פקח במינהל האזרחי קיבל שוחד מפלסטינים; המדינה תובעת ממנו את הכסף

בחודש יולי הורשע צבי אבנון בקבלת 45 אלף שקל ממחצבות פלסטיניות, להן מסר מידע על ביקורות של המינהל האזרחי. במקרה אחד בדה אבנון כי הוא זקוק לכספי השוחד "עבור בתו החולה"

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יותם ברגר
יותם ברגר

הפרקליטות הגישה תביעה הבוקר (שלישי) נגד פקח המינהל האזרחי לשעבר צבי אבנון בדרישה שיעביר למדינה כספי שוחד שקיבל מפלסטינים. לפני שלושה חודשים הורשע ארנון בקבלת עשרות אלפי שקלים ממחצבות פלסטיניות, להן מסר מידע על ביקורות של המינהל האזרחי, ונגזרו עליו שישה חודשי מאסר.

הפרקליטות הגישה הבוקר את כתב התביעה האזרחי כנגד אבנון, לשעבר רכז פיקוח במינהל האזרחי, ובו דרשה ממנו 45 אלף שקלים שקיבל כשוחד בעת שעבד במינהל. אבנון הורשע בחודש יולי האחרון בהעברת מידע מקדים למחצבות פלסטיניות בשטחי C – אזורים בגדה המערבית שבשליטה אזרחית ישראלית – שחצבו בניגוד לחוק.

במסגרת תפקידו, ריכז אבנון את האכיפה למניעת חציבה אסורה בשטחי C באזור בית פג׳אר – אחד ממרכזי הכרייה ועיבוד האבן הגדולים בגדה. לפי כתב האישום, בין היתר, אחראי המינהל לערוך ביקורות פתע על מנת "לוודא שלא מתבצעת חציבה אסורה בשטחים אלו". מכתב האישום, שתוקן בהסדר טיעון, עולה כי בשלושה מקרים שונים קשר אבנון קשרי שוחד עם מפעילי מחצבות וקיבל עשרות אלפי שקלים כדי לחבל בפעולות האכיפה נגדן.

למחצבה אחת העביר אבנון מידע ביחס לחמישה מקרים שונים של ביקורות, וקיבל בתמורה כמה אלפי שקלים. במקרה אחר, דרש אבנון 15 אלף שקלים עבור מידע על ביקורת פתע של המינהל. החוצבים הפלסטינים השיבו כי הסכום שביקש גבוה מדי, אך אבנון בדה כי הוא "זקוק לכסף עבור בתו החולה". לאחר מכן, הסכימו החוצבים הפלסטינים להעביר לו את 15 אלף השקלים שדרש עבור המידע.

התביעה שהגישה הפרקליטות לקבלת כספי השוחד צמודה להליך פלילי, שבו הורשע אבנון בהסדר טיעון בעבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים. גזר דינו בהליך הפלילי ניתן כשלושה חודשים לאחר שהודה במיוחס לו. עסקת הטיעון גזרה עליו שישה חודשי מאסר, שייתכן כי ירצה בעבודות שירות.

לפי הכרעת הדין, בין החודשים מאי לדצמבר בשנת 2011, קיבל אבנון 45,850 שקלים כשוחד. בהכרעה נכתב כי המידע שמסר יצר "פגיעה בפעולות האכיפה של המינהל, סיכול תפיסת רכוש המשמש לביצוע עבירות החציבה האסורה, הביא לבזבוז משאבי המדינה... נזקים אלה לא ניתנים לכימות בעת הזו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ