רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה הודיע היום (שלישי) למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר, כי הוא חוזר בו מהחלטתו, ואין מניעה שיעסוק במכל האמוניה. ההחלטה התקבלה בתום בירור שנערך לבדוק אם דנציגר נגוע בניגוד עניינים בנושא, בשל חברותו עם סמנכ"ל הכספים של חברת כימיקלים לישראל. דנציגר קידם פתרון להובלת אמוניה בספינות קטנות למכל, חרף הביקורת עליו ולמרות הטענה כי הפתרון נבחר משום שהוא מיטיב עם המפעלים.

ביולי האחרון פנה מבקר המדינה ליועץ המשפטי לממשלה והעלה חשד לניגוד עניינים של דנציגר. בהסדר ניגוד העניינים שעליו חתם המנכ"ל לתפקיד צוין כי יעקב אלטמן, מכר ילדות של דנציגר, עובד בחברת כימיקלים לישראל ועל כן יימנע מעיסוק בעניינים הנוגעים ישירות לחברה.

ישראל דנציגר, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, בחודש פברואר האחרון
ישראל דנציגר, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, בחודש פברואר האחרון

בשנתיים האחרונות המשרד להגנת הסביבה עוסק בריקון מכל האמוניה של חיפה כימיקלים והחלופה להובלת אמוניה. כימיקלים לישראל אמנם אינה קשורה במישרין לחיפה כימיקלים, אך שתי החברות קשורות לתחום הדשנים. לכן, כל החלטה שקשורה לחיפה כימיקלים משפיעה גם על חלק ממפעלי כימיקלים לישראל. בעקבות פניית מבקר המדינה הוחלט לבדוק את התנהלותו של דנציגר ונאסר עליו לעסוק בנושא.

בבירור שנערך במשרד היועץ המשפטי לממשלה נקבע שדנציגר עסק במכל חרף הסדר ניגוד העניינים, אך בתגובה הוא אמר שהיכרותו עם אלטמן היא שטחית וכי ציין את הקשר ביניהם בשאלון ניגוד העניינים שלו מתוך חוסר ניסיון, לפנים משורת הדין ולמען הזהירות בלבד. גרסתו החדשה העלתה תמיהות במשרד היועץ המשפטי לממשלה, ובהודעתו היום נכתב כי "גרסתו זו של דנציגר עוררה קושי למול גרסתו הראשונית ולמול העובדה שבמקרה אחר נמנע מר דנציגר מעיסוק בעניין שהשפיע על חברת כי"ל".

בעקבות גרסה זו הורה פרקליט המדינה לאגף המשמעת בנציבות שירות המדינה לבחון אם דנציגר פעל בניגוד עניינים כשטיפל בנושא האמוניה. במקביל, נבדק במשרד מבקר המדינה חשד שדנציגר דיווח באיחור על קשריו עם מנכ"ל מפעל המלט נשר, משה קפלינסקי, בזמן שטיפל בבקשת המפעל לייבא אפר פחם. באחרונה מבקר המדינה 

בחקירת אגף המשמעת התברר כי הקשר בין דנציגר לאלטמן הוא שטחי כפי שטען, ולכן הוא לא צריך היה להיות מנוע מטיפול בסוגיה. לפני כמה ימים הודיע אגף המשמעת כי המנכ"ל לא פעל בניגוד עניינים. בעקבות החקירה הוחלט שדנציגר יוכל לשוב ולטפל בעניינים הנוגעים לסוגיית מיכל האמוניה וכי"ל והסדר ניגוד העניינים עליו הוא חתום יתוקן. עם זאת, נכתב בהודעה כי "היבטים משמעתיים מסוימים בהתנהלותו עודם מצויים בבחינת נציבות שירות המדינה".

ביולי העביר המבקר ליועץ המשפטי לממשלה מידע שלפיו קיים חשד לפלילים בפרשת מכל האמוניה. המבקר בדק בין היתר את השינוי בעמדת המשרד להגנת הסביבה ביחס לצורך של המשק באמוניה, את המעורבות של המועצה לביטחון לאומי ואת התנהלות משרד המשפטים.

בתגובה להודעת היועץ המשפטי לממשלה מסר דנציגר: "היום נקבע מה שידעתי כל הזמן: לא הייתי נגוע בניגוד עניינים ופעלתי ללא רבב. אני רוצה להודות ליועץ המשפטי לממשלה וצוותו על בדיקתם. באתי לשרת ציבור ביושר ובניקיון כפיים, ולרגע לא הפסקתי לעשות זאת גם כשהוטחו בי האשמות שונות. בשנתיים וחצי האחרונות זכיתי להוביל את המשרד להגנת הסביבה לעשייה ולהישגים המצילים מאות חיים בכל שנה ומצילים אלפים מחולי וכן מצמצמים פערים ועוני, ועל כך אני אסיר תודה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ