איש עסקים העביר לחשבונו של אריה דרעי כ-200 אלף שקל

הכסף הועבר אחרי שהכריז על שובו לפוליטיקה. לאחר מכן עסק אריה דרעי בעניין שנוגע לאיש העסקים. דרעי טען ששכח שקיבל את הכסף, והחזיר אותו כעבור חמש שנים

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים177
דרעי בכניסה לישיבת הממשלה, בחודש שעבר
דרעי בכניסה לישיבת הממשלה, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי
גידי וייץ
גידי וייץ

שר הפנים אריה דרעי קיבל לחשבונו הפרטי כ–200 אלף שקל מאיש העסקים אילן שרעבי בלי לדווח על כך, ולאחר מכן עסק בעניין שנוגע לו במסגרת תפקידו. דרעי קיבל את הכסף לאחר שהכריז כי הוא מתכוון לשוב לחיים הפוליטיים, אך בטרם חזר להנהגת ש"ס ולכנסת.

בתחילת 2016 נכנס דרעי לתפקיד שר הפנים. זמן קצר אחר כך, ב–23 בפברואר, נועד עם שרעבי בלשכתו בירושלים. שרעבי, ידיד קרוב של דרעי זה שנים, ביקש מהשר להתערב בעימות משפטי בין עיריית רמת השרון לכפר הירוק, שם יושבת החברה שבבעלותו. דרעי נעתר לבקשתו, ופנה בעניין לאנשי משרדו.

באשר לכסף שהעביר לדרעי, שרעבי טוען כי מדובר בהלוואה, שהוחזרה במלואה. דרעי טען בחקירתו כי בכלל שכח שקיבל את הכספים משרעבי. לפני כמה חודשים נפגש עם הרב חיים קנייבסקי, ממנהיגי הציבור הליטאי, אמר לו כי הוא רוצה להחזיר את הכסף וביקש את עצתו. הרב תמך בעמדתו וייעץ להחזיר את הכספים, אבל המשטרה הבהירה לו שצעד כזה עלול לפגוע בחקירה. ל"הארץ" נודע כי למרות עמדת המשטרה, דרעי החליט להחזיר את הכסף, חמש שנים לאחר שהועבר לחשבונו. עם זאת, יש לציין כי שרעבי העביר לדרעי הלוואות נוספות שעל פי הידוע הושבו.

אדם שממונה לשר מחויב לדווח למבקר המדינה על ניגודי עניינים פוטנציאליים, ובכללם על הלוואות או מתנות שקיבל מבעלי אינטרסים. לפי מידע שהגיע ל"הארץ", דרעי לא דיווח למבקר על קבלת הכספים משרעבי, ונמנע מגילוי נאות כשעסק בעניינו כשר הפנים.

שרעבי הוא בעליה של חברה בשם "מצודה בטיחות לתעבורה 97", שיושבת בתחומי הכפר הירוק ועוסקת בייצור ובתכנון מתקני כביש ודרכים. לאחר שהשתחרר דרעי מהמאסר ועד חזרתו לכנסת, ניהל חברה בשם "ד.ר.א.ר שירותי ייעוץ", שהועסקה על ידי כמה חברות במשק. עם לקוחותיו נמנו גם אילי ההון נוחי דנקנר, לב לבייב וצבי לבנת. גם החברה של שרעבי שכרה את שירותיו של דרעי, והזרימה לה תשלומי ריטיינר קבועים.

בפגישתם בחודש פברואר ביקש שרעבי מדרעי לסייע בעניין שנוגע לו: עיריית רמת השרון תבעה מהכפר הירוק, חברה ממשלתית המנהלת מוסדות חינוך, היטלי פיתוח בסכומים ניכרים. ימים ספורים לפני הפגישה בין דרעי לשרעבי שיגרה עיריית רמת השרון דרישה לכפר הירוק להיטלים בסך כמיליון שקלים בגין שטחי קרקע ומבנים המשמשים את מצודה. לטענת הכפר הירוק ושרעבי, אין כל הצדקה לתשלומים שתובעת מהם העירייה.

כך או כך, שרעבי ביקש מהשר לנסות לסייע בביטול ההיטלים. ל"הארץ" נודע כי דרעי פנה בעקבות הפגישה למחלקה המשפטית של משרד הפנים כדי שתטפל בפנייה, אבל לא נמצאה דרך לפתור את הסכסוך.

דרעי בישיבה בכנסת, בתחילת החודש
דרעי בישיבה בכנסת, בתחילת החודשצילום: אמיל סלמן

בעבר התייחסו בתי משפט בכובד ראש לפעולה בניגוד עניינים של אישיות פוליטית, גם אם הפעולה השלטונית לא נשאה תוצאות או היתה כשלעצמה לגיטימית וסבירה. שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים קבעו כי אהוד אולמרט נהג בדרך פסולה ובמצב של ניגוד עניינים כאשר שלח לאילי הון שונים מכתבי המלצה על חברה שבה היה שותף מיטיבו, איש העסקים משה טלנסקי.

החקירה נגד דרעי מתנהלת בשיתוף פעולה של היחידה הארצית לחקירות הונאה ושל רשות המסים, שנחשבת הגוף הדומיננטי יותר בחקירה. בין השאר, רשות המסים חוקרת גם את העברת הכספים משרעבי, שלפי הגורמים המעורבים לא דווחה על ידי דרעי למס ההכנסה. ההעברה עשויה לעורר חשד להעלמת מס אם הכסף ניתן לדרעי עבור שירותי הייעוץ, למשל. 

שרעבי אישר ל"הארץ" כי נפגש עם דרעי בעניין היטלי הפיתוח, אך הסביר שעשה זאת לבקשת הנהלת הכפר הירוק, שמנהלת מוסדות חינוך. לדבריו, תשלום ההיטלים עלול לפגוע במצבם הכלכלי ותפקודם של מוסדות אלה. לטענתו, חברת מצודה בטיחות שבבעלותו אמורה לפנות בקרוב את המבנים שלה בכפר הירוק, ולפיכך אין כל הצדקה לתשלום היטלי הפיתוח. נגד חברת מצודה עומד פסק דין לפינוי בנימוק שהשימוש שהיא עושה בקרקע אינו חוקי.

לטענת שרעבי, הוא העביר לדרעי בפגישה בפברואר 2016 מכתב שנכתב חודש קודם לכן על ידי יו"ר דירקטוריון הכפר הירוק לשעבר, יואל ישורון, המוחה נגד הדרישות הכספיות של עיריית רמת השרון. ישורון סיפר ל"הארץ" כי בעבר פנה לשרי הפנים מהליכוד בעניין, אך פניותיו הושבו ריקם.

מנכ"ל הכפר הירוק, קובי נוה, אמר ל"הארץ" כי "במסגרת השיחות שהתקיימו ביני לבין שרעבי עלתה האפשרות ששר הפנים יפטור את הכפר הירוק מתשלום ההיטלים. או שאני ביקשתי משרעבי עזרה או שהוא הציע את עזרתו בסיוע לכפר הירוק. אני באמת לא זוכר. לשאלתך, אם בית המשפט יכריע שנשלם היטלים, יש לכך משמעות גם על השוכר — חברת מצודה. בהנחה שיטילו עלינו היטלי פיתוח, סביר להניח שכל המשכירים היו משתתפים בתשלום".

שרעבי נחקר באזהרה במשטרה כחלק מהחקירה שמתנהלת נגד שר הפנים. חקירת דרעי נפתחה באופן רשמי במארס 2016, לאחר חודשים ארוכים של בדיקה משטרתית. הבדיקה החלה באישורו של היועץ המשפטי לממשלה הקודם יהודה וינשטיין, שקיווה כי החשדות הראשוניים נגד דרעי יתבדו. וינשטיין, כמו מחליפו מנדלבליט, סבר כי דרעי הוא אחד השרים האחראיים בממשלה. ההחלטה על הבדיקה נולדה בין השאר לאחר שהרשויות קיבלו מידע על פעילות כספית של מיליוני שקלים של אחיו של שר הפנים, עו"ד שלמה דרעי. בינואר 2015 חשף "הארץ" כי עו"ד דרעי רכש מאחיו קרקע בגבעת שאול במיליוני שקלים.

התפתחויות בחקירה

החקירה מתמקדת בכמה ערוצים וגורם הבקיא בה אמר באחרונה כי הקצב האטי נובע "מהתפתחויות שחלו מראשית החקירה". אחד הערוצים הנחקרים נוגע ליחסים בין דרעי לאחיו. בחקירה התברר כי עו"ד דרעי מימן לאחיו חלק ניכר מרכישת בית הנופש המשפחתי בספסופה, וסייע לו בהחזר הלוואה של כ–300 אלף דולר ששימשה את יו"ר ש"ס לרכישת מניות בחברה העוסקת בפיתוח רפואי. מאז חברה ש"ס לממשלה, מכהן עו"ד דרעי כסגן יו"ר הקרן הקיימת מטעמה. התפקיד אמנם אינו כרוך בשכר, אולם הוא נושא אתו השפעה. הוא נבחר לתפקיד לאחר שהיה מועמד יחיד של המפלגה.

בשלב מסוים עלתה בקרב אנשים המלווים את החקירה המחשבה להחשיד את אריה ושלמה דרעי בשוחד בין אחים, אולם ספק אם הקונסטרוקציה המשפטית הזאת תחזיק מעמד. דרעי רשום מאז 2014 כבעל מניות בחברה אי־קיור, המנסה לפתח מכשיר לטיפול בפצעי לחץ. המניות, שנרכשו בסיוע האח, מוחזקות כיום בנאמנות. ל"הארץ" נודע כי מי שהמליץ לדרעי לקנות את מניות החברה הוא איש העסקים החרדי מוטי קוגל, שהיה בעבר שותף בחברת לייפוייב, שנרכשה על ידי אי־קיור. קוגל אישר ל"הארץ" כי תיווך בין דרעי לחברת הביו־מד. קוגל הוא יזם ירושלמי רב־פעלים, שעלה מארצות הברית בשנות ה–90. הוא הסתבך בעבר עם הרשויות האמריקאיות וב–2006 נשפט בבית משפט השלום ברמלה והורשע בזיוף דרכון ובהתחזות לאדם אחר. בשיחה עם "הארץ" המליץ קוגל להתייחס בספקנות לדברים שהתפרסמו עליו בעבר.

בחודש מארס הקרוב ימלאו שנתיים לחקירת דרעי, פרק זמן ארוך ביחס לחקירות אחרות של אנשי ציבור. השר נחקר בין השאר על הפקדות מזומן לחשבונו טרם חזרתו לחיים הפוליטיים ושימוש במזומן שסייע לרכישת הבית בספסופה. דרעי טוען, בשיחות עם מקורבים כי מקור הכספים הוא במתנות שקיבלה המשפחה בשמחות הרבות שהוא ערך לתשעת ילדיו. החקירה נוגעת גם באירועים שהתרחשו לפני למעלה מעשור.

חשודה נוספת בחקירה היא רעייתו של שר הפנים, יפה דרעי, המנהלת כבר שנים רבות שתי עמותות העוסקות בחסד ובקיום מסגרות חינוך לנערות חרדיות — "מפעלות שמחה" ו"יהודה יעלה". "הארץ" חשף בעבר כי שורה של אילי הון ישראלים — נוחי דנקנר, יצחק תשובה, שרי אריסון ורבים אחרים — תרמו בשנים האחרונות מיליוני שקלים לעמותת החינוך החרדי "מפעלות שמחה". מנכ"לית העמותה היא בתם של בני הזוג דרעי, שיפי סננס, ומועסקות בה אחיותיה, שמחה אביטן ודסי אילוז. הפעילות כספית של העמותה עומדת במרכז החקירה. המשטרה בודקת שורה של עסקאות שנעשו בין העמותות לבין קרובי משפחתה של דרעי, וחושדת שכספים הוצאו במרמה מהעמותה. יפה דרעי טוענת מצדה כי לא נפלו פגמים מהותיים בהתנהלות העמותה וכי היא פעלה כחוק. 

מלשכת השר דרעי נמסר: "השר דרעי סירב בעבר להגיב להדלפות מהחקירה ולפיכך מסרב להגיב גם לכתבה זו. השר ימסור את תשובותיו אך ורק לחוקרים ולא בתקשורת. השר דרעי חוזר וקורא להתאזר בסבלנות ולכבד את החקירה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ