מנהלי ועובדי עמותה נעצרו בחשד שקידמו קבלת איברים להשתלה תמורת תשלום

במשטרה חושדים כי עמותת "מתנת חיים" גבתה מהחולים תשלום, שניתן באמצעות תרומות שהועברו לחשבונה, ועד כה אין ראיות לכך שהעובדים נטלו את הסכומים לכיסם. החשודים הועברו למעצר בית

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

משטרת ירושלים עצרה הבוקר (שני) מנהלים של עמותת "מתנת חיים" העוסקת בתיווך בין תורמי אברים לחולים ושניים מעובדיה, בחשד שקידמו קבלת איברים להשתלה תמורת תשלום. החשודים, יואל פינהנדלר והרב אברהם הבר, ככל הנראה לא נטלו את הסכומים לכיסם, והם הופקדו כתרומה עבור העמותה. בית משפט השלום בירושלים העביר את העצורים למעצר בית עד ל-15 באוקטובר.

בית המשפט דחה את בקשת המשטרה לעצור את החשודים ל-10 ימים והורה על שחרורם למעצר בית. השופט איתן כהן קבע עם זאת שיש חשד סביר לביצוע העבירות. מנהלי ועובדי העמותה חשודים בקבלת דבר במרמה ובתיווך לשם קבלת איבר. במהלך הדיון נכנס לאולם יועצו של הרב הראשי לישראל, דוד לאו, שהציע לקבל לביתו את הרב הבר למשך תקופת מעצר הבית. השופט הסכים לכך והוא על מעצר בית בביתו של הרב לאו ותחת השגחתו.

העמותה היא הגוף היחיד בארץ שעוסק בתיווך בין תורמי איברים לחולים הנזקקים להשתלה, ועד היום יותר מ-500 בני אדם קיבלו איברים להשתלה בסיוע עובדיה. התורמים עושים זאת ממניעים אלטרואיסטים ולא מקבלים תשלום בגין האיברים - לרוב כליות - שהם תורמים.

החקירה נגד העמותה נמשכת זה כחצי שנה והחלה בעקבות תלונה שהגיש משרד הבריאות. במשטרה חושדים כי היא גבתה מהחולים תשלום, שניתן באמצעות תרומות, ובתמורה קידמה אותם בתור להשתלה - בניגוד לחוק השתלת איברים. הבוקר עצרה המשטרה את שני מנהלי העמותה ושני עובדים שלה, ומאוחר יותר הם יובאו להארכת מעצרם.

גורם במשטרה אמר כי בשלב זה אין ראיות לכך שמנהלי העמותה נטלו את הכסף לכיסם, וכן שאין ראיות ל"סחר באיברים", כלומר - תשלום בתמורה לתרומת האיבר. הסכומים שהועברו לעמותה עומדים על עשרות אלפי שקלים ולעיתים יותר, והם ניתנו כתרומה והופקדו בחשבונות של העמותה. במשטרה חושדים כי עשרות חולים שילמו לעמותה בעבור קידום התור להשתלה.

במשטרה ובמשרד הבריאות הוחלט שלמרות החקירה, יש לאפשר לעמותה להמשיך את פעילותה כדי שלא לפגוע בחולים. מסיבה זו, לאחר התייעצות עם רשם העמותות, מונה לעמותה מפרק זמני שימשיך להפעיל אותה. 

העמותה נוסדה על ידי הבר בשנת 2014, והיא מרכזת תרומות כליה ממתנדבים לחולים הזרים להם. יותר מ–500 חולים זכו בכליה חדשה מאז יצא המיזם האלטרואיסטי לדרכו. המיזם של הבר זכה לחשיפה נרחבת ולתמיכה ציבורית משמעותית, ובמשרד הבריאות חוששים כעת כי הפרשה עלולה לפגוע במוטיבציה של תורמי האיברים. גורמים במשרד ביקשו להדגיש כי לא הופנו כל חשדות כלפי התורמים, וקראו למי שהחל את הליך ההתנדבות לפנות למשרד ולהמשיך בו באמצעות המרכז הלאומי להשתלות. 

גורמים במשרד הבריאות אמרו ל"הארץ" כי פעילות העמותה לוותה בחששות מן הרגע הראשון, וכי השיקולים לקביעת רשימת ההמתנה להשתלה או שיקולי השידוך בין התורם לנתרם היו חסומים בפני המשרד. למעשה איש לא ידע מה עומד בבסיסה של הרשימה ומה הקריטריונים שמרכיבים אותה. "החששות ליוו אותנו מתחילת פעילותה של העמותה, אבל היינו חלוקים לגבי ההתנהלות מולה. מצד אחד מדובר במפעל מבורך שהציל את חייהם של מאות, ואת זה אי אפשר לקחת מהם. מהצד השני, לא ידענו מה קורה שם מתחת לפני השטח", אמר ל"הארץ" עו"ד מאיר ברודר מהשלכה המשפטית במשרד הבריאות, והיועץ המשפטי של מרכז ההשתלות הלאומי. "כל בקשותינו לקבל את הקריטריונים לאורך השנים לא נענו".

"החלטת בית המשפט לדחות את בקשת המעצר  מדברת בעד עצמה,, אמר עו"ד מוטי לזר, המייצג את יואל פיינהנדלר. "מרשי משתף פעולה עם חוקריו והוא בטוח בחפותו. נמתין לסיום החקירה שבסופה אנו בטוחים כי יתברר שלא נפל דופי במעשיו".

לפני מספר חודשים פורסמו בערוץ 2 החשדות של משרד הבריאות נגד העמותה. העמותה מסרה כי היא "שמה לה למטרה לחסל את רשימת הממתינים להשתלות כליה בישראל, לשפר את איכות חייהם ולהציל חיים". לטענתה, "עד היום בוצעו דרך העמותה למעלה מ-400 תרומות אלטרואיסטיות. לצורך פעילותה, מגייסת העמותה תרומות ומתנהלת בשקיפות מלאה ובליווי משפטי צמוד.

"כל הכנסותיה והוצאותיה מדווחות למשרדי הממשלה וגלויות לכל פונה. מעולם לא הסכימה העמותה לקבל תרומה כספית בתמורה לקידום חולה ברשימת ההמתנה, עניין בו אנו נוקטים במשנה זהירות, ודוחים כל הצעה שיש בה ריח של פסול".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ