יו"ר ארגון להב"ה בנצי גופשטיין יועמד לדין על עבירות הסתה בכפוף לשימוע

הפרקליטות מסרה כי גופשטיין התבטא בכלי התקשורת "באמירות העולות לכדי קריאה לעשיית מעשה אלימות ופרסם דברי תמיכה והזדהות עם ברוך גולדשטיין". גופשטיין: "אמשיך להיאבק בהתבוללות"

יותם ברגר
יותם ברגר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בנצי גופשטיין בדיון על הארכת מעצרו, באוקטובר
בנצי גופשטיין בדיון על הארכת מעצרו, באוקטוברצילום: אמיל סלמן
יותם ברגר
יותם ברגר

הפרקליטות זימנה היום (שני) את בנצי גופשטיין, העומד בראש ארגון הימין הקיצוני להב"ה, לשימוע לפני העמדה לדין בגין הסתה. גופשטיין חשוד בעבירות הסתה לאלימות, הסתה לגזענות והסתה לטרור וכן בשיבוש מהלכי משפט.

לפי הודעת פרקליטות מחוז ירושלים, גופשטיין התבטא בכלי התקשורת בין השנים 2017-2012 "באמירות העולות כדי קריאה לעשיית מעשה אלימות. בנוסף, על פי החשד, פרסם גופשטיין דברי הסתה לגזענות ודברי תמיכה והזדהות עם מעשה הטרור שביצע ברוך גולדשטיין".

בין היתר, מתאר כתב החשדות, מקרה שהתרחש לאחרונה, ובו גופשטיין נטל את המיקרופון בסיומה של חתונה במודיעין עילית ושר שיר המשבח את ברוך גולדשטיין, שביצע את הטבח במערכת המכפלה, כך: "ברוך הגבר, נכנס למערה, דרך הנשק וירה". לאחר מכן צעק "מוחמד מת".

במקרה אחר, פורסם סרטון של גופשטיין באתר החדשות ערוץ 7 המזוהה עם הימין, מעצרת זכרון לזכרו של מאיר כהנא, ראש תנועת הטרור כ"ך. "האויבים שבתוכנו הם סרטן ואם לא ניקח את הסרטן ונזרוק אותו לא נמשיך להתקיים וימותו כאן יהודים כל יום", אמר שם גופשטיין. "אבל המוקד של הסרטן, הגרורה הכי גדולה שיש, המוקד והשיא של הסרטן הוא נמצא בראש. הראש הוא בהר הבית. הר הבית זה הגידול הכי גדול של הסרטן שנמצא לנו פה, וכל עוד ממשלת ישראל לא תתעשת ותוריד את הגידול הזה מהר הבית לא נצליח להביא את המדינה לגאולה השלמה". 

כתב החשדות מייחס עוד כמה התבטאויות דומות בכלי התקשורת. כך למשל, אמר בערוץ 2 בהזדמנויות שונות כי "התנאי הראשון שאני הולך לחתונה זה שאין פלסטינים... אין ערבים... אם היה פה מלצר ערבי, הוא לא היה מגיש את האוכל". במקרה אחר, אמר כי "מכות לא חסר ערבים ללכת להרביץ מכות. אני לא פציפיסט. יש כאלה שמגיע להם להשתמש נגדם באלימות".

גופשטיין חשוד עוד כי הנחה פעיל ימין למחוק תכנים שפרסם אחד החשודים בהצתת בית הספר הדו-לשוני מפייסבוק, וזאת - לפי הפרקליטות - "על מנת למנוע או להכשיל הליך שיפוטי, בין בהעלמת ראיות ובין בדרך אחרת". 

בסוף חודש אוקטובר נעצר גופשטיין לפנות בוקר בביתו יחד עם 14 פעילי להב"ה בחשד שאיימו על ערבים כי סברו שהם מקיימים קשרים עם צעירות יהודיות. עם זאת, בית משפט השלום בירושלים שחרר את גופשטיין, והגדיר את החשדות נגדו "קלושים". 

"שוב התברר שהיועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות עובדים עבור הרפורמים ומושפעים מהלחץ", אמר גופשטיין בהתייחס לעתירה שהגיש המרכז הרפורמי לדת ומדינה לבג"ץ בדרישה להעמידו לדין.

לדבריו, "שנים רבות סברו בפרקליטות שאין במעשיי עבירה אך לפתע, כאשר הרפורמים עתרו, בפרקליטות נעמדו לדום. אמשיך להיאבק בהתבוללות ועל הפרקליטות לדעת כי מאבק למען בנות, זה לא גזענות, וחופש ביטוי צריך להיות גם לאנשי ימין".

בתגובה להחלטת הפרקליטות אמרה עורכת הדין אורלי ארז-לחובסקי, מנהלת המחלקה המשפטית במרכז הרפורמי לדת ומדינה שעתר לבג"ץ בדרישה להעמיד לדין את גופשטיין: "אחרי שנים של גרירת רגליים למול הסתה גזענית פרועה, ובעקבות הליכים משפטיים ארוכים, החליטה המדינה לא לשתוק עוד ולהעמיד לדין את גופשטיין בגין הסתה לגזענות ואלימות. אנו מברכים על כך. נמשיך לפעול כנגד גילויי גזענות ובפרט גזענות המעוותת את היהדות המצווה על אהבת הגר ועל 'חביב אדם שנברא בצלם'".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ