חיפה כימיקלים הודיעה על סגירת המפעלים בצפון ובדרום ופיטורי כלל העובדים

החברה הודיעה על המהלך לאחר שהעליון קבע כי מכל האמוניה ירוקן עד ספטמבר. יו"ר ועד העובדים במפעל בחיפה: "עושים בנו שימוש ציני". יו"ר ההסתדרות מאיים בשביתות בכל הארץ

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדי חיפה כימיקלים מפגינים מול המפעל בחיפה, היום בצהריים
עובדי חיפה כימיקלים מפגינים מול המפעל בחיפה, היום בצהרייםצילום: גיל אליהו

הנהלת חיפה כימיקלים הודיעה היום בבוקר (רביעי) על סגירת המפעלים בצפון ובדרום ועל פיטורי כלל עובדיה. זאת בעקבות קביעת בית המשפט העליון בשבוע שעבר שלפיה על החברה לרוקן סופית את מכל האמוניה עד ה-18 בספטמבר. לפי החברה, במפעלים מועסקים 800 איש באופן ישיר, ו-3,700 נוספים בצורה עקיפה. יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הודיע כי במידה שלא יימצא פתרון לסוגיה ייערכו שביתות ברחבי הארץ, לאות הזדהות עם העובדים המפוטרים. 

כמה עשרות עובדים עמדו בכניסה למפעל והציתו צמיגים ורפסודות עץ, תוך שהם קוראים למנכ"ל החברה נדב שחר להתפטר. יו"ר ועד עובדי המפעל בחיפה אלי אלבז אמר ל"הארץ": "ברור שמנסים להשתמש בנו כדי לעשות תספורת. עושים בנו שימוש ציני".

בישיבה מאולתרת, שנערכה במהלך ההפגנה, קרא אלבז לעובדים להיות מאוחדים ולהילחם כדי לשמור על מקום עבודתם. "נעשה כל מה שצריך כדי לשמור על הבית", אמר. רני סקר, אב לשלושה בן 42 שעובד בחיפה כימיקלים 12 שנים, אמר כי הוא מאמין שהמפעל ייסגר וכי לא מדובר באיומי סרק. "בגלל פוליטיקה והנהלה כושלת אנחנו אמורים ללכת הביתה. אנחנו עם משכנתא וילדים, איך אנחנו אמורים להתחיל לחפש עבודה עכשיו?", הלין. 

במכתב לארגון "כח לעובדים" המייצג את עובדי המתקן הצפוני, כתבה החברה כי למרות החלטת בית המשפט לרוקן את מכל אמוניה, "לא חסכה החברה מכל מאמץ על מנת לחדש את הייצור במפעל". עוד נכתב כי החברה היתה מעוניינת לקדם וליישם את פתרון הביניים שעליו החליטה הממשלה, הכולל אספקה של אמוניה באמצעות אוניות קטנות, "אולם למרבה הצער הרשויות הרגולטוריות מונעות ממנה לעשות כן, והדברים אמורים במיוחד בעיריית חיפה".

בהמשך המכתב פרשה החברה את התנהלותה של עיריית חיפה בכל הנוגע להיתרים במתקן הצפוני, רישיון עסק והיתרי בנייה שלטענתם היא זקוקה להם לשם עמידה בהיתר הפליטה. "למרבה הצער, מדובר בחלק מהתנכלות נמשכת של העירייה למפעל ומניסיונותיה הבלתי פוסקים בחודשים האחרונים לגרום להפסקת פעילותו", כתבו.

החברה מסרה עוד כי בפגישה שהתקיימה בין ההנהלה לעובדים ביום ראשון, עודכנו האחרונים בהתפתחויות, אך לדבריה, תגובתם "לא כללה כל התייחסות עניינית לדברים והתמקדה בהטחת האשמות ובהשמצות". בסיום המכתב הודיעה החברה כי בימים הקרובים יוזמנו כלל עובדי המפעל לשימוע אישי לפני פיטורים, והוסיפה כי "הנזק שנגרם לבעלים הוא כבד ביותר... כך שלא היה מנוס מקבלת החלטה זו". מכתב החברה לעובדים:

מוקדם יותר היום יו"ר ועד עובדי המפעל בחיפה אמר ל"הארץ" כי זה יום עצוב מאוד. "בשבילנו זה חורבן בית. חיפה כימיקלים עשתה הכל כדי לסגור את המפעל. המנכ"ל צפצף על כל העולם ולא התייחס לשום חלופה שניתנה לו במשך שנים", אמר וקרא לראש הממשלה ולשר להגנת הסביבה זאב אלקין למצוא פתרון מיידי לסוגיה ולהחזיר את המפעל לידי המדינה. "זה ביזיון למדינה", הוסיף. "המפעל מרוויח, הוא היצואן מספר 2 במדינה והוא נזרק לקרשים". 

מעיריית חיפה נמסר כי "במערכה על סגירת מכל האמוניה ניצח השכל הישר את הזדון, האינטרס הציבורי, את ההון-שלטון וטובת הציבור על פני חידלון המעשה. אם חיפה כימיקלים לא היתה מחבלת לאורך שנים ומתעלמת מהחלטת הממשלה עוד משנת 2013, אילו היתה נוהגת כהנהלה אחראית, היה היום פתרון מוחלט ומלא הן לאמוניה והן לעובדים. צדק בית המשפט העליון כשקבע שהאחריות רובצת על הנהלת המפעל ודי לקרוא את הביקורת בפסק הדין של העליון בכדי להבין את המציאות ומי באמת אחראי למצב. אנו חוזרים וקוראים לממשלה לשים את כל החלופות על השולחן ולבצע סקר סיכונים מקיף ובלתי תלוי, ומתחייבים מראש לקבל את החלופה שתימצא קבילה".

בעלי המפעל לנתניהו: פעלנו לפי ערכי המוסר היהודי

במקביל למכתב שנשלח לעובדים, שיגר בעלי המפעל, ג'ולס טראמפ, מכתב נוסף לראש הממשלה בנימין נתניהו עם העתקים לשרים הנוגעים בדבר, התאחדות התעשיינים וכן ראשי הרשויות של דימונה וירוחם, ובו פירט את השתלשלות הנסיבות שהביאו את חיפה כימיקלים להגיע להחלטה לסגור את שעריה.

"כציונים מסורים ואנשי עסקים אחראים, אשר השקיעו סכומי עתק בישראל, אנו מאוכזבים מאוד מהיחס כלפי החברה", כתב טראמפ ותקף אישית את ראש העיר חיפה יונה יהב: "כחלק מקמפיין הבחירות של ראש עיריית חיפה, הוא החליט להשתמש בזריעת פחד ככלי לתקיפת חיפה כימיקלים. הוא עשה ככל שעולה בידיו בכדי לעצור את הפעילות שלנו, תוך שימוש בשקרים וחצאי אמיתות, במומחים מטעם (בלתי מוסמכים) שהמציאו תרחישים חסרי היגיון לחלוטין בכדי לתמוך בשקריו של ראש העיר".

טראמפ כתב עוד כי ראש העיר חיפה ניצל את הרוח הגבית שקיבל מהתקשורת כאמצעי למנוע מהממשלה ליישם תוכנית בטיחותית שלא תפגע בכלכלה. הוא ציין כי "רבים מאמינים כי המניע העיקרי בחיסולה של חיפה כימיקלים הוא לפנות לו את הדרך להרחבת בז"ן", והדגיש כי הממשלה כלל לא פועלת למען חיפה כימיקלים: "מפעלינו מושבתים מזה חודשים, מפסידים מאות מיליוני שקלים, אבל הפופוליסטים צועקים שאנחנו זוכים ליחס מועדף. הוא הצליח לגרור מדינה שלמה לתוך טירוף מערכות שמביא אותנו כעת לתוצאה כזאת".

לטענת טראמפ, בתשעת החודשים האחרונים החברה הציעה 12 חלופות לאספקת אמוניה ועד היום טרם קיבלה חלופה. לדבריו, "על פי ערכי המוסר היהודי ובהסתמך על העובדה שהממשלה פעלה בחריצות ותום לב לקידום החלטה, החברה המשיכה להעסיק את העובדים". טראמפ הזכיר עוד כי לפני חודש התקבלה החלטת הממשלה על החלופה אולם לא אירע כל יישום שלה. המכתב ששלח טראמפ לנתניהו:

אתמול הודיעה ההנהלה לעובדיה על סגירת המתקן במפרץ חיפה ומסרה להם כי למעט מקרים חריגים, אין צורך בהגעתם למתקן. אלי לוטטי, חבר ועד חיפה כימיקלים צפון, אמר ל"הארץ" כי חלק מהעובדים בחרו להגיע אתמול לעבודה מכיוון שיש במקום חומרים מסוכנים, "ואנחנו המבוגר האחראי".

לדבריו, "כבר לפני שמונה חודשים הערכנו שהם ינסו לעשות מה שעשו ברשות השידור, לסגור ולפתוח בצורה אחרת, בלי כל הוותיקים, למרות שהבעלים היה פה לפני כמה חודשים ואמר שזה עניין כספי ולא יסגרו". לוטטי הוסיף כי "יש פה הרבה אנשים, עובדי קבלן וכאלה שאין להם למי לפנות, ואנחנו צריכים לעזור גם להם. זה נראה כמו תרגיל מלוכלך. זו חברה שמגלגלת 800 מיליון דולר".

עובדי חיפה כימיקלים מפגינים מול המפעל בחיפה, היום בצהרייםצילום: גיל אליהו

בשבוע שעבר אישר בית המשפט העליון דחייה של ריקון מכל האמוניה בחיפה עד ה-18 בספטמבר הקרוב. בכך קיבלו השופטים באופן חלקי את עמדת המדינה, שביקשה לדחות את הריקון מטעמי בטיחות עד לינואר 2018. עם זאת, השופטים מתחו בהחלטתם ביקורת על המשרד להגנת הסביבה וכתבו כי הוא נוטה לשנות את עמדתו לעתים קרובות כדי להתאים אותה לדרישת חברת חיפה כימיקלים.

החודש פנה מבקר המדינה יוסף שפירא ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והעביר לו מידע לפיו קיים חשד לפלילים בפרשת מכל האמוניה בחיפה. המבקר בודק את התנהלות רשויות המדינה בפרשה - בין היתר את הזגזוג בעמדת המשרד להגנת הסביבה ביחס לצורך של המשק באמוניה, את המעורבות של המועצה לביטחון לאומי ואת התנהלות משרד המשפטים.

אבי גבאי: "מכתב הפיטורים ניתן ביום שבו אושר מתווה הגז"

ראש השדולה לקידום התעשייה, חבר הכנסת איתן ברושי (המחנה הציוני) וח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) פנו בעקבות הודעת החברה לוועדת הכספים של הכנסת בבקשה לקיים דיון חירום בנושא בהשתתפות שר האוצר ושר הכלכלה והתעשייה. חנין מסר כי "הנהלת חברת חיפה כימיקלים עושה שימוש ציני ושערורייתי בעובדיה. החברה יודעת מזה ארבע שנים שיש למצוא חלופה לאספקת האמוניה אך בניגוד למפעלים אחרים שדאגו לכך - חיפה כימיקלים בוחרת להפוך את עובדיה לבני ערובה בקרב שיאפשר להם להמשיך לזהם ולסכן את בריאות הציבור".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, מסר בתגובה לפיטורי העובדים כי "מכל האמוניה בחיפה הוא אנדרטה למתווה הגז השערורייתי. הכשלים של מתווה הגז, נגדו נאבקתי רבות, התחדדו הבוקר עם פיטוריהם של כ-2,000 עובדים מחיפה כימיקלים. לולא מחיר הגז הטבעי המופקע שקבע לנו נתניהו, היה כאן מפעל ליצור אמוניה ועוד תעסוקה במקום הסגירה הכל כך כואבת של חיפה כימיקלים. מדובר על אלפי עובדים שמכתב הפיטורים שלהם בעצם ניתן ביום שבו אושר מתווה הגז".

המשרד להגנת הסביבה עדכן כי חידש אמש את היתר הרעלים לחיפה כימיקלים צפון עד ל- 18 בספטמבר, בהתאם להחלטת בית המשפט העליון. "המשרד הורה לחברה להעביר לו ולגורמי הביטחון עד 6 באוגוסט תוכנית לריקון מלא של מכל החוף... לאחר השלמת ריקון המכל, ניתן יהיה לשוב ולדון בחידוש היתר הרעלים לחברה בחלופות שאושרו לטווח הקצר, והכל בהתאם לפסיקת בית המשפט", נכתב בהודעת המשרד.

עוד נכתב כי המשרד בוחן בקשות של חיפה כימיקלים דרום לאישור היתר רעלים לייבוא אמוניה – "חלקן מתבססות על חלופות שכבר נבחנו בעבר ואושרו עקרונית על ידי המשרד, וחלקן חדשות ונבחנות בימים אלו באותן אמות מידה קפדניות כמו החלופות הקודמות, כולל ייעוץ חיצוני של מומחים מהארץ ומחו"ל וייעוץ עם המנחה הלאומי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ