הפרקליטות: עוד לא החלטנו אם משה איבגי יועמד לדין על עבירות מין

בפרקליטות אומרים כי הפרסומים לפיהם ייחתם עם השחקן הסדר שבו יודה בביצוע מעשים מגונים והטרדה מינית אך לא יוגש נגדו כתב אישום אינם נכונים. הרשות לקידום מעמד האשה הודיעה כי היא מתנגדת להסדר בפרשה

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
איבגי בבית ציוני אמריקה  בתל אביב, אשתקד
איבגי בבית ציוני אמריקה בתל אביב, ב-2016צילום: מוטי מילרוד

הפרקליטות הודיעה הבוקר (שני) כי לא התקבלה החלטה לערוך הסדר עם השחקן משה איבגי לפיו יודה בביצוע עבירות מין בארבע נשים אך לא יועמד לדין, בניגוד לפרסומים בנושא. מהפרקליטות נמסר כי לאחרונה נערך לשחקן שימוע, וכי ההחלטה אם להגיש כתב אישום בפרשה תתקבל בזמן הקרוב. בפרקליטות ציינו כי עריכת הסדר עם חשוד נשקלת רק לאחר שמוחלט על הגשת כתב אישום נגדו.

מרטין בן יעקב, המאפרת שסיפרה לפני כשנה וחצי בראיון לערוץ 10 שפוטרה לאחר שלא נענתה לחיזוריו של איבגי, הגיבה היום לפרסומים בנושא ההסדר. בשיחה עם "הארץ", אמרה בן יעקב כי אם אכן מתגבש הסדר כזה "זו שערוריה". לדבריה, "עבר הרבה זמן, ויש עליי התיישנות, אבל אני חושבת שזה לא יאמן. האדם מודה במה שעשה והוא לא ישלם את המחיר". בהמשך אמרה: "הוא בוכה היום שפוגעים לו בפרנסה? גם לי פגעו בפרנסה. אני לא התלוננתי, לא כי פחדתי ממנו, אלא בגלל שפחדתי לאבד את העבודה כשיש לי ארבעה ילדים". 

בתוך כך, מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האשה, אוה מדז'יבוז', הודיעה כי הרשות מתנגדת לעריכת הסדר מותנה ללא כתב אישום עם השחקן. מדז'יבוז' פרסמה הבוקר מכתב בו כתבה כי "הנכונות לוותר על העמדה לדין ולהסתפק בהודאה במסגרת כתב אישום מתוקן, מצטיירת בהיבט הציבורי כ'הנחת סלב' שאסור לתת לה יד". היא הוסיפה כי "מי שביצע עבירות מין חייב לעמוד למשפט. גם אם ישנם כשלים ראייתיים, ראוי שיבואו להכרעת שופט ולא ייסגרו בחדרי חדרים".

"איזה מסר מעבירה הפרקליטות לקורבנות של איבגי, שאזרו אומץ לצאת למאבק נגד אדם מוכר ומקושר, וכעת מגלות בתקשורת שהפרקליטות הולכת לקראתו?", שאלה מדז'יבוז' במכתב. "אני מקווה ומאמינה שהצדק והמוסר יגברו על הרצון לסגור את התיק ובכל מקרה קוראת לנשים לבחון אפשרות להגשת תביעות אזרחיות במידה וההסדר יאושר".

מדז'יבוז' הודיעה כי עדכנה בנושא את השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, הנמצאת בכנס בינלאומי לשוויון מגדרי בקהיר. לפי ההודעה, השתיים סיכמו כי בוועדה הבין משרדית לבחינת החוק למניעת הטרדה מינית בראשות מדז'יבוז', שהוקמה בשבוע שעבר, תיבחן גם האפשרות למנוע הסדרים מקלים במקרה של עבירות מין.

באוגוסט הודיעה הפרקליטות כי איבגי יועמד לדין בחשד לביצוע עבירות מין בארבע נשים, בכפוף לשימוע. לפי הודעת הפרקליטות, מהחקירה עלה חשד שבין השנים 2012 ל-2013 ביצע השחקן מעשים מגונים והטריד מינית נשים שעם חלקן עבד - הראשונה בסטים של סרטים, השנייה בסט הסדרה "זגורי אימפריה" והשלישית בתיאטרון חיפה.

חודשיים לפני כן פורסם ב"הארץ" כי פרקליטות מחוז חיפה שוקלת את האפשרות לסגור את התיק נגד השחקן, יותר משנה לאחר שהמשטרה המליצה להעמיד אותו לדין. בפרקליטות סברו אז כי המעשים המיוחסים לו מינוריים ומצויים ברף התחתון של עבירות המין, ולא הכריעו אם להגיש נגדו כתב אישום.

איבגי הכחיש את הדברים ולאחר פרסום התלונות נגדו הודיע כי הוא משהה את כל עיסוקיו בתיאטרון. "נוכח גל הפרסומים המטלטלים את חיי וגורמים למשפחתי כאב רב החלטתי לקחת פסק זמן", נכתב בהודעה מטעמו. "אני שב ואומר כי לא פגעתי באף אדם, גבר או אשה. ככל שאדרש להתייחס לדברים, אעשה זאת במקומות המוסמכים לכך ובאופן מלא".


תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ