אדלסון העיד: נתניהו ביקש לבחון ביטול מוספי סוף שבוע ב"ישראל היום"

בחדשות 2 דווח כי בעלי "ישראל היום" אמר את הדברים בעדותו השנייה שנערכה לפני כחודש, במסגרת תיק 2000. אדלסון התייחס לפנייה שנעשתה בזמן שהעיתון פורסם באמצע שבוע, ונגעה לביטול האפשרות להוציא מוספים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ורעייתו שרה, שלדון אדלסון ורעייתו מרים, בחודש שעבר
נתניהו ורעייתו שרה, שלדון אדלסון ורעייתו מרים, לפני כחודשצילום: מוטי מילרוד

שלדון אדלסון העיד כי ראש הממשלה בנימין נתניהו בדק איתו את האפשרות שלא להוציא מוספי סוף שבוע בעיתון "ישראל היום" - כך פורסם הערב (שבת) בחדשות ערוץ 2. אדלסון התייחס לפנייה שנעשתה בזמן ש"ישראל היום" הופץ רק באמצע שבוע. אמש פורסם כי המשטרה צפויה להמליץ להעמיד לדין את ראש הממשלה בתיק 2000, במסגרתו נחקרים המגעים לביצוע עסקת שוחד עם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס. 

לפי הדיווח הערב, בעדותו השנייה סיפר אדלסון לחוקרים על כך שנתניהו פנה אליו וביקש לבדוק אפשרות של אי-הוצאת מוספי סוף שבוע ב"ישראל היום". למהלך זה ישנה משמעות רבה בתחרות בין שני העיתונים "ישראל היום" ו"ידיעות אחרונות". 

לפני כחודש העידו המיליארדר היהודי-אמריקאי שלדון אדלסון ואשתו מרים במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה בפרשת 2000. זו היתה הפעם השנייה שהבעלים של ישראל היום העיד בחקירת תיק נתניהו-מוזס. לפי הערכות, עדותה של מרים היתה משמעותית יותר בשל מעורבותה הגדולה בעיתון. השניים נחקרו במשך כחמש שעות.

התפתחויות בחקירות נתניהו, סיקור נרחב ב"הארץ": כל ראשי הממשלה נצמדו לכיסא, אבל הפעם זה יהיה סוער מתמיד // אלוף בן | חכו עם התופים והריקודים: עוד מוקדם להספיד את נתניהו // רוית הכט | המשטרה צפויה להמליץ להעמיד לדין את נתניהו גם בתיק 2000 | משמעות ההסכם עם הרו כמעט בלתי הפיכה: נתניהו יועמד לדין // גידי וייץ | כשארי הרו עד מדינה, לנתניהו נשאר רק להתבזות בדרכו החוצה // יוסי ורטר | על נתניהו להיכנס לתרדמת פוליטית עד לסיום ההליכים נגדו // אמיר אורן

בפרשה 2000 חשוד נתניהו שניסה לרקום עסקת תן וקח עם מו"ל "ידיעות אחרונות", שכללה סיקור חיובי לראש הממשלה תמורת העברת חוק שיצמצם את תפוצת "ישראל היום" והשבת קבוצת ידיעות אחרונות למעמד הבכורה שלה. לפי קו ההגנה המרכזי של נתניהו, הוא שיטה במוזס. ואולם כעת מתחזקות הראיות כי באחד מסבבי המגעים עם מוזס כוונותיו של נתניהו לממש את הברית היו רציניות.

הראיות לניסיון לממש את העסקה בפועל הן רף אחד שהציב היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לחוקרי המשטרה, לפני שיכריע מהי בעיניו העוצמה הפלילית של המו"מ בין נתניהו למוזס והאם התגבשו ראיות להגשת כתב אישום. בנוסף לראיות בדבר רצינות כוונותיו של נתניהו, ל"הארץ" נודע כי באחד השלבים המוקדמים של החקירה ניתנה עדות שלימדה כי נתניהו בדק עם דמויות פוליטיות את היתכנות העברת חוק ישראל היום בתקופת הבחירות.

במסירת עדותו חודש קודם לכן, נשאל אדלסון אם הסמיך את נתניהו לנהל בשמו משא ומתן עם מו"ל ידיעות אחרונות, שתמלילי השיחות בינו לבין ראש הממשלה פורסמו בינואר; אם ידע על השיחות בין השניים; מה מידת המעורבות של נתניהו בעיתונו; ואם הסמיך את נתניהו לנהל בשמו משא ומתן על מחירי הפרסום בישראל היום. אדלסון סיפר כי לא ידע מראש על המשא ומתן ולא עודכן בו גם בדיעבד, עד שלמד עליו מהפרסומים התקשורתיים בעניין.

אתמול נודע כי ראש לשכת ראש הממשלה לשעבר ארי הרו חתם על הסכם עד מדינה, באישור היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן. להרו תפקיד משמעותי בתיק 2000: חלק מהשיחות הוקלטו במכשיר האייפון שלו, הוא עצמו השתתף בכמה מהן, ובעיקר - לפי כמה סימנים, נתניהו ביקש מהרו לבצע פעולות שנועדו לבדוק ברצינות כיצד לממש את העסקה האפלה עם מוזס.

אם הרו אכן יספק עדויות לכך שפעל בשם נתניהו כדי לטוות את עסקת העיתון תמורת שלטון, זו תהיה בבחינת התפתחות משמעותית בתיק הזה, החמור והעקרוני מבין אלה שבהם חשוד נתניהו. עד כה, ראש הממשלה טען שהעמיד פנים ושהמגעים עם מוזס היו דיבורי סרק.

לפי ההסכם שנחתם עם הרו, הוא לא יישב בכלא בתמורה למידע שיספק הרו, אלא ירצה שישה חודשי עבודות שירות וישלם קנס של 700 אלף שקל. הרו היה מקורב מאוד לנתניהו בזמן שזה ניהל מערכת יחסים הדוקה עם איש העסקים ארנון מילצ'ן, יחסים שעומדים בלב פרשת 1000. בפרשה זו נראה שיש לגרסת הרו פוטנציאל לבסס את קשרי הגומלין בין נתניהו למיטיביו. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ