שרה נתניהו תואשם במרמה בהיקף של 400 אלף שקל; גורם בכיר: ארי הרו מחריף את החשדות נגד רה"מ - משפט ופלילים - הארץ

שרה נתניהו תואשם במרמה בהיקף של 400 אלף שקל; גורם בכיר: ארי הרו מחריף את החשדות נגד רה"מ

אם לא יהיו התפתחויות דרמטיות, בשבועות הקרובים יודיע היועמ"ש לרעיית רה"מ שתועמד לדין בכפוף לשימוע ■ המלצת המשטרה בתיקי נתניהו צפויה להינתן בסוף השנה ■ בכיר במשטרה: פרשת המעונות נמשכה אחרי פיטורי מני נפתלי

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שרה נתניהו בכנסת, לפני חודשיים
שרה נתניהו בכנסת, לפני חודשייםצילום: אוליבייה פיטוסי /
גידי וייץ
גידי וייץ

רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, צפויה לעמוד לדין על מרמה בהיקף של קרוב ל–400 אלף שקלים — כך נודע ל"הארץ". בשבועות הקרובים צפוי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, להודיע לנתניהו שהחליט להגיש נגדה כתב אישום על קבלת דבר במרמה בכפוף לשימוע.

נתניהו חשודה בהזמנת מזון ושפים לבית ראש הממשלה בניגוד לנהלים ותוך מסכת הסתרה ומרמה. בני הזוג נתניהו הפנו אצבע מאשימה למי שהיה אב הבית במעון ראש הממשלה ומוביל היום את המחאה נגדו, מני נפתלי, וטענו שהוא האחראי לניפוח ההוצאות. בכנס תמיכה בו בשבוע שעבר אף האשים ראש הממשלה את נפתלי בגניבת אוכל מהמעון. אלא שבהקשר זה אמר באחרונה בכיר במשטרה: "התופעה שהתגלתה בפרשת המעונות נמשכה כמה שנים. היא התחילה לפני שנפתלי החל לשמש כאב הבית, ונמשכה גם אחרי שפוטר מתפקידו".

שרה נתניהו כופרת בחשדות נגדה. לפני כחודש התייחס ראש הממשלה לפרשת המעונות בכנס של פעילי ליכוד, ותיאר את החקירה כעיסוק בזוטות. "עוסקים בדברים ברומו של עולם", אמר בלעג. "הנוהל להחלפת מנורה, חמגשיות, כוס התה שביקשה להביא לאביה הצדיק על ערש דווי".

מנדלבליט החליט לעסוק בתיק המעונות בעצמו אף ששרה נתניהו אינה מוגדרת רשמית כאשת ציבור. זאת, כיוון שהתיק טופל מראשיתו בדרג היועץ המשפטי לממשלה. שבועות לפני פרישתו נתן קודמו של מנדלבליט, יהודה וינשטיין, אור ירוק לחקירתה באזהרה של נתניהו. מאז נוצר נתק כמעט מוחלט בין בני הזוג לבין היועץ הקודם, שייצג אותם כשנחקרו באזהרה בפרשת עמדי, בסוף שנות ה–90.

ההחלטה להעמיד את שרה נתניהו לדין בפרשת המעונות היא הראשונה בסדרת הכרעות הצפויות בחודשים הקרובים בתיקים שבהם חשודים ראש הממשלה ומקורביו. בכיר במערכת אכיפת החוק העריך בזהירות שסביב חודש דצמבר יינתנו המלצות המשטרה בתיקים 1000 ו–2000 – העוסקים בטובות ההנאה שקיבל נתניהו לפי החשד מבעלי הון, ובעסקה שרקם עם מו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזס, לסיקור אוהד תמורת החלשת ישראל היום. עם זאת אמר הבכיר שמועד פרסום ההמלצות נתון לשינויים, שכן "כל הזמן חלות התפתחויות שאי אפשר לחזות. זו חקירה דינאמית".

נתניהו והרו בכנסת, ב-2008
נתניהו והרו בכנסת, ב-2008צילום: דניאל בר און / ג'ינ

אחת ההתפתחויות שחלה בשבועות האחרונים היא הסכם עד המדינה עם ראש הסגל של נתניהו לשעבר, ארי הרו. "מדובר בעדות משמעותית ומהותית לתיק", אמר לאחרונה בכיר המעורה בחקירה על המידע שסיפק הרו. מקור אחר רמז בשיחה עם "הארץ" שבכוחה של העדות לשנות את תמונת החשדות נגד ראש הממשלה בתיק 1000 — ממרמה והפרת אמונים לקבלת שוחד.

המגעים עם הרו להשגת הסכם עד מדינה החלו כבר לפני יותר משנה. כבר אז מסר פרטים שהיה בכוחם לחזק את מסכת הראיות בתיקים נגד נתניהו, ובכללם פרשת 2000. לפי החשד, הרו היה זה שעליו הטיל נתניהו לבדוק את היתכנות העסקה. מקורבו של ראש הממשלה התבקש לכאורה לפנות לגורמים פוליטיים ולברר אם ניתן יהיה להעביר בתקופת מערכת הבחירות את החוק שנועד לחייב גביית תשלום על החינמון המתחרה בקבוצת ידיעות אחרונות. נתניהו צפוי להיחקר בפרשה באזהרה עוד כמה פעמים.

מקור בכיר המעורב בחקירות העריך באחרונה כי פרק הזמן הממושך ביותר יידרש לטיפול בתיק 3000 — החשדות לשחיתות סביב העסקה לרכש כלי שיט מגרמניה — שבה ניצבים בפני החוקרים "היקפים גדולים של חומר". בפרשה זו נתניהו אינו מוגדר חשוד, אך עורך דינו דוד שמרון, שייצג גם את המתווך בעסקת הצוללות מיקי גנור, נחקר בחשד למעורבות בה. נתניהו הכחיש שידע כי שמרון מייצג את גנור והבהיר שפרקליטו כלל לא שוחח עמו על העסקה. גנור חתם על הסכם עד מדינה, אך על עדותו הוטל צו איסור פרסום.

בעוד שהחקירות נגד ראש הממשלה מתקרבות להכרעה, נבדקת בסביבתו האפשרות לחזק את צוות ההגנה המשפטי שלו. בהקשר זה העלו באחרונה מקורבים לנתניהו את שמו של אחד הסנגורים הפליליים הוותיקים בישראל.

חקירות נתניהו מטופלת בדרגים הבכירים ביותר במשטרה והעיסוק בהן מגיע עד לשכת המפכ"ל אלשיך. אלשיך נפגש כמה פעמים עם צוות היחידה הארצית לחקירות הונאה העוסק בחקירות, ולדברי בכיר במשטרה הוא קורא את העדויות החשובות בכל התיקים הרגישים.

אלשיך התעקש להותיר בתפקידו את ראש אגף החקירות, ניצב מני יצחקי, עד לתום החקירות הקשורות בנתניהו. אולם יצחקי צפוי לסיים בקרוב את שירותו במשטרה ולהתמנות לראש הרשות להגנת עדים, ונראה שפרישתו תקדים בכל זאת את המועד שבו יינתנו המלצות המשטרה בתיקים 1000 ו–2000. עם זאת, ההערכה היא שהחקירות יימשכו כסדרן ולא ייפגעו מהחילופים בראשות האגף.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ