בג"ץ אישר פתיחת עסקים בשבת בתל אביב: "פסק הדין מבוסס על חיה ותן לחיות"

הנשיאה נאור הקריאה את הפסיקה בטקס פרישתה, ובכך שמה קץ להליכים שארכו עשור: "זו אינה הכרעה חילונית או דתית". ההכרעה התקבלה בידי הרכב מורחב של שופטי העליון, ברוב של חמישה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדיון בבית המשפט העליון, היום

הרכב מורחב של שופטי בג"ץ הכריע היום (חמישי) כי תתאפשר פתיחת עסקים בתל אביב בשבת. ברוב של חמישה שופטים מול שניים, דחה בית המשפט את עתירת התאחדות הסוחרים והכשיר את חוק העזר העירוני של תל אביב המתיר פתיחת 164 מכולות ופיצוציות בימי מנוחה. נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור הקריאה את הפסיקה בטקס פרישתה, ובכך שמה קץ להליכים משפטיים שנמשכו עשור.

בהקראת פסק הדין, אמרה הנשיאה נאור: "פסק הדין מבוסס על חיה ותן לחיות. הכרעתי אינה מבטאת הכרעה ערכית בעניין אופיה הרצוי של השבת. זו אינה הכרעה חילונית או דתית, פסק דין זה משקף את פרשנותו הנכונה של החוק". נוסף לנאור, תמכו בפסיקה הנשיאה הנכנסת אסתר חיות, השופטים יורם דנציגר, יצחק עמית ודפנה ברק-ארז. השופטים הדתיים, נעם סולברג וניל הנדל, התנגדו בדעת מיעוט.

לקריאת פסק הדין המלא לחצו כאן

הנשיאה נאור ציינה כי חוק העזר אכן פוגע בזכויות הסוחרים, אך מנגד ניצבות זכויות אחרות שהחוק מגן עליהן. "האיזון אינו מבכר תפיסת עולם אחת על פני האחרת", הסבירה נאור. "אין בו כדי לגרוע, אף לא כמלוא הנימה, ממעמדה וחשיבותה של השבת כקניין לאומי של העם היהודי וכאחד מערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", הוסיפה. לדבריה, "בצד ההגנה על צביונה הייחודי של השבת, יש לאפשר לכל פרט ופרט לעצב את השבת שלו, על פי דרכו ועל פי אמונותיו ולצקת בה תוכן כראות עיניו. לא בכדי ראה המחוקק לנכון להטיל את מלאכת האיזון הזו על הרשות המקומית".

הנשיאה נאור הדגישה כי מלאכת האיזון שהוטלה על הרשות המקומית אמנם אינה פשוטה, אך היא הכרחית לקיום חיים משותפים בחברה רב-גונית. לדבריה, התיקונים העירוניים המאפשרים פתיחת עסקים בשבת נועדו לשקף נקודת איזון ייחודית המתאימה לעיר תל אביב. זאת, תוך התחשבות במעמדה של השבת, בהרכב האוכלוסייה בכל שכונה, בדרך חייה ובאופיה של העיר.

הנשיאה הנכנסת חיות הוסיפה כי לשבת "מקום מיוחד השמור לה בלב כל יהודייה ויהודי, גם אם הם אינם מקיימים את מצוות שמירת השבת כהלכתה. עם זאת, מדינת ישראל חרטה על דגלה, עם הקמתה, ערכים יהודיים ודמוקרטיים כאחד".

השופט הנדל, שהיה בדעת המיעוט, אמר בפתח חוות דעתו כי "שוב, השבת, המלכה שמדינת ישראל מחייבת את בית המשפט להגדיר את גבולות ממלכתה". הנדל הוסיף כי "תהא זו אירוניה עצובה, אם דווקא במדינת ישראל ייפגע הרכיב הסוציאלי-רוחני של המנוחה בשבת, שזכה לעיגון בחוק שעות עבודה ומנוחה".

השופט סולברג סבר אף הוא כי אין לאשר את חוק העזר, והדגיש את התכלית הסוציאלית של יום המנוחה. לדבריו, יש להבחין בין בתי מסחר שפתיחתם נאסרה, לבין בתי עינוגים שפתיחתם הותרה. "נוח ותן לנוח", אמר.

שר הפנים אריה דרעי מסר בתגובה כי "ברגע עצוב זה, אין לי אלא להיתלות באילנות גבוהים, בנשיא ראובן ריבלין, שאמר השבוע: 'לא מהפכה עושה בית המשפט, אלא הפיכה - ומדובר בהפיכה של ממש'". השר ליצמן אמר הבוקר בראיון לגל"צ כי "השתרש מנהג מכוער של נשיאי בית משפט, ביום הפרישה, לבחור פסיקה אנטי דתית ולדפוק את הציבור החרדי". 

ראש העיר רון חולדאי אמר בתגובה כי "העיר תל אביב-יפו היתה חופשית ותישאר חופשית". לדבריו, "המושג 'חיה ותן לחיות', שקיבל ביטוי בפסק הדין, הוא הדבר הנפלא המאפיין את העיר הזאת שבה קהילות שונות ומגוונות חיות יחד בכבוד הדדי".

ממלא מקום ראש העיר אסף זמיר הוסיף: "זהו ניצחון בקרב שמאוד לא רצינו לנהל, ושעשינו מאמץ גדול להימנע ממנו במשך השנים, על מנת שלא להעמיק עוד את הקרעים שבין קבוצות שונות בחברה שלנו. אבל הקרב הזה נכפה עלינו, והיום אפשר לחגוג את ניצחון הרוב, הדומם בדרך כלל, על פני מיעוט שהורגל לכפות עלינו את רצונותיו ואמונותיו". שר הביטחון אביגדור ליברמן בירך גם הוא על ההחלטה ואמר: "אין כל סיבה שהמדינה תפגע במרקם העירוני בתל אביב ותכפה אורח חיים".

לפני כחצי שנה אישר בג"ץ את חוק העזר העירוני החדש של תל אביב המתיר פתיחת כ-160 מרכולים ופיצוציות בימי מנוחה. לאור בקשת התאחדות הסוחרים והעצמאים דן בג"ץ בסוגיה בהרכב מורחב של שבעה שופטים, אך כיום אישר מחדש את הפסיקה הקודמת. בעלי המכולות שהובילו את המאבק טענו כי פתיחת עסקים בשבת פוגעת בפרנסתם ומעניקה יתרון בלתי סביר לרשתות הגדולות.

מובילי המאבק היו משוכנעים כי בג"ץ ידחה גם הפעם את עתירתם ויאשר שוב את חוק העזר. בימים האחרונים הם אף שקלו למשוך את העתירה לפני פרסום פסק הדין כצעד מחאתי, אך עורכי הדין המייצגים אותם התנגדו לכך נחרצות והודיעו כי יתפטרו אם יתבקשו לעשות זאת.

בפסק הדין שניתן באפריל קבעו נשיאת העליון נאור והשופטות אסתר חיות ודפנה ברק־ארז פה אחד כי חוק העזר מידתי. הן ביקרו את גרירת הרגליים של הממשלה, שבמשך שנתיים וחצי התקשתה להחליט אם לאשר או לפסול את החוק. בג"ץ קבע כי היעדר ההכרעה בנושא משול לפסילת חוק העזר בלי נימוקים, ולכן ההחלטה בטלה. שר הפנים אריה דרעי הודיע מיד לאחר הפסיקה כי החליט לפסול את חוק העזר כמה ימים קודם לכן, אך טרם הספיק לפרסם את החלטתו.

עוד קודם לפסיקה החלו המפלגות הדתיות בקואליציה לקדם שתי הצעות חוק שימנעו מהרשויות המקומיות לשנות את הסטטוס־קוו ולאפשר פתיחה של עסקים בשבת.

משרד הפנים הפיץ אתמול את טיוטת החוק שיזם השר אריה דרעי, ולפיה כל חוק עזר עירוני חדש העוסק בפתיחת חנויות או מרכזי בילוי בשבתות יחייב את אישורו. ההצעה נחשבת לבעלת סיכויים גבוהים לעבור, ואינה אמורה להשפיע על ההסדרים שנקבעו בתל אביב עד כה. ההצעה תובא לאישור הממשלה והכנסת בתוך שבועות אחדים, ואם תעבור היא צפויה למנוע התפתחות חילונית ברשויות מקומיות בעתיד.

במקביל, צפויה ועדת השרים לענייני חקיקה לדון כבר ביום ראשון בהצעת חוק שיזם חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה), יחד עם חברי כנסת מש"ס ומהבית היהודי, שתמנע רטרואקטיבית אישור של חוקי עזר עירוניים בנושא פתיחת עסקים החל מינואר 2014. חוקי עזר שיזכו לאישור שר הפנים יוחרגו מהצעת החוק. הצעת החוק צפויה למנוע פתיחת עסקים בשבת בתל אביב, למרות פסיקת בג"ץ היום.

לצד הצעת החוק של גפני, ידונו השרים גם בהצעת "חוק השבת" שגיבשו חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה, בהובלת מיקי זוהר (ליכוד) ורחל עזריה (כולנו), הקוראת לצמצום המסחר בשבת במרכזי הערים לצד הפעלת תחבורה ציבורית מידתית באזורים חילוניים בסופי השבוע.

ח"כ עזריה מסרה היום בתגובה לפסיקה כי "מעמד השבת בישראל צריך להיות מוסדר בחקיקה, כל עתירה כזו או אחרת היא רק כלי במאבקים בין הקבוצות השונות על צביון השבת. הגיע הזמן שננסח יחד כיצד השבת בישראל צריכה להיראות – והמשימה מוטלת עלינו, המחוקקים".

סניף טיב טעם הפתוח בשבת, ב– 2014 בתל אביבצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ