כ-1,500 הפגינו בכיכר גורן בפתח תקוה; המשטרה מנעה כניסת מפגינים נוספים

בעקבות החלטת בג"ץ המגבילה את מספר המפגינים בכיכר, המשטרה חסמה את הגישה לאזור ומאות נוספים הפגינו בכיכרות סמוכות ■ ארדן: מעצרם של אלדד יניב ומני נפתלי היה טעות ■ הפגנות נוספות נגד השחיתות השלטונית נערכו ב-17 מוקדים ברחבי הארץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בכיכר גורן בפתח תקוה, הערב

כ-1,500 בני אדם הפגינו הערב (שבת) בכיכר גורן בפתח תקוה סמוך לביתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט במחאה על השחיתות השלטונית. ההפגנה הוגבלה ל-500 משתתפים בלבד בעקבות החלטת בג"ץ משלשום. בשל כך, המשטרה פרסה מחסומים המונעים את הגישה לכיכר, ואפשרה רק לתושבים להיכנס לאזור ההפגנה.

המארגנים קראו לקיים את החלטת בג"ץ, והמפגינים שנשארו בחוץ התאספו בכיכרות סמוכות. המפגינים קראו "מנדלבליט מושחת" ו"הון שלטון עולם תחתון". מהמשטרה נמסר כי "מוחים נוספים שהגיעו אל המקום החלו להתאסף על מעגל התנועה מול השטח המתוחם שהוקצה להפגנה. מספר המוחים עבר את המספר המירבי שקבע בג"ץ". עוד נמסר מהמשטרה כי המפגינים לא עמדו באף אחד מחמשת הסעיפים המגבילים של בג"ץ. הפגנות נוספות נגד השחיתות השלטונית נערכו ב-17 מוקדים ברחבי הארץ, בין השאר בירושלים, באר שבע, חדרה ונס ציונה.

צילום: עופר וקנין
ההפגנה בכיכר גורן, הערבצילום: עופר וקנין

מחשש שהמשטרה תמנע מהם להגיע לכיכר, מאות מפגינים הקדימו את בואם לשעות הערב המוקדמות. האזור המגודר שאליו הורשו להיכנס רק כ-500 מפגינים התמלא עוד לפני שמונה בערב. במקום התקיימה גם הפגנת נגד של פעילי ימין, שקראו למפגינים "אנטישמים" ו"שמאל צבוע".

יו"ר הקואליציה דוד ביטן, שארגן הפגנות תמיכה בראש הממשלה נתניהו בשבועות הקודמים, אמר היום כי "מדובר בהפרה בוטה של החלטת בג"ץ רק שבוע לאחר שחזינו בהפרה בוטה של הוראות המשטרה. עריצי השמאל מרוממים את החוק רק כשזה נוח, אך מסתבר שכדי לבצע הפיכה שלא באמצעות בחירות גם רמיסת החוק כשרה. אני מצפה מהמשטרה לפעול ביד קשה ולאכוף את הוראות בית המשפט נגד מיעוט אנרכיסטי". שלשום פורסם ב"הארץ" כי המשטרה חוששת מעימותים אלימים בין אנשי הימין של ביטן למפגינים נגד השחיתות השלטונית. 

ההפגנה בבאר שבע, הערבצילום: אורן לבון
ההפגנה בכיכר פריז בירושלים, הערב

מני נפתלי, אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה וממארגני ההפגנה, מחה על התנהלות המשטרה ואמר: "סגרו אותנו פה כמו כבשים. אם היתה הפגנת ימין היא היתה מעיפה את הגדרות. אנחנו שומרי חוק, אנשים נורמטיבים פה. עדיף לתת לנו להתפזר ולאבטח את המקום". לדבריו, התנהלות המשטרה מושכת להפגנות עוד ועוד משתתפים. "נראה שהמשטרה איתנו. אני מוכן להיעצר גם היום כדי שיבואו יותר. אני מאמין שבג"ץ יחליט שמותר להפגין כמה שיותר".

במקביל, השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר הערב שמעצרם של מני נפתלי ואלדד יניב בשבוע שעבר היה טעות בשיקול הדעת של המשטרה. "עם או בלי קשר לדיון הזה, אני מתכוון לעשות דיון שנוגע לנהלי הכבילה והאיזוק", אמר ארדן בראיון ב"פגוש את העיתונות" בחדשות 2. הוא הוסיף כי "אסור לשכוח שאלדד יניב התנהג כאחרון האנרכיסטים".

בהחלטתו להגביל מספר המפגינים, אימץ בג"ץ את כל התנאים שהציבה המשטרה להמשך קיום ההפגנות עד להכרעה הסופית, אף שהשופטים לא קיבלו את עמדת המשטרה כי ההפגנות טעונות רישיון. השופטים בהרכב - יורם דנציגר, אסתר חיות ועוזי פוגלמן - לא נימקו מדוע החליטו להגביל זמנית את מספר המפגינים דווקא ל-500 בני אדם וקבעו כי המשטרה היא שתישא באחריות להגבלת מספרם, באמצעות הצבת מחסומים והפניית המפגינים הנוספים למקום אחר, ככל הנראה הפארק בעיר. בהחלטתם לא התייחסו השופטים להפגנות הנגד של הליכוד שמתקיימות זה שלושה שבועות בהשתתפות כ-150 בני אדם, ולא הגבילו את מספר המשתתפים בהן.

במהלך הדיון התייחס השופט דנציגר לטענת המשטרה לפיה ההפגנות בכיכר גורן פוגעות בתושבי השכונה, ואמר כי "הזכות של תושבי השכונה ליהנות משקט היא לא זכות חוקתית שנמצאת בדרגה שאפילו מתקרבת לזכות חוקתית כמו הזכות להפגין וחופש הביטוי". השופטת חיות הדגישה את החשיבות של מיקום ההפגנה, ואמרה כי אחרי 40 הפגנות מדי מוצאי שבת, כיכר גורן הפכה למעין סמל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ