ראש העיר רמת גן ישראל זינגר יועמד לדין על שוחד

הפרקליטות הודיעה כי נגד ראש העיר יוגש כתב אישום בכפוף לשימוע גם בגין מרמה והפרת אמונים. בדצמבר 2014 חשף תחקיר "הארץ" מינויים בעירייה של פעילים ומקורבים שסייעו לזינגר בבחירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפרקליטות הודיעה היום (רביעי) כי החליטה להעמיד לדין את ראש העיר רמת גן, ישראל זינגר, בכפוף לשימוע, בגין עבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים. זינגר נעצר בדצמבר 2014 יחד עם עובדי עירייה ואנשי עסקים. ממצאי החקירה העלו חשד כי זינגר פנה ליועצים שונים כדי שיעזרו לקדם את בחירתו לראשות העירייה, במסגרת הבחירות באוקטובר 2013, ובתמורה הבטיח להם ג'ובים בעירייה. קודמו של זינגר, צבי בר, מרצה כיום עונש של שלוש שנות מאסר בכלא מעשיהו. 

זינגר קרוב להשלים קדנציה מלאה כראש העיר רמת גן, אף שהחשדות לשחיתות מלווים אותו מתחילת הדרך. חקירת המשטרה נגד זינגר נפתחה זמן קצר לאחר הבחירות לרשויות המקומיות, בהן גבר על יריבו כרמל שאמה הכהן, שמונה מאוחר יותר לשגריר ישראל ב-OECD. שאמה הכהן העביר למשטרה חומרים על זינגר זמן קצר אחרי הבחירות.

בדצמבר 2014, מעט יותר משנה אחרי הבחירות, הפכה החקירה הסמויה לגלויה. במקביל, פורסם ב"הארץ" תחקיר שחשף מינויים לתפקידים בעירייה של שורת פעילים ומקורבים לראש העיר שסייעו לו בבחירות. כמו כן, עלו חשדות להפניית תקציבים למקורבים, באמצעות בחירתם כספקי שירות והעסקתם כיועצים לעירייה ולחברות הבת שלה. לבקשת המשטרה, הרחיק בית המשפט את זינגר מהעירייה לכמה שבועות, אך לאחר מכן שב לתפקידו חרף החשדות החמורים נגדו. באפריל 2016 המליצה המשטרה להעמיד את זינגר לדין. כעת, בחלוף עוד שנה וארבעה חודשים, אימצה הפרקליטות את ההמלצה, בכפוף לשימוע. 

על פי החשד, פנה זינגר ליועץ הפוליטי אריאל למפל והציע לו לייעץ לו במערכת הבחירות ללא שכר. זינגר הבטיח לו כי במידה וייבחר, ימנה אותו ליועצו בשכר ולמפל הסכים. למפל שימש בעבר כיועץ הפוליטי של השרה לימור לבנת. בחקירה התברר כי למפל שילם לזינגר שוחד בסך 70 אלף שקל בתמורה שיעמוד בהבטחתו. אלא שלאחר שנבחר זינגר לראשות העיר, למפל סירב לתפקידים השונים שהציע לו זינגר והוא החזיר לו את 70 אלף השקלים בתוך מעטפה שהכילה כסף מזומן. זינגר ביקש ממנו לא לספר על העברת הכסף ולשמור על דיסקרטיות.

בנוסף, חשוד זינגר שהגיע לביתה של סופי שרעבי, פעילת ליכוד ברמת גן, והבטיח לה כי אם תתמוך בו במערכת הבחירות ותצטרף לצוות הפעילים שלו, יסדר לה תפקיד של עוזרת בעירייה. לבתה הבטיח שיסדר עבודה כעורכת דין עצמאית בתיקי העירייה. אותה פעילה עבדה עבורו ללא שכר במערכת הבחירות, אך זינגר לא קיים את הבטחותיו לאחר שנבחר. עוד נמצא כי זינגר פנה לפעיל ולעובד עירייה והבטיח להם כי יפעל לקידומם בעירייה תמורת קידום בחירתו כראש העיר.

ישראל זינגר בבית המשפט, ב-2014צילום: אילן אסייג

עם פרסום החקירה, נעצר גם נמרוד ניר, בנה של ג'ודי ניר מוזס שלום, בעל משרד פרסום שנחשד כי קידם את זינגר בתמורה להתחייבות לכך שיטפל בהפקות התרבות הגדולות בעיר ויערוך עבודות פרסום ואסטרטגיה עבור העירייה. יחד איתו נעצרו גם בכירים בעיריית רמת גן ביניהם מנהל האגף לפיקוח על הבנייה בעירייה, יוסי מזרחי, בכיר במחלקת התברואה בעירייה אלי צמח והקבלן יעקב סבן. בעניינם טרם התקבלה החלטה.  

מעיריית רמת-גן נמסר: "אנו מברכים על ההזדמנות שתינתן לנו סוף סוף להעמיד את העובדות על דיוקן ולהראות, הלכה למעשה, כי לא נפל פגם כלשהו בהתנהלות ראש העיר, אשר מתכוון להמשיך בפעילותו לקידום העיר רמת גן ורווחת תושביה אשר בחרו בו למשימה זו. לאחר שנפרט את עמדתנו בשימוע, אנו מאמינים כי הפרקליטות תגיע למסקנה שיש להורות על סגירת התיק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ