התא"ל שחשוד כי החזיק כלי נשק בניגוד לחוק פורש מצה"ל - משפט ופלילים - הארץ

התא"ל שחשוד כי החזיק כלי נשק בניגוד לחוק פורש מצה"ל

קצין האיסוף הקרבי הראשי מרדכי כהנא ביקש מהרמטכ"ל לפרוש ונענה בחיוב, אך מצ"ח תמשיך בחקירתה. במכתב שהגיש לרמטכ"ל כתב: "שגיתי בקיום הנהלים"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מרדכי כהנא
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

קצין האיסוף הקרבי הראשי, תא"ל מרדכי כהנא, שחשוד שהחזיק כלי נשק בניגוד לחוק, פורש מצה"ל. כהנא נפגש היום (שני) עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט וביקש ממנו לסיים את תפקידו. איזנקוט נענה בחיוב לבקשה, אך חקירת המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) תימשך למרות פרישתו של כהנא.

השיחה בין הרמטכ"ל לכהנא נקבעה מראש, ובה התאפשר לקצין לפרוש מצה"ל לאחר 28 שנים. החקירה נגד כהנא מעלה חשדות חמורים לגבי התנהלותו, והיתה עשויה להביא לסיום שירותו בהליך הדחה. על כן, בצה"ל אפשרו לכהנא להודיע מיוזמתו על פרישתו.

כהנא הגיש לאיזנקוט מכתב, שבו ציין כי "במהלך השבועיים האחרונים נחקרתי, לצערי, בשל הימצאותם של פריטים שונים במכולה שהוצבה בבסיס שבו שירתתי. שיתפתי כמובן פעולה באופן מלא בחקירה, והבהרתי שדבר מהפריטים שהיו במכולה לא היו לטובתי האישית, חלילה. ועדיין, גם בעיניי, שגיתי בקיום הנהלים".

במכתבו התייחס כהנא אך ורק לחשדות שהועלו כלפיו בנוגע לפריטים שונים שנמצאו במכולה כמו נשק מסוג קלצ'ניקוב, מוצרי חשמל ואחרים, שעלה החשד שהוסתרו על ידו. עם זאת, כהנא לא התייחס לחשדות נוספים ולאירועים נוספים שמייחסים לו בחקירה בנוגע לדרישתו מחייליו שלא לדווח על הימצאות הדברים במכולה. בנוסף, כהנא לא התייחס לחשד שכהנא הורה לחייל תחת פיקודו לצבוע את מכוניתו מחום ללבן, כך שיתאפשר לו לעשות בו שימוש אישי ובזמנו הפרטי. כהנא גם לא התייחס לחשד שלפיו העביר לבני משפחתו ציוד צבאי, כמו נעליים צבאיות.

בהודעה שפרסם דובר צה"ל נאמר כי "הרמטכ"ל הדגיש כי מעשיו של הקצין אינם הולמים התנהגות המצופה מקצין בצה"ל אך לזכותו עומדים גם עברו הצבאי המשמעותי במגוון תפקידי פיקוד ולחימה במשך כמעט 30 שנות שירות".

לידי חוקרי מצ"ח הגיעו סרטונים המתעדים את תוכן המכולה. החוקרים מצאו במכולה מחסניות וכלי נשק, שככל הנראה נלקח כשלל מאנשי חמאס. במכולה נמצאו גם אמצעי ראיית לילה שעליהם כהנא לא הצהיר. בנוסף, נמצא ציוד אזרחי כמו מכונת כביסה ומכשירי חשמל נוספים באריזתם. החוקרים בודקים אם מקורם בתרומות שהתקבלו עבור חיילים ונלקחו בניגוד לחוק. נגד כהנא העידו כמה אנשים, בהם נהגו לשעבר של הקצין שטען בפני החוקרים כי התבקש כמה פעמים לא לדווח על תכולת המכולה.

בעבר פיקד כהנא על יחידת אגוז במלחמת לבנון השנייה. בשנת 2008 הועלה לדרגת אלוף משנה ומונה למפקד החטיבה הדרומית ברצועת עזה. ב-2015 הועלה לדרגת תת-אלוף ומונה לקצין איסוף קרבי ראשי.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ