המשטרה סגרה אתר בנייה בקרית מלאכי משום שמפעיל עגורן סיכן עוברי אורח

זו אחת הפעמים הראשונות שגורמי האכיפה פועלים באופן יזום לבדיקת מצב הבטיחות באתרי בנייה ומשתמשים בסמכותם לסגור אותם. בסיום החקירה הורחק מנהל העבודה מהאתר

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון
לי ירון

המשטרה הורתה ביום חמישי האחרון על הפסקת העבודה באתר בנייה בקרית מלאכי, לאחר ששוטרים הבחינו בעגורן מרים ציוד כבד מעל ראשיהם של עוברים ושבים ברחוב - ללא גידור ותוך סיכון שלהם.

מפעיל העגורן, שזהותו ידועה למשטרה, נמלט מהמקום ונערכות סריקות לאיתורו. מנהל האתר, ששהה באותה עת בירושלים, נחקר על ידי המשטרה. בחקירתו הועלו בפניו כשלי הבטיחות ודיווח על כך הועבר לעיריית קרית מלאכי. בסיום החקירה הורחק המנהל מהאתר לחמישה ימים ונאסר עליו ליצור קשר עם המעורבים האחרים. מהנדס העיר קרית מלאכי, אדריכל נעם רווחה, הוציא לאתר צו הפסקה מינהלי וקבע שהעבודות במקום חרגו מתנאי ההיתר, שלפיהם לפני תחילת העבודה יש לנקוט אמצעי בטיחות מתאימים.

זו אחת הפעמים הראשונות שהפיקוח העירוני והמשטרה פועלים באופן יזום לבדיקת מצב הבטיחות באתרי בנייה, ואף משתמשים בסמכותם לסגור את האתר ולחקור את הגורמים האחראים. זאת בניגוד למצב כיום, שבו ממתינים גורמי האכיפה לבדיקה של אחד מ-18 המפקחים הפועלים ב-13 אלף אתרי בנייה ברחבי הארץ ואינם מספיקים לבדוק את רובם. מהמשטרה נמסר כי מדובר בפעילות רביעית יזומה מתחילת השנה, שבמהלכה נערכות בדיקות של עמידה בתנאי הבטיחות הנדרשים לשמירה על חייהם של העובדים ושל עוברי אורח. בדיקות קודמות נערכו בנס ציונה, בית שמש וכפר סבא.

במשרד העבודה דורשים כבר חודשים מהרשויות המקומיות לממש את אחריותן בחוק ולפקח על הבטיחות באתרי הבנייה בשטחן, אך אלה, מלבד מקרים נקודתיים מסוג זה, מסרבות בתוקף בטענה כי הדבר אינו באחריותן.

"הגיע הזמן שהמשטרה והרשויות המקומיות יפעלו בהתאם לסמכותן החוקית וימנעו המשך פגיעה בעובדים ובעוברי אורח ויפעלו נגד קבלנים, אשר מסכנים את העובדים והציבור", אמר ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה. לדבריו, "במשך שנים הרשויות המקומיות הזניחו את הבטיחות באתרי הבנייה שבשטח בניגוד לסעיף בפקודת הרשויות המקומיות, המטיל עליהן אחריות מפורשת לפיקוח על אתרי בנייה ולנקיטת צעדים למניעת תאונות. מדובר בצעד מבורך, ועל רשויות אחרות לנקוט צעדים דומים ולא לטמון את ראשן בחול".

במכתב שנשלח לפני כארבעה חודשים לרשויות ברחבי הארץ, מנו אנשי מינהל הבטיחות במשרד העבודה והרווחה שלושה צעדים שהם דורשים מהן לבצע באופן מיידי: עיגון שורה של דרישות בטיחות בהיתרי הבנייה שהן מעניקות לקבלנים; מיפוי אתרי הבנייה והמנופים הפועלים בשטחן ודיווח למשרד; הוראה לפקחי הבנייה העירוניים לפקח גם על הבטיחות באתרי הבנייה בעיר - תוספת משמעותית ל-18 המפקחים הפועלים כיום לבדם מטעם המשרד. ואולם, המשרד אינו יכול להטיל סנקציות על רשויות שלא ייענו לדרישותיו, ולפי אנשיו הנושא ייבחן במידת הצורך.

בפורום 15 הערים הגדולות, שאינן מקבלות מענקים מהממשלה, יצאו נגד דרישת משרד העבודה וכינו אותה "סיפורים ופנטזיות". בפורום אומרים שמדובר בהתנערות מוחלטת מאחריות של משרד העבודה והרווחה בראשות השר חיים כץ ובניסיון להעביר את הטיפול במחדל הבנייה לרמה העירונית. "זה פשוט מגוחך, שלא לומר לעג לרש, שממשלת ישראל, שהוגדרה על ידי ארגון ה-OECD כאחת הממשלות העשירות והאמידות בארגון, מנסה לגלגל את האחריות לטיפול בנושא הבטיחות אל השלטון המקומי בישראל, שהוגדר על ידי אותו ארגון OECD, כשלטון המקומי מהעניים ביותר בארגון המדינית המפותחות", אמר מנכ"ל הפורום עו"ד איתן אטיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ