מנדלבליט פנה לבג"ץ בדרישה להקפיא רשמית את חוק ההפקעה

היועמ"ש ביקש לעגן בצו שיפוטי את המצב הקיים כיום, שלפיו לא הורסים מבנים לא חוקיים בהתנחלויות אך גם לא מפקיעים קרקעות של פלסטינים

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יותם ברגר

הפרקליטות פנתה היום (שני) לבג"ץ בהנחייתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בדרישה להקפיא את חוק ההפקעה. מנדלבליט סבור כי חוק ההפקעה אינו חוקתי וסירב לייצג את המדינה בעתירות שהוגשו נגדו. בדרישתו, היועמ"ש ביקש לוודא שהמצב הקיים כיום – שבמסגרתו לא הורסים בתים לא חוקיים בהתנחלויות אך גם לא מפקיעים קרקעות של פלסטינים – אינו רק בגדר "הסכמה דיונית" בין הצדדים, אלא יקבל תוקף של צו שיפוטי.

במסמך הבקשה, מבקשת הפרקליטות להוציא צו ביניים, שיקבע כי לא ניתן להפקיע קרקעות של פלסטינים עד להכרעה סופית של בג"ץ בעניין. במארס האחרון קיבל בג"ץ הסדר דיוני, שלפיו יישום חוק ההפקעה יוקפא, כך שלא יבוצעו פעולות להפקעת קרקעות של פלסטינים; ובמקביל יוקפאו כל הליכי האכיפה נגד בנייה קיימת בהתנחלויות על קרקעות פלסטיניות ולא יבוצעו צווי הריסה.

היועמ"ש במכללה האקדמית נתניה, בשנה שעברהצילום: אילן אסייג

"מאז הוצג ונרשם ההסדר הדיוני ועד היום חלפו מספר חודשים והתבקשו מספר ארכות להגשת כתבי בית הדין בהליך", נכתב בבקשת הפרקליטות. "בשים לב לכך שטרם הוגשו התגובות וממילא לא ניתנה החלטה שיפוטית, סבור היועץ המשפטי לממשלה כי יהיה זה לטובת העניין אם יינתן בשלב זה תוקף של צו ביניים ארעי להסדר הדיוני".

מנדלבליט הזכיר בבקשתו כי מתן צו ביניים זמני יביא לכך ש"לא יבוצעו פעולות מהותיות ובלתי הפיכות... בפרט בנסיבות שבהן מדובר בחוק שלפי עמדת היועץ המשפטי לממשלה היתה קיימת מניעה משפטית מפני קידומו, ושיישומו עלול לעורר קשיים אחרים".

באי כוח העותרים נגד חוק ההפקעה, בהם רשויות של יישובים פלסטיניים, ארגון עדאלה, ארגון יש דין והאגודה לזכויות האזרח, הביעו הסכמה לבקשתו לתת צו ביניים. עם זאת, הצדדים הדגישו כי הם מתנגדים לכך שהליכי האכיפה בהתנחלויות יוסיפו להיות מוקפאים, גם אם יוצא צו ביניים. נציגת הכנסת בעתירה עורכת הדין אביטל סומפולינסקי הביעה את הסכמתה. בא כוח הממשלה, עורך הדין הראל ארנון, טרם מסר את תגובתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ