ארי הרו, איש סודו של נתניהו, חתם על הסכם עד מדינה

ראש הסגל לשעבר של ראש הממשלה צפוי לספק פרטים על שתי הפרשות שבהן חשוד נתניהו: קבלת טובות ההנאה מאילי הון והמגעים לעסקת שוחד עם מו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזס ■ בתמורה, כך לפי ההסכם, הרו לא יישב בכלא, אלא ירצה שישה חודשי עבודות שירות וישלם קנס של 700 אלף שקל ■ נתניהו: לא מתייחס לרעשי רקע

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו עם הרו בכנסת, ארכיון
רויטל חובל

הפרקליטות חתמה על הסכם עד מדינה עם ארי הרו, ראש הסגל לשעבר של ראש הממשלה ואיש סודו של בנימין נתניהו. כפי שפורסם ב"הארץ", הרו צפוי לספק פרטים על שתי הפרשות שבהן חשוד נתניהו: קבלת טובות ההנאה מאילי הון והמגעים לעסקת שוחד עם מו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזס. לפי ההסכם, בתמורה למידע שיספק הרו, הוא לא יישב בכלא, אלא ירצה שישה חודשי עבודות שירות וישלם קנס של 700 אלף שקל.

ההסכם נחתם הבוקר (שישי) באישור היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן. בית משפט השלום בראשון לציון הוציא היום צו איסור פרסום לגבי ההסכם, שבו נכתב כי "העד ימסור את כל המידע שברשותו ושעיקרו הוצג לתביעה. כנגד, תסכים המדינה כי במסגרת תיק נפרד בו נחקר העד כחשוד ובכוונת המדינה להעמידו לדין, העד יודה בעבירות המיוחסות לו ויורשע בעבירות מרמה והפרת אמונים". 

מאוחר יותר היום הגיב נתניהו לחתימת ההסכם עם הרו ולהתפתחויות האחרונות בחקירות נגדו. "אי אפשר בלי פרשיית השבוע", אמר נתניהו בסרטון קצר שהעלה לדף הפייסבוק שלו. "אני רוצה להגיד לאזרחי ישראל - אני לא מתייחס לרעשי הרקע וממשיך בעבודה למענכם". 

אתמול אישרה המשטרה כי ראש הממשלה נתניהו חשוד בעבירות שוחד ומרמה והפרת אמונים בתיקים 1000 ו-2000. הרו היה מקורב מאוד לנתניהו בזמן שראש הממשלה ניהל מערכת יחסים הדוקה עם איש העסקים ארנון מילצ'ן, יחסים שעומדים בלב פרשת 1000. בפרשה זו נראה שיש לגרסת הרו פוטנציאל לבסס את קשרי הגומלין בין נתניהו למיטיביו. 

בפרשת נתניהו־מוזס - תיק 2000 - היה להרו תפקיד משמעותי: חלק מהשיחות הוקלטו במכשיר האייפון שלו, הוא עצמו השתתף בכמה מהן, ובעיקר — לפי כמה סימנים, נתניהו ביקש מהרו לבצע פעולות שנועדו לבדוק ברצינות כיצד לממש את העסקה האפלה עם מוזס. אם הרו אכן יספק עדויות לכך שפעל בשם נתניהו כדי לטוות את עסקת העיתון תמורת שלטון, זו תהיה בבחינת התפתחות משמעותית בתיק הזה, החמור והעקרוני מבין אלה שבהם חשוד נתניהו. 

הרו שימש בתפקידי מפתח במשרד ראש הממשלה פעמיים. ב–2009 מונה לראש הלשכה, כעבור שנה פרש לעסקים פרטיים וב–2014 חזר ללשכה, הפעם כראש הסגל. בין לבין הוא שמר על יחסי חברות עם ראש הממשלה, כפי שהעיד בעבר במסמך רשמי.

בשלהי 2015 עצרו את הרו אנשי היחידה הארצית לחקירות הונאה, בחשד שבשבתו כראש הסגל של נתניהו המשיך להפעיל במחשכים ובדרכי עורמה חברה פרטית שעסקה בלובינג וייעוץ. בקיץ שעבר, עם פתיחת הבדיקה המשטרתית בעניינו של ראש הממשלה, הובל הרו לחקירה באזהרה מיד עם נחיתתו בישראל לפנות בוקר. שם הוטחו בו פריטי מידע שאספו, ושהצביעו לכאורה על קשרים פליליים בינו לבין ראש הממשלה ואנשיו. 

כפי שפורסם ב"הארץ", המגעים הראשוניים לעסקת עד מדינה החלו כבר אז. אלא שהרו סיפק מידע חלקי שלא הצדיק הנחות. התיק עצמו היה מוצק, ובכירים שהיו בסוד החקירה אמרו אז כי הוא צפוי לעונש מאסר. 

בפרשה השנייה ששמו של הרו נקשר בה, פרשת כרמון, סבר היועץ המשפטי לממשלה כי אין סיכוי שהבדיקה תבשיל להעמדה לדין בעבירה מסוג פשע, שטווח ההתיישנות עליה הוא עשר שנים. בכירים במערכת אכיפת החוק סברו כי יש להעמיק את הבדיקה, בין היתר על רקע הקלטות של כרמון שהגיעו לידי המשטרה ותוכנן נחשף ב"הארץ". בהקלטות מתארת כרמון את השתלשלות העניינים לאחר שקיבלה את שכרה.

"ביבי נכנס להיסטריה מטורפת. פתאום, לא יודעת מי לחש לו, הרי אותו אפשר להדליק כמו להבה... ואז הוא אומר לי: 'אודליה, תחזירי את הכסף". בהקלטה נשמעת כרמון מתייחסת גם להרו: "הוא שימן את נתניהו בהרבה דברים, בכרטיסי טיסה, או כל פעם שנתניהו היה בברוך. לא בתמורה למשהו. הוא ישר ומתוק. הוא פשוט חסר אונים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ