נתניהו נחקר בפעם החמישית בפרשת טובות ההנאה ובפרשת נוני מוזס

חוקרי יחידת להב 433 הגיעו למעון ראש הממשלה כדי לחקור את נתניהו בחשד לשוחד ולמרמה והפרת אמונים. החקירה נמשכה כארבע שעות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוקרי המשטרה בכניסה למעון ראש הממשלה בירושלים, הערב
חוקרי המשטרה בכניסה למעון ראש הממשלה בירושלים, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

ראש הממשלה בנימין נתניהו נחקר היום (חמישי) בפעם החמישית בתיקי 1000 ו-2000. חוקרי יחידת להב 433 של המשטרה הגיעו מוקדם יותר למעון ראש הממשלה כדי לחקור אותו בחשד לעבירות שוחד ומרמה והפרת אמונים בפרשת טובות ההנאה ובפרשת נוני מוזס. החקירה נמשכה כארבע שעות.

החוקרים היו צפויים לעמת את נתניהו עם העדויות שהצטברו בשתי הפרשות מאז שנחקר בפעם האחרונה בחודש מארס, ובהן עם העדות שמסר איש העסקים ארנון מילצ'ן בלונדון לפני כחודשיים. לאחר החקירה פרסם נתניהו בפייסבוק: "אני חוזר ואומר לכם גם הערב בביטחון מוחלט: לא יהיה כלום - כי לא היה כלום!". 

ראש הסגל לשעבר של נתניהו, ארי הרו, חתם באוגוסט האחרון על הסכם עד מדינה, שלפיו הוא צפוי לספק פרטים על שתי הפרשות שבהן חשוד ראש הממשלה. החוקרים צפויים לעמת את נתניהו גם עם העדויות הרבות שגבתה המשטרה מהרו, אשר שב באחרונה מחופשה פרטית בחו"ל באישור המשטרה.

במרכז פרשת טובות ההנאה, המכונה תיק 1000, עומד החשד כי בעלי הון, ובהם מילצ'ן, רכשו באופן שיטתי עבור נתניהו ורעייתו סיגרים, משקאות חריפים ותכשיטים בשווי של מאות אלפי שקלים. השבוע דווח בחברת החדשות כי שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר זומן להעיד במשטרה בפרשה, בעניין הפעולות שנקט בהנחיית נתניהו לקידום אישור ויזה לארה"ב למילצ'ן אצל שר החוץ לשעבר של ארה"ב, ג'ון קרי.

ארנון מילצ'ןצילום: Ben Horton / AFP

המשטרה בודקת גם חשד כי נתניהו ניסה לפעול למען מילצ'ן בשוק התקשורת. כפי שפורסם ב"הארץ", המשטרה חוקרת אם נתניהו היה מעורב מאחורי הקלעים במכירת ערוץ 10 לאיש העסקים לן בלווטניק כדי לסייע למילצ'ן, שהחזיק במניות בערוץ.

חשד נוסף שנבדק הוא כי גם המיליארדר האוסטרלי ג'יימס פאקר נתן לבני הזוג נתניהו מתנות יקרות ערך. בעבר פורסם בערוץ 10 שפאקר מימן לבנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, שהות במלון יוקרה בעצרת האו"ם בניו יורק. לפי אותו דיווח, פאקר נתן לשרה נתניהו עשרה כרטיסים להופעה של בת זוגו דאז מריה קארי. המשטרה עדיין לא חקרה את פאקר בפרשה.

בפרשת מוזס, המכונה תיק 2000, חוקרת המשטרה חשד כי נתניהו ניסה לרקום עסקה עם מו"ל ידיעות אחרונות, ארנון מוזס, שתכלול סיקור חיובי של ראש הממשלה בעיתון, והוא בתמורה יעביר חוק שיצמצם את תפוצת ישראל היום.

מוזסצילום: עופר וקנין

בחדשות 10 דווח כי בעלי ישראל היום, המיליארדר שלדון אדלסון, העיד במשטרה כי נתניהו העלה בפניו נושא בעל חשיבות כלכלית שעליו שוחח עם מוזס. עדות זו עשויה לחזק את הראיות כי לנתניהו היו כוונות רציניות לממש את העסקה עם מוזס. זאת בניגוד לקו ההגנה המרכזי של ראש הממשלה, שלפיו שיטה במו"ל ידיעות אחרונות וכלל לא התכוון לממש את הבטחותיו. 

עדותו של אדלסון מצטרפת לשתי התרחשויות נוספות שעשויות להצביע על כך שלשני הצדדים אכן היו כוונות רציניות להוציא לפועל חלק מהעסקה. כפי שפורסם ב"הארץ", באחד השלבים המוקדמים של החקירה ניתנה עדות שלימדה כי ראש הממשלה בדק עם דמויות פוליטיות את היתכנות העברת חוק ישראל היום בתקופת הבחירות. שנית, באחת השיחות בין נתניהו למוזס, קבל ראש הממשלה בפני המו"ל על כך שהוא מגונן על יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. מוזס, שכנראה הבין מה נתניהו מבקש ממנו, הודיע לו באחת הפגישות הבאות שנושא בנט טופל והציג לו כתבה מכלי התקשורת שבבעלותו, שבה תקפו את בנט.

בארבעת הימים האחרונים נחקרו שניים ממקורביו של ראש הממשלה, דוד שמרון ויצחק מולכו, בפרשת הצוללות. על פי החשד, מולכו פעל לקידום עסקת הצוללות עם גרמניה במסגרת שליחויות מדיניות, בעוד ששמרון ייצג בישראל את המספנה הגרמנית תיסנקרופ. בשלב זה לא ידוע אם בכוונת המשטרה לגבות מנתניהו עדות גם בתיק זה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ