בית המשפט זיכה את הרב דב וולפא מעבירת הסתה לסירוב פקודה

וולפא הואשם כי קרא לסירוב פקודה לפינוי התנחלויות בגדה, ואף הציע פרסים כספיים לחיילים שסירבו. השופטת: "חופש הביטוי אינו חל רק על ביטויים המצויים בלב ההסכמה"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ניר חסון
ניר חסון

בית המשפט השלום בירושלים זיכה אתמול (שלישי) את הרב דב וולפא, מהבולטים ברבני הימין הקיצוני, מעבירה של הסתה לסירוב פקודה. וולפא נאשם, יחד עם פעיל ימין נוסף בשם שבתאי ויינטראוב, בכך שקרא באופן פומבי לסירוב פקודה לפינוי התנחלויות בגדה המערבית ואף הציע פרסים כספיים לחיילים שסירבו.

וולפא הואשם שהעניק תעודות הוקרה וסכומי כסף גדולים לשני חיילים מגדוד "שמשון" בחטיבת כפיר, שנשפטו ונידונו ל–20 ימי מחבוש לאחר שבטקס ההשבעה ברחבת הכותל המערבי ב-2009, הניפו שלט שעליו נכתב: "גדוד שמשון לא מפנה בחומש".

הרב דב וולפא
הרב דב וולפאצילום: אמיל סלמן /ג'יני

בטקס אמר וולפא: "אנחנו רוצים להסביר לצבא, שכל חייל שיקבל כלא על סירוב פקודה, על הפקודה הזו, הבלתי חוקית בעליל לפנות יהודים מארץ ישראל, אז יהיה עבורו פרס. אם מפקד רוצה לתת פרס לחיילים אז שישים אותם בכלא". הנאשמים לא חלקו על העובדות, אך השופטת ג'ויה סקפה קבעה כי ההשפעה בפועל של המעשים שלהם הייתה שולית וממילא הם חוסים תחת חופש הביטוי. לכן, קבעה כי יש לזכות את הנאשמים.

"קריאה לחיילי צה"ל לסרב לפקודה חוקית של מפקדיהם היא מכעיסה ומקוממת", כתבה השופטת בהכרעת הדין, "ואולם, חופש הביטוי, הוא בעל מעמד חוקתי מיוחד, ומהווה תנאי חיוני לקיומה של דמוקרטיה ולשמירה על זכוות היסוד האחרות. חופש הביטוי אינו חל רק על ביטויים המצויים בלב ההסכמה, ומבחנה של הדמוקרטיה הוא בתחולתו של חופש הביטוי גם על ביטויים מרגיזים ואפילו פוגעים, דוגמת קריאה שכזו".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ