משה איבגי יועמד לדין על עבירות מין בארבע נשים; איבגי: "לא פגעתי בשום אשה"

הפרקליטות הודיעה על הגשת כתב אישום נגד איבגי בכפוף לשימוע. לפי החשד, השחקן הטריד מינית וביצע מעשים מגונים בשלוש נשים שעמן עבד, ובאשה נוספת שאותה לא הכיר לפני כן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איבגי בסיום הופעה בתל אביב, בפברואר 2016
איבגי בסיום הופעה בתל אביב, בפברואר 2016 צילום: מוטי מילרוד

פרקליטות מחוז חיפה הודיעה היום (ראשון) כי השחקן משה איבגי יועמד לדין בחשד לביצוע עבירות מין בארבע נשים, בכפוף לשימוע. לפי הודעת הפרקליטות, מהחקירה שנוהלה על ידי יחידת להב 433 של המשטרה עלה חשד שבין 2012 ל-2013 ביצע איבגי, לכאורה, עבירות של מעשים מגונים והטרדה מינית, כנגד נשים שעם חלקן עבד. "מעולם לא פגעתי בשום אשה", אמר איבגי בראיון לחדשות 2.

בראיון איבגי הוסיף, "זה יום מאוד קשה בשבילי. כל חיי כיבדתי כל אדם, יעידו מאות אנשים שעבדתי איתם. אני סומך על מערכת המשפט שתסנן את כל רעשי הרקע". עוד אמר איבגי,  "מעולם לא פגעתי בשום אשה, ובטח לא הייתה לי שום כוונה לעשות את זה. אם מישהי נפגעה ממני, אני מבקש אלף סליחות. את כל השאר תנהל המערכת המשפטית".

לפי כתב האישום, שעיקריו התפרסמו בחדשות ערוץ 2, איבגי יואשם שנגע בשלוש נשים בניגוד לרצונן. הוא נתקל בהן במסגרת עבודתו כשחקן, הראשונה בסטים של סרטים, השנייה בסט הסדרה "זגורי אימפריה" והשלישית בתיאטרון חיפה.

את האשה הרביעית המוזכרת באישום איבגי לא הכיר לפני כן, והוא פנה אליה מחוץ לחנות פלאפל. במהלך שיחה שהתפתחה ביניהם היא סיפרה שעברה בעבר תקיפה מינית, והוא שאל אותה בתגובה שאלות פולשניות בנוגע לתקיפה ובנוגע לחיי המין שלה בהווה.

מאיגוד התמיכה בנפגעי ונפגעות לתקיפה מינית נמסר היום בעניינו של איבגי כי הוא ״ניצל את מעמדו בתעשיית התרבות כדי לכפות את עצמו על נשים בסביבת העבודה שלו. כמות הנשים שהעידה נגדו,  מעידה על דפוס פעולה שיטתי וסדרתי, של מי שיודע שכוחו בתעשייה ימנע מקורבנותיו לחשוף את מעשיו ולצאת נגדו". 

עו"ד ציון אמיר המייצג את איבגי מסר בתגובה: "קיבלנו את ההודעה זה עתה. בעתיד הקרוב נקבל את חומר הראיות ונערך לשימוע בהתאם לכך. אני מזכיר שאיבגי שיתף פעולה במהלך כל חקירתו והשיב לכל שאלה, והוא מכחיש לאורך כל הדרך כל טענה וחשד לפגיעה מינית באשה כלשהי".

במאי 2016, שלושה חודשים אחרי תחילת החקירה בפרשה, הודיעה המשטרה על העברת ממצאיה לבחינת הפרקליטות ולהכרעה בהגשת כתב אישום. על פי הודעת המשטרה מאז, ממצאי החקירה ביססו את החשד לביצוע העבירות על ידי איבגי כלפי שלוש נשים, במהלך עבודתם המשותפת ותוך ניצול מעמדו.

הפרשה נחשפה בפברואר 2016, כשדווח כי עובדת בתיאטרון חיפה הגישה התרעה לפני תביעה, בה טענה כי תלונתה נגד איבגי על הטרדה מינית שנתיים לפני כן לא טופלה בשעתה כראוי בהנהלת התיאטרון. בשימוע שנערך אז בתיאטרון התנצל השחקן על ה"אי-הבנה" ובתיאטרון אמרו כי הבירור "הסתיים לשביעות רצון העובדת" וכי היא הועברה לעבוד בהצגה אחרת. בהמשך פורסם כי נשים נוספות טוענות כי השחקן הטריד אותן מינית. איבגי מסר לאחר מכן בתגובה כי "אני רוחש כבוד רב לכל האנשים שעבדו ועובדים איתי. אני המום נוכח הטענות לכאורה המועלות בכתבה. מעולם לא פגעתי בכל צורה שהיא באדם. גבר או אשה. מצפוני שקט".

אתר "וואלה" פרסם עדות של אחת המתלוננות, שסיפרה לאתר כי איבגי הטריד אותה לפני כעשר שנים, כשהיתה בסוף שנות העשרים שלה. לדבריה, הוא נהג לשלוח ידיים לחזה של נשים שונות שעבדו באותה הפקה, "ואז, אחרי כחודש של ההפקה, בעוד כולם נפרדים בסוף היום באופן שגרתי למדי, הוא ניגש להיפרד ממני ולפני שהספקתי להבין מי נגד מי הרגשתי את הלשון שלו נדחפת לי באגרסיביות לתוך הפה. זה קרה באופן כל כך פתאומי וכל כך לא צפיתי את זה בא, שברגע הראשון אפילו לא קישרתי בין הדבר הדוחה שזוחל לי בהפתעה בתוך הפה, לבין השחקן שעמד לפני רגע לידי. הדפתי אותו מעלי בבוטות תוך כדי דחיפה ודי מהר הלכנו איש איש לדרכו בחוסר נעימות מצד שנינו".

לאחר הפרסומים החליט איבגי לקחת פסק זמן מכל עיסוקיו בתיאטרון. "נוכח גל הפרסומים המטלטלים את חיי וגורמים למשפחתי כאב רב החלטתי לקחת פסק זמן", נכתב בהודעה מטעם איבגי. "אני שב ואומר כי לא פגעתי באף אדם, גבר או אשה. ככל שאדרש להתייחס לדברים, אעשה זאת במקומות המוסמכים לכך ובאופן מלא".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ