שקד המליצה לנשיא לחון את יונתן היילו שהורשע בהריגה של אדם שאנס אותו

לפני כשנה דחה נשיא המדינה את בקשתו לחנינה, כיוון שהוגשה בסמוך למתן פסק הדין בעניינו בבית המשפט העליון. שרת המשפטים ממליצה לחון את היילו באופן שיקצר את עונשו בשנה

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היילו בבית המשפט העליון בירושלים, בשנה שעברה
היילו בבית המשפט העליון בירושלים, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

שרת המשפטים איילת שקד העבירה היום (רביעי) המלצה לנשיא המדינה ראובן ריבלין לחון את יונתן היילו, שהורשע בהריגה של גבר שאנס אותו. שקד ממליצה לחון את היילו באופן שיקצר את עונשו בשנה, כך שאם תתקבל המלצתה, הוא יוכל לעמוד בפני ועדת השחרורים ולבקש לנכות שליש מעונשו, וכך ולהשתחרר באופן מיידי. 

לפני כשנה דחה נשיא המדינה את בקשת היילו לחנינה, בין היתר בהסתמך על עמדת מחלקת החנינות במשרד המשפטים, לפיה הבקשה הוגשה בסמוך מדי למתן פסק הדין בבית המשפט העליון. עתה, מקווים בסביבתו של היילו כי המלצת שרת המשפטים תוביל לשחרורו בהקדם.

לאחר שבקשתו הקודמת של היילו נדחתה, במארס השנה הגיש סנגורו, אלון אייזנברג, בקשה נוספת לחנינה. לאחרונה יצא היילו לחופשה ראשונה מהכלא, עובדה היכולה להעיד על חוות דעת חיוביות בעניינו ורמת מסוכנות נמוכה. סנגורו ציין בבקשתו כי היילו עבר תהליך שיקום משמעותי, השתתף בקבוצה טיפולית לגמילה מאלכוהול וכי חלה הרעה במצבו הרפואי.

הסמכות לחון אסירים מצויה רק בידי נשיא המדינה. שר המשפטים ומחלקת החנינות  יכולים רק להמליץ על מתן חנינה, אך לרוב נשיא המדינה נוטה לאמץ את עמדתם, שמבוססת גם על חוות דעת של הרשות לשיקום האסיר.

במאי 2016 קיבל בית המשפט העליון חלקית את ערעורו של היילו, ועונשו הופחת מ-20 ל-12 שנות מאסר וסעיף הרצח בו הואשם הומר לסעיף הריגה. בדצמבר, כאמור, דחה ריבלין את בקשתו לחנינה, וציין בהחלטתו כי "עם כל הצער והכאב על נסיבותיו הקשות של מר היילו, שהיה גם קרבן למעשים קשים, לא נמצאה בשלב זה, הצדקה למתן חנינה. עוד הובהר כי במידה ותוגש בקשת חנינה נוספת על ידי היילו בעתיד, ניתן יהיה לשקול את הבקשה, תוך מתן משקל נכבד לתהליך שיקומו בשירות בתי הסוהר".

היילו הרג את האנס, ירון איילין, במאי 2010 כשהיה בן 23. הוא הגיע עם חבר למרכז המסחרי שבשכונת קרית נורדאו בנתניה, שם פגש את איילין. בשיחה שהתפתחה ביניהם, דרש איילין כי היילו ישלם לו אלף שקלים "עד מחר או עד מחרתיים", אחרת "יחטוף מכות". לדברי היילו, מקרים דומים אירעו גם בשבועות שלפני הרצח. בשלב מסוים התרחקו השניים למגרש ריק. כשהסתובב איילין כדי להטיל את מימיו, חנק אותו היילו והכה בראשו באמצעות אבן.

לאחר שאיילין התמוטט, גרר אותו היילו כ-35 מטרים, עד למכולת אשפה, שם המשיך לחבוט בראשו באמצעות לבנים שמצא. לאחר מכן הוא חזר לביתו, כיבס את בגדיו והלך לישון ולמחרת, הסגיר עצמו למשטרה. בחקירתו השלישית סיפר היילו לשוטרים כי כשבועיים קודם לכן איילין ביצע בו פעמיים מעשה סדום, בהפרש של כמה ימים. 

עו"ד אייזנברג, המייצג את היילו, מסר: "במשך שש השנים האחרונות עבר היילו מסכת ייסורים שהגיעה עד לקצה גבול הסבל האנושי. מצבו הרפואי הורע והוא ניסה לשלוח יד בנפשו פעמיים. ההמלצה היום של שרת המשפטים לנשיא המדינה לקבל את בקשת החנינה השנייה היא בשורה מבורכת שתעשה סוף לסבל שהוא חווה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ