אסתר חיות נבחרה לנשיאת בית המשפט העליון

הוועדה לבחירת שופטים בחרה בחיות כנשיאה ה-12 של העליון, שתחל את כהונתה ב-26 באוקטובר. מכריה של חיות מעריכים כי היא צפויה לעמוד מול יוזמות השרה שקד והיוזמות להחלשת העליון

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הנשיאה לעתיד אסתר חיות (מימין) והנשיאה מרים נאור, היום
הנשיאה לעתיד אסתר חיות (מימין) והנשיאה מרים נאור, היוםצילום: דוברות השרה שקד
רויטל חובל
רויטל חובל

הוועדה לבחירת שופטים בחרה היום (שלישי) בשופטת אסתר חיות לנשיאת בית המשפט העליון. השופטת חיות תשמש כנשיאה ה-12 של בית משפט העליון ותכהן בתפקיד שש שנים. היא תיכנס לתפקידה ב-26 באוקטובר, לאחר טקס השבעה בבית הנשיא. חיות נחשבת לשופטת חכמה ויעילה, אך קשוחה כלפי המתדיינים בפניה.

"השופטת חיות מקובלת על כל שופטי בית המשפט העליון כמנהיגה הטבעית שלו וכמי שתעמוד בראשו בהמשך הדרך", אמרה הנשיאה היוצאת מרים נאור בישיבת הוועדה לבחירת שופטים. "זאת בזכות מקצועיותה, היושרה שלה, היותה מורת דרך בענייני אתיקה ומעל לכל – בהיותה סמל ודוגמה אישית לכל שופטי ישראל. אין לי ספק שהשופטת חיות תדע להגן על עצמאותה של הרשות השופטת ולמלא בהצלחה רבה את התפקידים המורכבים המוטלים על נשיא בית המשפט העליון".

חיות נבחרה לתפקיד לפי , הקובעת כי לתפקיד ימונה השופט בעל הוותק הארוך ביותר, על אף נסיונותיה של שרת המשפטים איילת שקד לבטל את השיטה. הניסיון נכשל בעקבות התנגדות חלק מחברי הוועדה לבחירת שופטים, ושאר השופטים בבית המשפט העליון שסירבו להגיש מועמדות לתפקיד. חברת הוועדה ח"כ נורית קורן (הליכוד) בחרה להחרים את הישיבה היום, במחאה על המשך שיטת הסניוריטי. קורן אמרה ל"הארץ": "אני לא נגד חיות, אבל אני לא מוכנה להיות חותמת גומי, לבוא ולהרים דיון רק בגלל שהם סיכמו מראש שחיות תהיה הנשיאה. אז בשביל מה כל הדיון?".

העיתונאית נעמי לויצקי חשפה בספרה כי שקד סירבה לתמוך במינויה של חיות לנשיאה, בשל התנגדות השופטת לחוק של פלסטינים. לדברי שקד, "נייר הלקמוס הוא פסק הדין בעניין חוק איחוד משפחות, וכולנו יודעים באיזה צד היתה חיות", נכתב. בשתי הפעמים שבהן בבג"ץ, היתה חיות בדעת המיעוט כשסברה כי יש לבטל את החוק. בעוד שהנשיאה הנוכחית מרים נאור שמרה על יחסים חמים וקרובים עם שקד, מכריה של חיות מעריכים כי היא צפויה לעמוד מולה ולהתייצב נגד יוזמותיה להחלשת בית המשפט העליון.

חיות היתה בדעת מיעוט, לצד הנשיא לשעבר אהרן ברק והשופט אליעזר ריבלין, כשסברה שלחבר הכנסת לשעבר עזמי בשארה לא עומדת חסינות על דברים שהשמיע בנאומיו. הנשיאה לעתיד סברה כי "קשה שלא לראות בדברי השבח וההלל שהרעיף בשארה בנאומיו על פעילותו של ארגון חיזבאללה משום תמיכה במאבק המזוין שארגון טרור זה מנהל נגד ישראל". לדבריה, התבטאויות אלה "חוצות את 'הקו האדום', המסמן את קצה גבול הסובלנות שמוכנה הדמוקרטיה הישראלית לגלות כלפי נבחרי ציבור, ואין מקום להעניק לבשארה חסינות עניינית בגינן". בתחום של הריסת בתי מחבלים סברה חיות שיש להשאיר את ההלכה הקיימת, ולאפשר לצה"ל שימוש בצעד זה לצורך הרתעה.

באחרונה אישרה חיות את מינויו של אריה דרעי לשר הכלכלה, חרף עברו הפלילי. בעבר פסלה את עצמה מלדון בתיקי אולמרט. ב-2009 זיכתה חיות את העבריין יוני אלזם בשל תרגילי חקירה פסולים של מדובבים. כיום, עומדת חיות בראש ההרכב שדן בהמשך ההפגנות נגד היועץ המשפטי לממשלה.

חיות תציין בחודש הבא את יום הולדתה ה-64. היא נולדה להורים ניצולי שואה, גדלה בשכונת נוה עמל בהרצליה, שירתה בלהקה צבאית וכיום גרה בשכונת צהלה בתל אביב. חיות אמא לשני עורכי דין שלא עובדים במקצוע - אורי, איש נדל"ן, ויוסי, יזם סטארטאפים. שופטת בית המשפט העליון ענת ברון נחשבת לאחת מחברותיה הקרובות, וכך גם השופטת בדימוס הילה גרסטל, הזמרת רונית אופיר ועורכי הדין בני ברץ, ירון אלחנני וגיורא ארדינסט.

טרם מינויה לשיפוט עבדה חיות במשרד עורכי הדין צדוק ושות' - משרדו של שר המשפטים לשעבר חיים צדוק. בהמשך, פתחה משרד עם בעלה דוד חיות, שעוסק עד היום בתיקי ביטוח ונזיקין. חיות מונתה לשופטת בבית משפט השלום בתל אביב ב-1990. כעבור שש שנים קודמה לבית המשפט המחוזי. חיות מונתה לשופטת בית המשפט העליון לפני 14 שנים, בתקופת הנשיא ברק ושר המשפטים יוסף לפיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ