בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מסמך פנימי של המשטרה מנחה להקל באכיפה נגד מגדלי קנביס לשימוש עצמי

ההנחיה שהופצה בחטיבת התביעות משקפת שינוי דרמטי בגישת המשטרה, שלא הבחינה עד כה בין מגדלים לצריכה עצמית ובין מגדלים לצורכי סחר וייחסה לכולם סעיפי עבירה חמורים. המשטרה: "אין כל שינוי במדיניות הטיפול בעבירות סמים"

21תגובות
גידול ביתי של מריחואנה באורוגוואי, ב-2014
MIGUEL ROJO / AFP

משטרת ישראל פוסעת צעד נוסף לקראת מדיניות מקלה יותר בנושא גידול מריחואנה, ויוצרת הבחנה בין גידול הצמח לצריכה עצמית לגידול לצורכי סחר. הנחיה חדשה של מחלקת התביעות במשטרה קובעת כי גידול ביתי של הצמח לצריכה עצמית, בכמויות קטנות ועל פי קריטריונים מסוימים, יוכל להיחשב עבירה קלה יחסית של "שימוש עצמי". זאת, לעומת סעיפי עבירה חמורים –  "גידול סם מסוכן" או "החזקה שלא לשימוש עצמי" – המיוחסים כיום לכל מגדל מריחואנה, בין שמדובר בשתיל בודד, אדנית או שדה רחב ידיים.

מדובר בהנחיה פנימית של ראש חטיבת התביעות במשטרת ישראל, שלא יועדה לעיני הציבור והופצה בחטיבת התביעות כבר בקיץ האחרון תחת הכותרת: "מדיניות העמדה לדין בעבירה של גידול סם מסוכן". המסמך מתייחס לעמדת התביעה הפלילית המשטרתית בסיווג העבירות במקרים של גידול שתילי קנאביס, ומשקף שינוי דרמטי בגישה המשפטית-פלילית הנהוגה כיום. ההנחיה הפנימית נחשפה לראשונה בסוף השבוע שעבר במגזין המקוון "קנאביס" .

עבירה של גידול מריחואנה, המוגדר סם מסוכן על פי פקודת הסמים, נחשבת חמורה וגורפת בעיני המחוקק. על פי סעיף 6 לפקודת הסמים, "לא יגדל אדם סם מסוכן, לא ייצר אותו, לא יפיק אותו, לא יכין אותו ולא ימצה אותו מחומר אחר, אלא ברישיון". בניגוד לסעיף ההחזקה, שבו יש הבחנה בין כמות מסחרית לבין כמות קטנה לשימוש עצמי, כאשר מדובר בגידול הצמח – בכל צורה או אופן – מדינת ישראל סלחנית פחות. עד להנחיה הנוכחית לא היתה כל מדיניות של הבחנה מבחינת הכמות או מטרת הגידול.

העונש הקבוע בחוק על גידול מריחואנה הוא עד 20 שנות מאסר, בדומה להריגה. לשם השוואה, העונש בחוק על אונס או מעשה סדום בכפייה הוא 16 שנות מאסר. לעומת זאת, העונש הקבוע בחוק על עבירת "שימוש עצמי" הוא שלוש שנות מאסר. בפועל, רוב המקרים של מי שנתפס עם כמות מריחואנה לשימוש עצמי מסתיימים ברישום פלילי בלבד (בפעם הראשונה). השינוי יהפוך דרמטי עוד יותר אם תיכנס לתוקף רפורמת אי-ההפללה שעליה הכריז בתחילת השנה השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, המאפשרת למי שנתפסו בעבירה של שימוש עצמי בפעמים הראשונות מפלט מהליך פלילי באמצעות קנס.   
כיצד תיקבע חומרת העבירה?
מספר השתילים וכמות הסם
שתילים בהיקף גדול וסם במשקל רב יעידו כי לא מדובר בצריכה עצמית
היקף האמצעים לגידול 
אמצעים כמו מבנה ייעודי, טפטפות ומנורות יחזקו את החשד כי מדובר בגידול מסחרי
עבר פלילי
עבירות קודמות הקשורות לגידול שאינו לצריכה עצמית ישפיעו על ההחלטה
מידע מודיעני
מידע על  סחר מצד החשוד יחזק את החשד כי מדובר בגידול שאינו לצריכה עצמית

במשטרת ישראל מגלים בשנים האחרונות עד כמה נפוצה התופעה של גידול ביתי לשימוש עצמי. "בשנים האחרונות אנו ערים לעלייה שאינה זניחה בהיקף החשודים המעורבים בביצוע עבירה של גידול סם מסוכן מסוג קנאביס בהיקף מצומצם, ללא אמצעי גידול מתוחכמים, באדניות במרפסת ביתם או בחצרם, אשר עד למעידתם זו היו בגדר אזרחים נורמטיביים", נכתב בהנחיה הפנימית. "מנגד, חלה עלייה משמעותית במספר החשודים המגדלים סם מסוכן מסוג קנאביס בהיקף משמעותי, תוך תכנון מוקדם, רכישת כלים ייעודיים לגידול (דשן, חומרים כימיים, טפטפות, מנורות מיוחדות וכו'), שכירת דירות/בתים לצורך תכלית זו בלבד".

במטרה למקד את משאביה בעיקר ברדיפה והבאה לדין של מפיצים וסוחרי הסם, ופחות בצרכניו הרבים בישראל, קובעים במשטרת ישראל, לראשונה, במסגרת ההנחיה הנוכחית, הפרדה בין גידול שהוא בבחינת עבירת "גידול סם מסוכן", לעומת כזה שניתן לסווגו כ"שימוש עצמי".

הנוהל הפנימי מגדיר שבעה קריטריונים שלאורם ייבחן כל מקרה ומקרה ויסייע למשטרה להכריע איזו עבירה לייחס למגדל: מספר השתילים – ככל שמספר השתילים גדול יותר, כך קיימת אינדיקציה שגידול הצמח נעשה למטרות מסחר; התכנון שקדם לביצוע – ככל שנערך תכנון לצורך ביצוע העבירה, כמו שכירת מבנה ייעודי ורכישת אמצעים ייעודיים לגידול; היקף האמצעים לביצוע העבירה – ככל שנעשה שימוש באמצעים רבים יותר כמו דשנים, כלים מיוחדים, טפטפות, מערכות השקיה ומנורות; נסיבות חיצוניות לביצוע העבירה – תשתית ראייתית התומכת בכך שהחשוד גידל מריחואנה לצורכי מסחר; עבר פלילי רלוונטי – ישמש נתון אך לא כזה שמשקלו רב בהכרעה בנוגע לעבירה; חומר מודיעיני – ישמש נתון מסייע, שמשקלו אינו רב; משקל הסם – ישמש נתון מסייע. ככל שמשקל הסם רב יותר, כך תגדל הנטייה לייחס עבירה של גידול סם מסוכן.

במסמך אף מספקת המשטרה דוגמאות להמחשה: "מקום שבו גידל חשוד בחצר ביתו שתיל בודד של קנאביס במשקל 4 ק"ג, מבלי שהתבחינים הנקובים מעלה מתקיימים, הנטייה תהיה לייחס לו עבירה של החזקת סם לשימוש עצמי. מנגד, מקום שבו גידל חשוד 19 שתילי קנאביס – גם אם משקלם רק 400 גרם – הנטייה תהיה לייחס לו עבירה של גידול סם מסוכן". לעומת זאת, בחלק מהמקרים לא יהיה צורך לבחון את כל הקריטריונים. "למשל, במקרה שבו אדם גידל בביתו 100 שתילים של סם מסוכן מסוג קנאביס, הרי שברי שכמות מעין זו לא גודלה לשימושו העצמי", נכתב בהנחיה. 

על פי נתוני השנים האחרונות, בישראל נפתחים מדי שנה כ-20 אלף תיקים על עבירות סמים, מתוכם הולך וגדל מספר התיקים הנפתחים בשל עבירות של גידול סם מסוכן וסחר והחזקה שלא לשימוש עצמי. בשנת 2015 הגיע מספרם של התיקים ל-10,417, לעומת 6,826 בשנת 2013.

ברקע נמצאת רפורמת אי-ההפללה שעליה הכריז ארדן בינואר. הרפורמה היתה אמורה להיכנס לתוקף ארבעה חודשים מאוחר יותר, אך טרם החלה. ככל הידוע, הנושא עדיין בדיונים במשרדי ביטחון הפנים והמשפטים. הרפורמה אמורה לשקף מדניות מקלה ביחס לעבירה של שימוש עצמי במריחואנה. היא כוללת מתן קנס בפעם הראשונה, וכפל קנס בפעם השנייה, שלילת רישיון נהיגה והפניה לטיפול וגמילה בפעם השלישית, ורק בפעם הרביעית – הליך פלילי. הרפורמה מחייבת תיקון חקיקתי, שבמסגרתו גם דורש ארדן להתנות את חלופת הקנס בהודאה מיידית בעבירה הפלילית.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "מדובר בפרסום מוטה וחלקי של הנחיה מקצועית של חטיבת התביעות המשטרתית. מטרת ההנחיה הפנימית – לייצר הבחנה בין גידול סם לשימוש עצמי לבין גידול סם למטרות מסחריות. נדגיש כי אין כל שינוי במדיניות הטיפול בעבירות סמים במשטרת ישראל ובחומרה המיוחסת לעבירה זו מכוח חוק. נציין כי יבוא, סחר, גידול ושימוש בסמים מסוכנים הם פעולות פליליות המהוות עבירה על החוק בישראל, ומשטרת ישראל תפעל לאכוף את החוק בהתאם".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו