באופן חריג, היועמ"ש תומך בתביעתו של קצין מילואים נגד יוצר הסרט "ג'נין ג'נין"

מנדלבליט החליט להצטרף לתביעת לשון הרע שהגיש סא"ל במיל' נגד מוחמד בכרי "נוכח העניין הציבורי בהליך". הקצין תובע מבכרי 2.6 מיליון שקל, בטענה שהסרט מוציא דיבתם של חיילי צה"ל

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע אתמול (שלישי) באופן חריג כי החליט להצטרף לתביעת לשון הרע שהגיש קצין מילואים נגד מוחמד בכרי, יוצר הסרט "ג'נין, ג'נין". בהודעה שנמסרה היום מלשכת היועץ נכתב כי "היועץ המשפטי לממשלה החליט להתייצב ולתמוך בתביעתו של הקצין, נוכח העניין הציבורי הקיים בהליך".

מנדלבליט החליט להצטרף לתיק, על אף שמדובר בתביעה אזרחית בין שני אנשים פרטיים שעניינה לשון הרע. החוק מקנה ליועץ המשפטי לממשלה סמכות להצטרף להליך פרטי במקרה ש"זכות של מדינת ישראל או עניין ציבורי מושפעים או כרוכים בהליך שלפני בית המשפט". בפועל, היועמ"ש עושה שימוש נדיר בסמכות זאת.

מנדלבליט בבית שמש, החודשצילום: אילן אסייג

התביעה הנוכחית הוגשה בנובמבר 2016 על ידי סגן-אלוף במיל' ניסים מגנאג'י, שהשתתף במבצע חומת מגן שבו עוסק הסרט. לטענתו, הוא מופיע ומזוהה בסרט, שמוציא את דיבתם של חיילי צה"ל באופן הצגתם כפושעי מלחמה. בתביעה דורש מגנאג'י, המיוצג על ידי עו"ד טל שפירא ועו"ד שחר קונפורטי, פיצוי על סך 2.6 מיליון שקל. מנגד טוען בכרי כי מדובר בניסיון רדיפה והשתקה פוליטית וכי אין למגנאג'י עילת תביעה נגדו.

בכרי, המיוצג על ידי עורכי הדין מיכאל ספרד וחוסיין אבו חוסיין, אמר כי בסרט אין כל טענה המופנית כלפי מגנאג'י, כי המצלמה חולפת על פניו למשך שניות בודדות וכי לא ניתן לזהות אותו כמי שביצע את המעשים המתוארים בסרט.

מחר צפוי להתקיים דיון מקדמי בבית המשפט המחוזי-מרכז, בבקשת בכרי לדחות את התביעה על הסף. יומיים לפני הדיון הראשוני הודיע מנדלבליט על הצטרפותו להליך, לטענתו, בעקבות פניות שונות שקיבל, בהן ממגנאג'י עצמו ומהרמטכ"ל גדי איזנקוט.  

מוחמד בכריצילום: מוטי מילרוד

תביעתו של מגנאג'י הוגשה חמש שנים אחרי שנדחתה בבית המשפט העליון תביעה קודמת שהגישו חמישה חיילי צה"ל שהשתתפו בחומת מגן נגד בכרי. גם לתביעה זו הצטרף היועץ המשפטי לממשלה דאז מני מזוז ותמך בעמדת החיילים. בתי המשפט העליון והמחוזי דחו את התביעה בנימוק שלתובעים, שלא הופיעו בסרט, לא עומדת עילת תביעה אישית. עם זאת, פסק בית המשפט כי הסרט מהווה "לשון הרע שבבסיסה חוסר תום לב ומגמה מכוונת לעיוות של הדברים". התובעים הגישו בצד היועץ המשפטי לממשלה שלוש בקשות לדיון נוסף ונדחו.

בהודעת מנדלבליט נכתב כי "מאחר שבניגוד להליכים הקודמים, מדובר הפעם בתובע שניתן לזהותו ושמופיע בסרט בזמן שמסופרת 'עדות' כביכול המאשימה את חיילי צה"ל בביזה, החליט היועץ המשפטי לממשלה להתייצב ולתמוך בתביעתו של סא"ל (מיל') מגנאג'י, נוכח העניין הציבורי הקיים בהליך". הוא הוסיף כי "לטענת התובע, הסרט ממשיך להיות מופץ ומוקרן גם בימים אלה".

קטע מהסרט "ג'נין ג'נין"

הסרט ג'נין ג'נין הוקרן לראשונה באפריל 2002 בסינמטקים של תל אביב וירושלים. בנובמבר 2002 החליטה המועצה להקרנת סרטים לפסול את הקרנת הסרט בבתי הקולנוע בישראל, ברוב של 8 מתוך 11 חברי המועצה שנכחו בדיון. בג"ץ הפך את החלטת המועצה בנימוק של פגיעה שלא כדין בחופש הביטוי של בכרי, וזאת בניגוד לעמדת המועצה ובניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה. "החברה הישראלית מסוגלת כיום להתמודד עם ביטויים מעין אלה", נכתב בפסק הדין.

ב- 2014 דחה היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין את פניות נציגי הלוחמים ומשפחותיהם לפתוח בחקירה פלילית נגד בכרי, לפי חוק איסור לשון הרע. כך החליטו גם שני קודמיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ