ה-18 בספטמבר הקרוב. בכך קיבלו השופטים באופן חלקי את עמדת המדינה, שביקשה לדחות את הריקון מטעמי בטיחות עד לינואר 2018. עם זאת, השופטים מתחו בהחלטתם ביקורת על המשרד להגנת הסביבה וכתבו כי הוא נוטה לשנות את עמדתו לעתים קרובות כדי להתאים אותה לדרישת חברת חיפה כימיקלים.

החודש פנה מבקר המדינה יוסף שפירא ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והעביר לו מידע לפיו קיים חשד לפלילים בפרשת מכל האמוניה בחיפה. המבקר בודק את התנהלות רשויות המדינה בפרשה - בין היתר את הזגזוג בעמדת המשרד להגנת הסביבה ביחס לצורך של המשק באמוניה, את המעורבות של המועצה לביטחון לאומי ואת התנהלות משרד המשפטים.

מחיפה כימיקלים נמסר: "לאור ההתפתחויות האחרונות החברה בוחנת בימים האחרונים את מצבה ותצא עם הודעה לאחר תשעה באב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ