נתניהו מבקש מהעליון לדון שוב בחשיפת מועדי שיחותיו עם בכירי ישראל היום

לאחר שהפרקליטות סירבה להגיש בקשה בשמו, פנה רה"מ לבית המשפט באופן פרטי. לדבריו, חשיפת השיחות עם שלדון אלדסון ועורכו לשעבר של העיתון עמוס רגב מהווה "פגיעה אנושה בזכות לפרטיות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין ושרה נתניהו עם בני הזוג אדלסון, ביוני

אחרי שהפרקליטות סירבה להגיש בקשה לדיון נוסף בשמו, ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה היום (שלישי) באופן פרטי לבית המשפט העליון, באמצעות עורך הדין יעקב וינרוט, והגיש בקשה לקיים דיון נוסף בהרכב מורחב בפסק הדין שהורה למשרד ראש הממשלה לחשוף את מועדי השיחות עם בעלי ישראל היום שלדון אדלסון והעורך הראשי לשעבר עמוס רגב. 

בהודעה מטעמו נכתב כי "פסק הדין בעניין חשיפת שיחות הטלפון הפרטיות של ראש הממשלה נתניהו עם שלדון אדלסון ועם עמוס רגב פוגע פגיעה אנושה בזכות לפרטיות. בפרק הזמן הקצר שחלף מאז פרסום פסק הדין, אנו עדים לנחשול עצום של פניות לחשיפת שיחות טלפון פרטיות ויומני פגישות פרטיות של עובדי ונבחרי ציבור רבים, וזו רק ההתחלה".

ראש הממשלה הבהיר בפנייתו כי הוא אינו מבקש מבית המשפט לבטל את החלטתו בעניין "מהסיבה הפשוטה שאין לו מה להסתיר". עם זאת, לדבריו, "לאור החשיבות העקרונית שמייחס ראש הממשלה לזכות הבסיסית לפרטיות, ולאור מבול הפניות מאז פרסום פסק הדין, פונה ראש הממשלה לבית המשפט העליון בבקשה לקיים דיון נוסף, בהרכב מורחב, ולהכריע בסוגיות העקרוניות הרגישות הנובעות מפסק הדין". 

לדברי נתניהו, "אין זה מתקבל על הדעת ששרים, חברי כנסת, שופטים ועובדי ציבור אחרים יהיו נתונים לחשיפת שיחותיהם הפרטיות עם עיתונאים ובכלל". בדבריו, מפנה נתניהו בין השאר לבקשה של התנועה למשילות ודמוקרטיה שהגישה למחרת פסק הדין בקשה לקבל את יומניהם של שופטי העליון ובכירים נוספים במשרד המשפטים למסור את פירוט מועדי שיחות ומפגשים שערכו עם עיתונאים.

"מעבר לפגיעה בסדרי עבודתו של ראש הממשלה, הרי שיש בהלכה שנקבעה כדי לפגוע פגיעה אנושה בסדרי ממשל", נכתב בעתירה. "פסק הדין פותח פתח רחב (מדי) למסירת סוגים שונים של מידע פרטי, שאיש לא העלה על דעתו כי יבוא יום ויידרש על ידי הציבור". 

פסק הדין ניתן לפני 15 יום והיום הוא המועד האחרון שבו ניתן להגיש בקשה לדיון נוסף. בפרקליטות בחנו את בקשתו של נתניהו להגיש דיון נוסף אך החליטו לסרב לבקשתו. עד כה לא פורסם המידע בדבר שיחותיו של נתניהו עם רגב ואדלסון ומהפרקליטות נמסר כי הוא יפורסם בימים הקרובים. נתניהו לא צירף לעתירתו בקשה לעכב את ביצוע פסק הדין. 

לפני כשבועיים קיבל בית המשפט העליון את ערעורו של העיתונאי רביב דרוקר וקבע כי נתניהו ייאלץ לחשוף את מועדי שיחותיו עם אדלסון ורגב. בכך הפך העליון את ההחלטה שהתקבלה בבית המשפט המחוזי לפי כשנה. בנוסף קבעו השופטים כי משרד ראש הממשלה, אדלסון ורגב ישלמו לדרוקר את הוצאות המשפט, בסך עשרת אלפים שקלים כל אחד.

"האינטרס הציבורי בחשיפת המידע הוא בעל משקל משמעותי", כתב השופט מני מזוז בפסיקה בתחילת החודש, שאליה הצטרפו השופטים אורי שוהם וניל הנדל. השופטים דחו את טענת אדלסון ורגב כי אין לפרסם את המועדים בשל הפגיעה בפרטיותם. בפסק הדין נכתב כי "האינטרס הציבורי בחשיפת המידע המבוקש גובר, בנסיבות העניין, על זכותם של אדלסון, רגב וראש הממשלה לפרטיות".

הבקשה של דרוקר הוגשה בפברואר 2015, ומשסורבה עתר לבית המשפט בספטמבר 2015, באמצעות עו"ד יונתן ברמן. המידע שביקש הוא מועדי שיחות הטלפון שנערכו בין ראש הממשלה לבין אדלסון ובין ראש הממשלה לבין רגב, בשלוש השנים שקדמו להגשת הבקשה, כלומר בין 2012-2015. לפי החלטת בית המשפט, משניתן פסק הדין, המידע יועבר לאלתר לדרוקר. בעתירה המינהלית טען דרוקר שהמידע המבוקש יאפשר לגלות אם קיים קשר בין מועדי השיחות עם אלדסון ורגב לבין פרסומים שונים בעיתון ואם ראש הממשלה הוא העורך הראשי בפועל של ישראל היום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ