גידי וייץ
גידי וייץ
אלשיך בחנוכת תחנת המשטרה בית"ר עילית, במארס
אלשיך בחנוכת תחנת המשטרה בית"ר עילית, במארסצילום: אוליבייה פיטוסי
גידי וייץ
גידי וייץ

מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, אמר לפני כחודש בשיחה פרטית כי ברור לו שהוא וחוקרי המשטרה שעוסקים בתיקי נתניהו יהפכו ליעד הבא בבליץ של ראש הממשלה נגד כל מי שהוא תופס כאחראים להתקדמות החקירות בעניינו. לאוזניו של המפכ"ל הגיעו אז ידיעות על כך שבסביבת נתניהו משתמשים בשורש ב.ג.ד ביחס לאלשיך. לא ברור לאיזו בגידה בדיוק התייחסו דורשי טובתו של נתניהו. האם הם ציפו שהמפכ"ל ידכא את רוחם של החוקרים? ימנע מהם מלחקור את איל ההון ארנון מילצ'ן באזהרה בחשד למתן שוחד? יעצור את חתימת הסכמי עדי המדינה עם ארי הרו ומיקי גנור? יתדרך עיתונאים על כך שבתיקים הפליליים נגד ראש הממשלה לא היה כלום ולא יהיה כלום?

אם אלה היו הציפיות, הן התבדו. מאז בחירתו המחודשת בשנת 2009, הקפיד נתניהו לבחור בפינצטה שומרי סף שהוא זיהה ככאלה שביום סגריר ינהגו בו בזהירות מופלגת ובהבנה אין קץ. היועץ המשפטי לשעבר, יהודה וינשטיין, ומבקר המדינה, יוסף שפירא – שסוננו בקפידה לפני שנבחרו – אכן מתחו את הטיפול בפרשת ביביטורס על פני שנים, עד שניטל ממנה העוקץ והיא הפכה לשריד היסטורי עבש. אך למרות מפגן ההתחשבות המשותף, שניהם הפכו בהמשך לפרסונה נון גראטה במשרד ראש הממשלה.

נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, בתחילת החודש
נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, בתחילת החודשצילום: אמיל סלמן

לווינשטיין זה קרה שבועות ספורים לפני הפרישה, כשהחליט אחרי היסוסים ועיכובים לתת לחוקרים ביחידה הארצית לחקירות הונאה אור ירוק לחקור את שרה נתניהו באזהרה בפרשת המעונות. הקרע עם שפירא הטוב והמטיב עד אז, הגיע ערב הבחירות האחרונות. המבקר החליט באותם ימים לעכב עד לאחר הבחירות את פרסומו של דו"ח ביקורת קשה ומזיק שהצביע על בזבוז כספים במעון הממלכתי ובבית הפרטי בקיסריה. אלא שההחלטה הבעייתית של המבקר דלפה, הוא ביצע סיבוב פרסה והדו"ח פורסם. הצעד ההוא גרר צעקות רמות של נתניהו על שפירא ובהמשך הביא לצינה עזה בין השניים. מאז שהשפיל אותו, גילה המבקר רוח עצמאית כלפי ראש הממשלה ששיאה היה בדו"ח הקטלני שפרסם לאחרונה על המשולש שאול אלוביץ'-בזק-נתניהו ומנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר.

כשהמריונטות החליטו ללכת בכוחות עצמן, המפעיל איבד שליטה. עכשיו הגיע התור של אלשיך, מי שהיה אמור להיות על פי התוכנית המקורית ראש השב"כ הבא. מאז שנולדו התיקים הפליליים נגד נתניהו, אלשיך לא הפריע להתקדמות החקירה נגדו. הוא פגש בלשכתו את צוות החקירה מספר פעמים, קרא את העדויות של אנשי המפתח, תמך בחתימה על הסכם עד מדינה עם ארי הרו וטען שהוא מוסר מידע משמעותי מאוד שיש בכוחו להוביל להתגבשות ראיות פליליות מספיקות נגד נתניהו, לפחות באחד התיקים. כל אלה היו כנראה לצנינים בעיני נתניהו, שמקפיד באמצעות אנשיו להיות עם אצבע על הדופק של שומרי הסף.

ככל שהשבועות ינקפו והמלצת המשטרה להעמיד את נתניהו לדין בשני התיקים תתקרב, סביר להניח שההתקפות האלימות על אלשיך והחוקרים יסלימו – באופן עצמאי על ידי נתניהו אישית, או באמצעות חסידיו, דוד ביטן ודוד אמסלם. אם נתניהו יריח שמתגבש נגדו כתב אישום, היעדים הבאים יהיו אנשי הפרקליטות, היועץ המשפטי לממשלה ושופטי בג"ץ. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, עוד לא זכה להתקפה ישירה מצדו של נתניהו, אולם אנשים שבקיאים במערכת היחסים בין השניים טוענים שחלו בה בקעים משמעותיים מהרגע שבו החליט היועץ להפסיק את הבדיקה המהוססת וחסרת השיניים נגד נתניהו – ולהודיע על פתיחה בחקירה פלילית.

אלשיך וניצן בטקס חילופי היועץ המשפטי לממשלה, בשנה שעברה
אלשיך וניצן בטקס חילופי היועץ המשפטי לממשלה, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

הידרדרות נוספת חלה כאשר מנדלבליט החליט על הגשת כתב אישום נגד שרה נתניהו. למרות שהמפגינים נגדו, כמו גם גורמים במשטרה ובפרקליטות, תופסים את מנדלבליט כמי שהפגין רוח צוננת כלפי החקירות, בעיני נתניהו העובדה שהן נפתחו משולה לבגידה. הוא הגיב בזעם כאשר מנדלבליט הודיע לו בדצמבר שעבר כי הוא החליט לתייג אותו כחשוד.

פעם בשבוע נועדים ראש הממשלה והיועץ לפגישת עבודה אישית בענייני הייעוץ המשפטי. החקירות הן הפיל שבחדר. מעניין יהיה לראות אם הפגישות האלה תימשכנה ואיזו אווירה תשרור בהן במידה ונתניהו יסיר את הכפפות ויתקוף את היועץ ואת פרקליט המדינה שי ניצן, שלדברי גורמים משפטיים מציג לאחרונה קו נוקשה יותר ביחס לראיות הפליליות המתגבשות נגד נתניהו בתיק 1000.

מאז בחירתו המחודשת ב-2009 נמנע נתניהו מלצאת לעימות חזיתי עם שופטי בג"ץ. בחודשים האחרונים המגמה הזאת התהפכה והיא כמו מרמזת על הבאות. נתניהו הביע בישיבות פנימיות תמיכה בחלק מהיוזמות של איילת שקד לקיפוד כוחו של בית המשפט העליון, ובכללן ביטול שיטת הסניוריטי. בעיתוי מעורר תהיות, יצא ראש הממשלה למסע מתוקשר נגד ההחלטה של שופטי בג"ץ לא לכלוא מבקשי מקלט ליותר מ-60 יום. נתניהו יודע שאם יוגש נגדו כתב אישום, קיימת אפשרות סבירה ששופטי בג"ץ ימצאו את עצמם עומדים מול עתירה שתדרוש מהם להורות לו להתפטר. נדמה שנתניהו מעוניין להחליש ולהפחיד את שופטי הבית לפני שההכרעה הדרמטית הזאת תונח לפתחם.

בנובמבר שעבר החל הבליץ המתוכנן של נתניהו. היעד הראשון שנבחר היו העיתונאים וכל התקשורת, אלה שהוא ניסה לאלף ולדכא באמצעות עסקאות אפלות עם מו"לים ואילי הון. כעת הגיע תורם של שומרי הסף שהעזו לגלות ניצני עצמאות ולמרוד בתפקיד שהוא ייעד להם: מאבטחי השלטון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ