בג"ץ הכריע בעתירה נגד מכירת נשק לבורמה, אך לבקשת המדינה - הפסיקה חסויה

הרכב השופטים קיבל את בקשת המדינה לאסור על פרסום ההחלטה, בטענה שביהמ"ש לא צריך להתערב בשיקול דעתה בעניין סחר בנשק. האיחוד האירופי וארה"ב אוסרים על מכירת נשק לבורמה, המבצעת טיהור אתני בבני הרוהינגה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילים בורמזים ליד העיר מונגדאו, בחודש שעבר במחוז ראחין במדינה
חיילים בורמזים ליד העיר מונגדאו, בחודש שעבר במחוז ראחין במדינהצילום: SOE ZEYA TUN/רויטרס

בג"ץ מסר היום (רביעי) את החלטתו בעתירה נגד מכירת נשק לבורמה בידי ישראל, אך החלטתו חסויה כיוון שהשופטים הדנים בעתירה, יורם דנציגר, ענת ברון ודויד מינץ, הטילו עליה צו איסור פרסום לבקשת המדינה.

שלשום התקיים דיון בעתירה, שבו נציגי המדינה חזרו על העמדה שעליה הודיעו בתגובתם לעתירה לפני כחצי שנה, ולפיה בית המשפט לא צריך להתערב בשיקול דעתה בכל הנוגע ליחסי החוץ עם מדינות שלהן מותר למכור נשק. כל חברה שרוצה למכור נשק למדינה זרה צריכה לקבל היתר מהמדינה. בתגובתה ציינה המדינה כי היא לא מאשרת או מכחישה כי קיים היתר שכזה למכירת נשק לבורמה. האו"ם קבע שהצבא במדינה מבצע "טיהור אתני לפי הספר" בבני המיעוט המוסלמי במדינה, הרוהינגה.

בדיון הסבירו נציגי הפרקליטות לשופטים את מערכת היחסים בין ישראל לבורמה בחלק החסוי של הדיון שהתקיים בדלתיים סגורות. בחלק הפתוח של הדיון סירבה נציגת המדינה, עו"ד שוש שמואלי, להתייחס לנושא או להודיע כי ישראל תפסיק למכור נשק לצבא בורמה.

עו"ד איתי מק, שהגיש את העתירה בשם פעילי זכויות אדם, אמר בדיון כי האיחוד האירופי וארצות הברית הטילו איסור על סחר בנשק עם בורמה, והוסיף כי ישראל היא המדינה המערבית היחידה שמספקת לה נשק.

בשבועות האחרונים חלה החמרה ביחס הרוב הבודהיסטי בבורמה למיעוט המוסלמי במדינה, הרוהינגה, שנחשב למיעוט הנרדף בעולם. יותר מ–400 אלף בני המיעוט נמלטו לבנגלדש הסמוכה וחיים בה כפליטים. צבא בורמה מבצע לאחרונה מעשי רצח רבים ועשרות מקרים של אונס, ושורף את כפרי הרוהינגה. המבצע הצבאי החל לאחר התקפות של מורדים רוהינגים על שוטרים בצפון המדינה, שבעקבותיו פתח צבא בורמה במבצע לטיהור האזור. מנהיגת בורמה וכלת פרס נובל לשלום, אונג סן סו־צ'י, מכחישה את הטענות נגד ממשלתה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ