בפעם השנייה תוך שנה: קוצצו הסמכויות של המשנה ליועמ"ש דינה זילבר

הממשלה אישרה הצעה של שרת המשפטים להעביר את המאבק בהדרת נשים מאחריותה של זילבר אל המשרד לשיוויון חברתי. בתחילת השנה, על רקע ביקורת מימין, קוצצו סמכויותיה בגדה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זילבר ושקד בדיון בכנסת ב-2014
זילבר ושקד בדיון בכנסת ב-2014צילום: אוליבייה פיטוסי

הממשלה אישרה בתחילת החודש הצעה של שרת המשפטים איילת שקד ושל השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל לקצץ בסמכויותיה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר ולהעביר מתחום אחריותה את הטיפול במאבק בהדרת נשים. זהו תחום האחריות השני שניטל מסמכותה של זילבר תוך פחות משנה, לאחר שבתחילת השנה החליט היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להוציא מידיה את הטיפול בנושאים המשפטיים הקשורים לאכיפת החוק בגדה המערבית. הקיצוץ בסמכויות בא על רקע ביקורת בקרב הימין והמתנחלים על תפקודה של זילבר.

השרה שקד אמרה ל"הארץ" כי היא נעתרה לבקשתה של השרה גמליאל להעביר את הסמכויות בנושא הדרת נשים למשרד לשוויון חברתי. לדבריה, משרד המשפטים לא צריך לעסוק ביישום מדיניות של משרדים אחרים אלא בנושאים משפטיים. המאבק בהדרת נשים יעבור לסמכות טיפולה של הרשות לקידום מעמד האשה במשרד לשוויון חברתי. 

שרת המשפטים נזפה בעבר בזילבר על כך שהתערבה, לדברי שקד, בסוגיות שאינן בסמכותה. זילבר ספגה ביקורת ציבורית מימין בין היתר לאחר שהתנגדה למתווה נכסי הנפקדים שהוצע כפתרון בעניין המאחז עמונה, ובשל עמדתה כי יש להגביל את תקצוב החטיבה להתיישבות.

לפני כשלוש שנים מינה היועץ המשפטי לממשלה הקודם את זילבר כאחראית על בקרה ומעקב אחר פעילות משרדי הממשלה נגד הדרת נשים. העברת סמכות זו לרשות לקידום מעמד האשה, שבשנה האחרונה פעלה ללא מנהלת, אושרה על ידי היועץ המשפטי לממשלה הנוכחי מנדלבליט ואף קיבלה את ברכתו.

מאז שמונתה התערבה זילבר בכמה מקרים שבהם הוחלט להדיר נשים מאירועים ציבוריים. בין היתר, הביעה התנגדות להחלטה של אוניברסיטת בר אילן למנוע שירת נשים בטקס יום השואה, ביקשה הבהרות מעיריית אשדוד באשר לאירוע מימונה לגברים בלבד, ופנתה לרב הכותל נגד הדרת נשים מאירוע הדלקת נרות בחנוכה. 

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "היועץ המשפטי לממשלה מברך על הצעד החשוב שנקטה הממשלה בהחלטתה האחרונה, אשר מטילה על הרשות לקידום מעמד האשה במשרד לשוויון חברתי לקיים מעקב ובקרה אחר פעילות משרדי הממשלה לביעור התופעה. זילבר תמשיך לשאת באחריות מטעם היועץ המשפטי לממשלה לטיפול בהיבטים המשפטיים העקרוניים הקשורים בנושא, לרבות באלו המפורטים בדו"ח צוות משרד המשפטים למאבק בהדרת נשים כפי שעשתה עד כה". עוד נמסר כי "היועץ המשפטי לממשלה משוכנע כי הידע והניסיון הרב והמשמעותי שצברה גברת זילבר ימשיכו לסייע למימוש מחויבות הממשלה לפעולה אקטיבית בנושא".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ