נפתח המשפט בפרשת ישראל ביתנו; נחתם הסדר טיעון עם גזבר מועצת בנימין - משפט ופלילים - הארץ

נפתח המשפט בפרשת ישראל ביתנו; נחתם הסדר טיעון עם גזבר מועצת בנימין

במסגרת ההסדר, אפי פלס, שהואשם במתן שוחד, יודה בעבירה של הפרת אמונים, ירצה שישה חודשי עבודות שירות וישלם קנס של עשרת אלפים שקלים. שלב ההוכחות בתיק יחל בינואר

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מימין: כהן, רעייתו, קירשנבאום ועורך דינה בבית המשפט המחוזי בתל אביב, הבוקר
רויטל חובל
רויטל חובל

המשפט בפרשת השחיתות במפלגת ישראל ביתנו נפתח הבוקר (חמישי) בבית המשפט המחוזי בתל אביב. בפתח הדיון הודיעה התביעה על כך שנחתם הסדר טיעון עם גזבר המועצה האזורית מטה בנימין, אפי פלס, שבכתב האישום המקורי הואשם בעבירות של מתן שוחד והלבנת הון. לפי ההסדר, פלס יודה בעבירה של הפרת אמונים, ירצה שישה חודשי עבודות שירות וישלם קנס בגובה עשרת אלפים שקלים. 

לדיון בבית המשפט המחוזי הגיעו סגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום, ראש מטה ישראל ביתנודוד גודובסקי וכן מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר רמי כהן ורעייתו. שופט בית המשפט המחוזי ירון לוי, החבר בהרכב שדן בפרשת ארגוני הפשיעה 512, ידון בתיק. לוי קבע כי שלב ההוכחות בתיק יחל בחודש ינואר וכי הן יישמעו פעמיים בשבוע. 

בחודש שכבר הגישה הפרקליטות שני כתבי אישום נגד עשרה מעורבים בפרשה, בהם קירשנבאום, המואשמת בעבירות שוחד, במרמה והפרת אמונים, בהלבנת הון ובעבירות מס. פרשת ישראל ביתנו היא אחת מפרשות השחיתות הגדולות שנחשפו בישראל. 110 חשודים נחקרו בפרשה, שמקפלת בתוכה כמה תת פרשיות שהיו מעורבים בהן משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, גופים ציבוריים ועמותות אזרחיות. בין הפרשיות עובר חוט מקשר המעיד על קיומה של שיטה: גופים שביקשו לקבל מהמדינה תקציבים נדרשו לכאורה לשחד עובדי ציבור, אנשי ישראל ביתנו ומקורבים, שפעלו להקצאת התקציבים. עם הגופים המתוקצבים נמנו כמה מועצות אזוריות, החברה לפיתוח השומרון, הרשות למלחמה בסמים, עמותת עזרא ועמותת איילים. 

קירשנבאום מואשמת בקבלת שוחד בהיקף של כ-800 אלף שקל במזומן או במסגרת טובות הנאה אישיות, וכן בקבלת שוחד בהיקף של למעלה ממיליון שקל בצורת טובות הנאה למפלגת ישראל ביתנו או למקורבים. הפרקליטות ביקשה לעקל את חשבונות הבנק שלה ושל בעלה, שבהם נמצאו 5.7 מיליון שקל - שעל פי כתב האישום הולבנו. שר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב צפוי לעמוד לדין בגין עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, החזקה ושימוש בסם מסוכן ושיבוש מהלכי משפט, וכתב אישום נגדו יוגש בנפרד. 

פרשת ישראל ביתנו

חקירת המשטרה נפתחה בעקבות עדותה של נלי דינובצקי, בעליה של חברת הופעות בשם אברורה, ובעלה איגור ריז. בכתב האישום מתואר מקרה שבו דינובצקי ביקשה מקירשנבאום וגודובסקי שינצלו עבורה את קשריהם עם בכירים ברשויות המקומיות כדי שתזכה בעבודות של הפקת אירועים. קירשנבאום דרשה 10% מהתקציב שיתקבל עבור כל הפקה, ואכן, אותה חברה הפיקה בשיתוף ערוץ 9 מופעים עבור הרשויות המקומיות באשדוד, בבאר שבע, בדימונה, במעלה אדומים, ברחובות ובהמשך גם בראשון לציון.

ב-2010 קירשנבאום אף הפכה שותפה עסקית של דינובצקי והשתיים פיתחו מיזם עסקי לייבוא סיגריות בטעמים לישראל בשם "דון טבק". החברה נרשמה על שם בעלה של דינובצקי, איגור ריז, ובתה של קירשנבאום, רנית. השתיים היו אמורות להשקיע בחברה 150 אלף שקל כל אחת. את חלקה של קירשנבאום שילמו החברה המרכזית לפיתוח אזורי השומרון, מתנ"ס מועצת מטה בנימין וחברת "ברק רעות השקעות" שבבעלותו של רמי כהן. זאת לכאורה כנגד חשבוניות פיקטיביות שסיפקו דינובצקי וריז.

הכספים שהגיעו לדינובצקי מהגופים הציבוריים מובילים לקשרי השוחד שרקמה קירשנבאום עם ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה והגזבר אפי פלס, שנזקקו לכספים שקירשנבאום יכלה לספק להם מתוקף אחריותה על הכספים הקואליציוניים של ישראל ביתנו. מסיקה, המשמש עד מדינה, סיפר כי לפי ההסכם ביניהם, קירשנבאום תעביר לחברה לפיתוח השומרון כספים קואליציוניים בסך שלושה מיליון שקלים וחצי תמורת מיליון וחצי שקל שיועברו מהחברה לשימוש מפלגת ישראל ביתנו. 

עורך דינו של פלס, ירון קוסטליץ, מסר: "אנו מברכים על כך שהפרקליטות קיבלה את עמדתנו ולפיה מר פלס לא עבר עבירות שוחד והלבנת הון וכי לא הייתה מרמה במעשיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ