ביטן נחקר בפעם השנייה במשרדי להב 433

המשטרה הציעה לקבלן שמכיר את ביטן ואת ראש העיר ראשון לציון דב צור לשמש עד מדינה בפרשה. בתיק נחקר היום גם ראש מועצה אזורית מכהן

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד ביטן, הבוקר במשרדי להב 433
דוד ביטן, הבוקר במשרדי להב 433צילום: מגד גוזני

יו"ר הקואליציה דוד ביטן נחקר הבוקר (רביעי) בפעם השנייה במשרדי להב 433 בחשד לקבלת שוחד, הלבנת הון ומרמה והפרת אמונים בפרשת השחיתות בעיריית ראשון לציון. בפרשה, שבה מעורבים אנשי עסקים, אישי ציבור ואנשי השוק האפור, חשוד גם ראש העיר ראשון לציון דב צור. החקירה מתמקדת בעיקרה במכרזים לעבודות עפר במתחם אלף בראשון לציון, שלפי החשד הוטו לטובת קבלנים, בתיווכו של מקורבו של ביטן, איש העסקים משה יוסף. במסגרת הפרשה, נחקר אתמול ראש העיר צור במשך כמה שעות.

מדיון שנערך היום בבית משפט השלום בראשון לציון התברר כי המשטרה הציעה לקבלן - שמכיר את ביטן וצור ומעורב בעבודות במתחם האלף - שנעצר בפרשה לשמש עד מדינה בתיק. מעצר הקבלן ושל עצור נוסף, יזם נדל"ן, הוארך בשישה ימים ושמם נאסר לפרסום. בתיק נחקר היום גם ראש מועצה אזורית מכהן.

החוקרים צפויים לעמת היום את ביטן עם העברות כספים חריגות שהתגלו בחשבון הבנק של רעייתו, חגית, שהצטברו לסכום של כמיליון שקלים וחצי. רעייתו של ביטן נחקרה פעמיים בחשד להלבנת הון, הכחישה שמדובר בכספי שוחד ואמרה שלא ניהלה את החשבון.

אחד החשדות המרכזיים נגד ביטן הוא קבלת שוחד מבני עוזיאל, שהועסק כקבלן משנה מטעמו של קבלן נוסף מאזור הצפון ששמו טרם הותר לפרסום. בין היתר נבדק החשד כי ביטן ונבחר ציבור נוסף פעלו לפטור ממכרז את עוזיאל באחת העבודות המרכזיות במתחם, זאת בתמורה לשוחד שקיבל ממנו. במשטרה חושדים שהקשר בין ביטן לעוזיאל נוצר בתיווכו של משה יוסף.

יוסף, חבר קרוב של ביטן ואיש ליכוד, הוא דמות מפתח נוספת בפרשה. בדיון להארכת מעצרו ביום ראשון, אמר נציג המשטרה כי הוא מעורב בשמונה פרשיות שונות. על פי החשד, הוא קישר בין משפחת ג'רושי לביטן ובכירים אחרים בעיריית ראשון לציון.

חשוד נוסף בפרשה הוא גל יוסף, עבריין בכיר בארגון הפשיעה מרמת עמידר. יוסף נעצר בתחילת השבוע בחשד שהלווה לביטן כספים בשוק האפור, ושוחרר באותו היום. מסמכים שהגיעו לידי "הארץ" חושפים כי ביטן ויוסף לוו ביחד עשרות אלפי שקלים מחברת ניכיון צ'קים בזמן שביטן היה סגן ראש העיר ראשון לציון ושקע בחובות כבדים. 

אתמול בבוקר עצרה המשטרה ארבעה חשודים, בהם גם הנהג של ביטן, שאול הכנעני, החשוד שסייע ליו"ר הקואליציה בקבלת שוחד. חשוד מרכזי נוסף שעצרה המשטרה אתמול הוא יו"ר הווקף ברמלה, עדנאן ג'רושי, המקורב גם הוא ליוסף. בחקירתו אישר ג'רושי כי נפגש עם ביטן כמה פעמים ברמלה ובמשכן הכנסת, אך הדגיש כי הדבר נעשה כחלק מעבודתו השוטפת. לחוקריו סיפר כי הוא נפגש עם ביטן "רק בעניין הסדרת הקרקעות של תושבי שכונת ג'ואריש". בנושא יחסיו עם יוסף, אמר ג'רושי: "אני חבר שלו בלב ובנפש".

עו"ד אורי בר עוז, המייצג את עדנאן ג'רושי, אמר אתמול כי "הוא מכחיש העברת כספים לאף אחד, חד משמעית". עו"ד ירון גיגי, המייצג גם הוא את ג'רושי, הוסיף כי "השם ג'רושי זה לא נגיף, יש במשפחה הזו רופאים, עורכי דין ובכירים במשק".

קרוב משפחתו של ג'רושי, חוסאם, נעצר בתחילת השבוע ובמשטרה חושדים כי הוא נרתם לכסות את חובותיו של ביטן תמורת סיוע מצדו. לפי החשד, ביטן קיבל מחוסאם ג'רושי, החבר בארגון פשע באזור רמלה, שוחד דרך יוסף. זאת, תמורת הטיית מכרז לעבודות עפר בראשון לציון לטובתו. אדם נוסף ממשפחת ג'רושי שוחרר אתמול בבוקר בתנאים מגבילים.

בכיר נוסף שעוכב לחקירה בתחילת השבוע הוא המשנה לראש העיר תל אביב, ארנון גלעדי. על פי החשד, לבקשת ביטן, קידם גלעדי רישיון עסק ליוסף. בחקירתו, אישר גלעדי שביטן פנה אליו בעניין קידום עסקיו של יוסף בתל אביב, אך הכחיש שסייע לו ואמר כי הפנה אותו למחלקה המשפטית בעירייה. גלעדי חשוד במרמה והפרת אמונים. בסיום חקירתו, שוחרר גלעדי למעצר בית בן ארבעה ימים והורחק מהעירייה למשך שבוע. עורך דינו של גלעדי, אריה שרעבי, אמר בתחילת השבוע: "אני שמח שהמשטרה בדקה את גרסתו של מרשי והבינה שאין לו קשר לפרשה המדוברת".

שלשום בלילה עצרה המשטרה גם את איש העסקים אלברט ביטון, בחשד למתן שוחד לביטן ולאיש ציבור נוסף בתמורה לקידום אינטרסים. ביטון, שהיה בעבר בעליו של אולם אירועים באזור התעשייה בראשון לציון, הוא פעיל ליכוד, ובינו לבין ביטן קשרי חברות קרובים. בין היתר, ביטון תרם בעבר למסע הבחירות של ביטן בפריימריז ב-2013.

בחקירתו, נשאל ביטון על טיב יחסיו עם ביטן ויוסף. ביטון אישר כי הוא "חבר של ביטן מבית הכנסת", וכי נמצא עם השניים בקשר במסגרת פעילותם המשותפת בליכוד. בין היתר, ביטון נדרש להסביר תשלום צ'ק שהעביר ליוסף על סך כעשרת אלפים שקלים, ואמר כי היתה זו תרומה לליכוד. לפי החשד, הכסף הועבר בהמשך לביטן. ההערכה היא כי ביטון קיבל בתמורה לכסף הקלות מהעירייה הקשורות לאולם האירועים שהיה בבעלותו עד לפני כשנה. מעצרו של ביטון הוארך אתמול בשבעה ימים. עו"ד אדי אבינועם, המייצג את ביטון, אמר בתגובה כי "אין בסיס אף לא לרסיס של עבירת שוחד".

בתחילת השבוע נחקר ביטן במשך 14 שעות במשטרה והכחיש את המיוחס לו. החשדות נגדו מגובים בהקלטות ובמסמכים, אך לדבריו אין בכוונתו להתפטר מהכנסת בעקבות החקירה. אתמול בבוקר הגיש ביטן למשטרה בקשה לביטול האיסור שהוטל עליו להתראיין לתקשורת במישרין או בעקיפין. בבקשה נכתב כי ביטן "חסר אונים, שמו ושם אשתו מוכפשים לחינם ולא ניתנת לו ההזדמנות להגיב".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ