יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
דוד ביטן, הבוקר בכניסה למשרדי להב 433
דוד ביטן, הבוקר בכניסה למשרדי להב 433צילום: מגד גוזני
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

חבר הכנסת דוד ביטן נחקר הבוקר (ראשון) בפעם הרביעית במשרדי להב 433 בחשד לקבלת שוחד, הלבנת הון ומרמה והפרת אמונים בפרשת השחיתות בעיריית ראשון לציון. בחקירתו שמר ביטן על זכות השתיקה. החקירה, שנמשכה יותר מחמש שעות, התמקדה בעיקר במקורות המימון לחתונת בתו של ביטן, שנערכה באוגוסט האחרון. ביטן צפוי להיחקר שוב ביום שלישי. רעייתו של ביטן, חגית, נחקרה היום בפעם השלישית.

בני הזוג ביטן נחקרו בנוגע לחשד כי איש העסקים משה יוסף, החשוד המרכזי במתן שוחד לביטן, מימן את החתונה בעלות של 260 אלף שקלים במזומן. כמו כן נחקרו בני הזוג בחשד כי חלק מהמתנות שהתקבלו במזומן באלפי שקלים מהמוזמנים לחתונה, היו למעשה כספי שוחד שהועברו במסווה לביטן. ביטן ועורך דינו החליטו שלא למסור לחוקרים את רשימת נותני המתנות מחתונת הבת, מכיוון שלפי העו"ד המשטרה סירבה עד כה להיענות לבקשתו להוציא צו איסור פרסום על הרשימה.

המשטרה אינה יכולה לדרוש את רשימת נותני המתנות בשל חסינותו של ביטן, ועל כן נדרשת הסכמתו. "לצערנו הרב, נאלצנו לקבל את ההחלטה על שמירה על זכות השתיקה לאחר פרסומים רבים שהופיעו בכלי התקשורת שפגעו בכבודו של ח"כ ביטן ובזכויותיו הבסיסיות, ועל כן הדרך היחידה שנותרה לנו להתגונן היא לשמור על זכות השתיקה", מסר עורך הדין, אפרים דמרי. 

החשדות נגד המעורבים בפרשת השחיתות בראשון לציון
ח"כ ביטן:
קידם מכרז לעבודות עפר לחוסאם ועדנאן ג'רושי תמורת שוחד
קידם פטור ממכרז לקבלן בני עוזיאל עבור שוחד ממשה יוסף
קידם את מתחם האלף, שבו משה יוסף מחזיק קרקע
סייע לאנשי עסקים תמורת שוחד שהוסווה כמתנות לחתונת בתו
סייע למשה יוסף עבור שוחד לקדם בנייה במשמר השבעה 
הלבין כספי שוחד שקיבל ממשה יוסף כהלוואות
קידם פרויקטים בתל אביב תמורת שוחד מהיזם דרור גלזר
סייע לקבלן בני עוזיאל לגבות חוב עבור שוחד ממשה יוסף

איש העסקים משה יוסף, עמו מתנהל משא ומתן לשמש עד מדינה נגד ביטן:
שיחד את ביטן עבור קידום ענייניו בכמה מקומות
הלבין הון בשוחד לביטן בשווי מיליוני שקלים
תיווך בין אנשי עסקים ומשפחת ג'רושי במתן שוחד לביטן
קידם את עסקיה של משפחת ג'רושי במתחם האלף
ראש עיריית ראשון לציון, דב צור:
קיבל שוחד כדי לקדם ענייניהם של אנשי עסקים
קידם פטור ממכרז לחברה של הקבלן בני עוזיאל במתחם האלף 
יזם הנדל"ן דרור גלזר,  עמו מתנהל משא ומתן לשמש עד מדינה נגד ביטן:
שיחד את ביטן בכ-250 אלף שקל תמורת קידום מיזמי בנייה בתל אביב
הקבלן בני עוזיאל:
שיחד את ביטן כדי שיסייע לו במתחם האלף ובהוד השרון
חגית ביטן:
חשודה בהלבנת הון בסך 1.5 מיליון שקל
חוסאם ועדנאן ג'רושי:
כיסו את חובותיו של ביטן כשוחד בתמורה לשילובם בעבודות עפר במתחם האלף
צילום: תומר אפלבאום, מוטי מילרוד, מגד גוזני, אמיל סלמן

קודם לחקירתה של ביטן, החשודה בהלבנת הון, ערכו חוקרי המשטרה תרגיל ובמסגרתו הפגישו אותה עם יוסף למשך כמה שניות. בעת שהמתינה ביטן לחקירתה דאגו החוקרים כי תצפה ביוסף משוחח עם חוקרי המשטרה. ביטן נשאלה בחקירתה על מימון החתונה ועל הטענה כי יוסף שילם במזומן 260 אלף שקלים לבעל האולם. ביטן השיבה לחוקרים כי "כל החתונה מומנה בעזרת המתנות שקיבלו הילדים". לדבריה, "בגלל העומס של דוד, הוא ביקש מיוסף להעביר את הכסף לאולם, ואחרי כמה ימים הוא הלך לשם בתור חבר. הוא לא מימן לנו את החתונה". לדבריה, כלל הרשימות של נותני המתנות נמצאות אצל בעלה. עורכת דינה של ביטן, לימור אזולאי, מסרה בתגובה: "הגברת ביטן שיתפה פעולה באופן מלא ומתכוונת להמשיך אם תידרש לכך". החתונה נערכה באולמי לאגו בראשון לציון והשתתפו בה ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרים ובכירים נוספים בליכוד ומעיריית ראשון לציון. 

בשבועות האחרונים גבתה המשטרה עדויות וחקרה אנשים בשוק האפור בנוגע לכספים שהלוו לביטן לצורך כיסוי חובותיו. המלווים התבקשו להסביר כמה כסף העבירו לידי ביטן, בין השאר בעת ששימש יו"ר קבוצת הכדורגל של עירוני ראשון לציון וכן בתקופת כהונתו כסגן ראש העיר. כמו כן סיפקו המלווים לחוקרים תשובות על החזרת הכספים, על המועדים ועל מי שהעביר להם בפועל את החובות.

ל"הארץ" נודע כי המשטרה גבתה עדות גם מאיש השוק האפור קובי כלב, שנידון ב-2015 לשנתיים מאסר בגין עבירות מס וסחיטה באיומים. כלב, ששימש חוקר בכיר ברשות המסים, ניהל באותה תקופה גם עסק למתן הלוואות בריבית של עשרות אחוזים. כלב הורשע בסחיטה באיומים של שישה מלקוחותיו שלא עמדו בהחזרי החובות. מהחקירה מתברר כי כלב הלווה לביטן ב-2007 סכומי כסף גדולים. אלא שביטן התקשה להחזיר את חובותיו, וכלב פתח נגדו בהליכי הוצאה לפועל. לפי מסמך של ההוצאה לפועל, שנה לאחר מכן הסתכם החוב של ביטן בכ-150 אלף שקלים. בתחקיר של "המקור" בערוץ 10 סיפר ביטן כי השיב לכלב את הכסף במלואו וכי מעולם לא אוים על ידיו או על ידי מישהו מטעמו. ביטן נשאל על העניין גם בחקירותיו וחזר על גרסתו.

מהחקירה עולה כי בין השאר כוסה החוב באמצעות העברת אלפי שקלים לטובת כלב ממשכורתו של ביטן כסגן ראש העיר ראשון לציון. עם גל המעצרים בפרשת ביטן וחקירתו של חבר הכנסת, זומן כלב לעדות בפני חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), ובה נשאל בין השאר על הכספים שהלווה לביטן. אדם המקורב לפרטי החקירה אמר כי כלב אישר בפני החוקרים כי ביטן השיב את החוב במלואו באמצעות ההוצאה לפועל, כי בפועל נלקחה ההלוואה עבור ביטן דרך אדם שלישי, וכי הוא וביטן לא נפגשו. מטעמו של כלב נמסר כי הוא מבקש לא להתייחס לדברים.

ל"הארץ" נודע כי לנוכח חובותיו הכבדים של ביטן לשוק האפור, אף הוצאו צווי עיקול לבית שהוא ורעייתו מחזיקים ברחוב עולי הגרדום בראשון לציון. בני הזוג מתגוררים כיום בדירה מושכרת בבניין חדש בעיר, המצוי כמה מאות מטרים בלבד מהחנות "רהיטי מצדה", שבה נהג ביטן להיפגש עם מקורבו ובעלי המקום, איש העסקים יוסף. על פי נסח הרישום בלשכת רישום המקרקעין, ביטן ורעייתו מחזיקים כל אחד במחצית מדירה בגודל של כ-80 מ"ר ברחוב עולי הגרדום.

בשנת 2009 הוצא צו עיקול לבקשתו של כלב. זאת, לאחר שביטן התקשה להחזיר את חובו במסגרת תיק שנפתח נגדו בלשכת ההוצאה לפועל בתל אביב. מהנסח עולה כי שבועיים לאחר מכן רשמה חגית ביטן עצמה הערת אזהרה בנסח, הקובעת כי על ביטן להימנע מלעשות עסקה בנכס. 

במקביל להתקדמות המגעים להפיכתו של יוסף לעד מדינה, האריכה היום המשטרה את מעצר הבית שלו ב-18 ימים נוספים. ביחא"ה אומרים כי "קיים חשש כי החשוד יפעל לשיבוש פעולות החקירה שעל המשטרה לבצע, נוכח העובדה כי הצטברו ראיות למכביר בנושא זה, וקיים חשש כי אם לא יוארכו תנאי השחרור, הדבר עלול להוביל לשיבוש החקירה המתנהלת ולביצוע עבירות נוספות מול גורמים נוספים". 

על פי החשד, בימים שקדמו לגל המעצרים, החל יוסף לפעול להסתרה מעשית של הכספים שהעביר לביטן. במקביל, הוארך גם מעצר הבית של הקבלן בני עוזיאל, אחד החשודים המרכזיים בפרשה, בעשרה ימים נוספים. היום גם נחקר יזם הנדל"ן דרור גלזר, החשוד במתן שוחד לביטן, ושמנהל אף הוא משא ומתן להפיכה לעד מדינה. בחקירתו של ביטן הוצגו לו התכתבויות עם גלזר, אך הוא שמר על זכות השתיקה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ