התיק נגד מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר ציון קינן נסגר, בלי שזומן לחקירה

פרקליט המדינה החליט שלא לפתוח בחקירה פלילית בחשד לעבירות מין. בהודעת הפרקליטות נכתב כי למשטרה הגיע מידע שבו נטען כי אשה נוספת הוטרדה על ידי קינן, וגם היא סירבה להתלונן

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

פרקליט המדינה שי ניצן הודיע הערב (חמישי) כי החליט לסיים את הליך הבדיקה בעניינו של מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר, ציון קינן, שנחשד בעבירות מין, ולא לפתוח בחקירה פלילית. ל"הארץ" נודע כי ההחלטה התקבלה בלי שנגבתה גרסה מפי קינן.

הבדיקה המשטרתית החלה בנובמבר, לאחר שעובדת הבנק על תקיפה מינית קשה, אולם סירבה לשתף פעולה עם המשטרה. בהודעת הפרקליטות היום נכתב שלמשטרה הגיע מידע שבו נטען כי אשה נוספת הוטרדה על ידי קינן, ושגם היא סירבה לשתף פעולה עם חקירה המשטרה. עוד נמסר כי אחד הנימוקים לסיום הבדיקה הוא התיישנות העבירות.

ציון קינן, אשתקד
ציון קינן, אשתקדצילום: מוטי מילרוד

הפרשה החלה במאי אשתקד, אז פנתה עובדת בכירה בבנק הפועלים וסיפרה כי קינן תקף אותה מינית במלון בקזחסטאן, בחורף 2006, בנסיעת עבודה. העובדת סיפרה לבורר שמינה הבנק בפרשה כי היא הופתעה שבכלל הוזמנה להשתתף בנסיעה. באחד הלילות יצאו חברי המשלחת של בנק הפועלים יחד עם נציגי בנק טורקי שבחנו אפשרות של השקעה בקזחסטאן, לבלות במועדון לילה בשם סוהו.

העובדת סיפרה שקינן, שהיה אז הבוס שלה ומנהל חטיבה, לא הפסיק להאיץ בה לשתות אלכוהול. אחד העדים אף אישר את גרסתה. בנוסף סיפרה העובדת על הטרדות מילוליות. כך למשל העיר לה קינן לדבריה בארוחת ערב מקצועית במסעדה: "החזה שלך זה המקום הכי יפה בגוף שלך". לאחר מכן, לגרסתה, הוא תקף אותה בחדר שבו הוא לן בבית המלון.

העובדת התלוננה על המקרה כעבור תשע שנים ולאחר שסיימה את תפקידה והנהלת הבנק בחרה לשבץ אותה בתפקיד שלא הולם את כישוריה. בעקבות התלונה, מינה הבנק את נשיא בית הדין הארצי לעבודה לשעבר, השופט בדימוס סטיב אדלר, כדי לבדוק הטענות.

ביוני בשנה שעברה כי "לא ניתן לאמת את הגרסה של האשה כי קינן הטריד אותה מינית", אך קבע שיש לפצותה בגין תנאי העסקתה בסכום של כשישה מיליון שקלים, שלפי החשד שנבדק שימשו דמי שתיקה. מי שחתם על הסכם הפיצוי עמה הוא המנכ"ל הנוכחי של הבנק, אריק פינטו, שהיה אז מנהל אגף משאבי אנוש.

אדלר הוסיף בדו"ח שלו כי "מדובר בהאשמה חמורה והיה עליה (על העובדת) לשכנע אותי שגרסתה אמינה ותואמת את העובדות עם העדים שהיו במשלחת ולא כך היה". בניגוד לבדיקה של המשטרה, קינן העיד בפני אדלר. את העדויות של העובדת וקינן תיאר אדלר כך: "העובדת עשתה רושם של אשה מוכשרת שתרמה הרבה לבנק והיתה עובדת נאמנה ואף סבלה מהכישלון הניהולי... היא גם הציגה את גרסתה בצורה מרגשת ובהירה. מאידך, עדותו של ציון היתה משכנעת. בעל הופעה מכובדת. העדים שאינם חבריו הטובים של ציון העידו כולם שלא נראה להם שציון יסכן את הקריירה שלו באירוע חריג נגד העובדת. הוא נראה בעיני העדים כאדם זהיר במיוחד".

מהודעת הפרקליטות היום עולה כי בבדיקה נאספו חומרים ומסמכים מהבנק, וכן נגבו עדויות מגורמים מעורבים, אך אותה עובדת סירבה לשתף פעולה או להתלונן. בנוסף, הסבירו בפרקליטות כי ההחלטה שלא להתקדם לשלב החקירה נגד קינן היא בשל התיישנות. בעוד שתקופת ההתיישנות על עבירה של תקיפה מינית בישראל היא עשר שנים, בקזחסטאן, המקום שבו בוצעה העבירה לכאורה, ההתיישנות עומדת על חמש שנים.

בנוסף, הסבירו בפרקליטות, כי "גם לולא התיישנו העבירות, ישנם קשיים ראייתיים בתיק, ובראשם העובדה כי העובדת סירבה לשתף פעולה עם המשטרה". בנסיבות אלה המליצה המשטרה שלא לעבור לחקירה פלילית מלאה והמלצתה התקבלה על ידי פרקליטות מחוז תל אביב, ועל דעת פרקליט המדינה. באשר להחלטה שלא לזמן את קינן לחקירה באזהרה, נמסר מהפרקליטות כי "ההחלטה מדברת בעד עצמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ