מח"ש פתחה בחקירת מותו של עצור בתחנת המשטרה בקרית גת

העצור בן ה-59 שנמצא מת אתמול בתא מעצר היה חולה אפילפסיה ובעל רקע פסיכיאטרי. בסנגוריה הציבורית הביעו חשש כי במשטרה לא ידעו על מצבו הבריאותי ופרשו את התנהגותו כשכרות

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלמוג בן זכרי

המחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש) פתחה בחקירה לבירור נסיבות מותו של העצור בן ה-59 שמת אתמול (ראשון) בתא מעצר בתחנת משטרת קרית גת. ל"הארץ" נודע כי לאיש היה רקע פסיכיאטרי שכלל עשרות אשפוזים, והוא היה חולה אפילפסיה. בסנגוריה הציבורית הביעו חשש כי במשטרה לא ידעו על מצבו הבריאותי בעת שעצרו אותו, ופרשו את מצבו כשכרות. 

החשוד נעצר בביתו שבעיר אתמול בצהריים, והובא למעצר בתחנת המשטרה. מהסנגוריה הציבורית נמסר כי איש בתחנה לא שם לא למצבו עד שסנגורית מטעמם הגיעה למקום כדי להיפגש עם העצור. במשטרה טוענים כי שוטר שהה בתא יחד עם העצור, אולם לפי הסנגוריה, בעת הגעת הסנגורית לתחנת המשטרה לא היה בתא שוטר. במשטרה סירבו אתמול להשיב לשאלות "הארץ" האם הופנתה כלפי העצור אלימות בעת מעצרו, והשיבו כי "לא ניתן להתייחס". האיש הובא היום למנוחות, וטרם נמסרו תוצאות נתיחת הגופה. 

בשנת 2014 הגבר נעצר באותה התחנה, והתנהג בצורה פרועה שנבעה ככל הנראה ממצבו הפסיכוטי בכך שנשך את ידיו, הכה את ראשו וצעק. ביולי באותה השנה הגישה חטיבת התביעות המשטרתית כתב אישום נגדו בחשד לעבירות איומים, תקיפת בת זוג והתנהגות פסולה במקום ציבורי, לאחר שעל פי כתב האישום איים על בת זוגתו ברצח, וננעל בשירותים עם סכין מטבח. כתב האישום נגדו לא הגיע לידי הכרעה, שכן במהלך הדיונים הביאה הסנגוריה חוות דעת מטעמה המתארת כי הנאשם היה במצב פסיכוטי בעת ביצוע המעשה וכי הוא אינו כשיר לעמוד לדין. 

בדיון שהתקיים בספטמבר באותה השנה בפני שופטת בית משפט השלום רובין לביא, צוין כי המנוח היה מוכר למערכת בריאות הנפש, שהוא סבל מהזיות שמיעה, מחשבות שווא של רדיפה וכי נטל טיפול תרופתי. עוד צוין כי הפסיכיאטר שבדק אותו מצא כי הוא סובל "מאפילפסיה או אפילפסיה מדומה, אך אין תמימות דעים לגבי האבחנה. שתי האפשרויות הבולטות היא אפילפסיה אמיתית או מדומה במקביל למחלה פסיכוטית". בית המשפט קיבל את חוות הדעת, וסגר את התיק כנגדו בשל אי־כשירותו. המשטרה, שמחזיקה בתיעוד פלילי של הנאשם והיא זו שהגישה נגדו כתב אישום, אמורה הייתה להיות ערה למצבו הפסיכיאטרי.

עו"ד נתנאל לגמי, מנהל מחלקת מעצרים בסנגוריה הציבורית במחוז דרום, הביע חשש כי במשטרה לא ידעו על מצבו הבריאותי בעת שעצרו אותו, ופרשו את מצבו כשכרות. "על פניו, הם אמורים להכיר את מצבו", אמר לגמי. "על פי חוק הליכי חקירה צריך היה להיות לו מלווה בחקירה, והחקירה הייתה צריכה להיות מתועדת. אנחנו עוד לא חשופים לפרטים הללו". לגמי הוסיף כי עד כה, מח"ש לא יצרה עמם קשר על מנת לגבות את עדות הסנגורית.

המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה מסרה כי "נפתחה חקירה לבדיקת האירוע במסגרתה ננקטו כבר מספר פעולות ראשוניות ואף נגבו עדויות. החקירה מצויה כעת בעיצומה ומטבע הדברים לא נוכל להרחיב בשלב זה".

מהמשטרה נמסר: "האירוע על כלל נסיבותיו נמצא בבדיקת מח"ש, ומטבע הדברים בשלב זה לא נוכל להתייחס אודותיו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ