רויטל חובל
רויטל חובל
שקד וחיות בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא, באוקטובר
שקד וחיות בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא, באוקטוברצילום: אוליבייה פיטוסי
רויטל חובל
רויטל חובל

הרשימה הסופית של המועמדים לשני כיסאות בית המשפט העליון, שתתפרסם ב–8 בינואר, תכלול כמו בעבר לא רק שמות שופטים, אלא גם תוויות: השמרן, חובש הכיפה, האשה, המזרחי. בסבב המינויים הקודם התנהל סביבם מאבק בין שרת המשפטים, איילת שקד, לבין נשיאת העליון אז, מרים נאור. בסבב הנוכחי תתייצב מול שקד הנשיאה הטרייה, אסתר חיות, שהפיצה באחרונה את רשימת השופטים המועדפים עליה ובכך ירתה את יריית הפתיחה להתמודדות. הפעם מרחף מעליו גם החשש מבחירות. לפחות בכהונה הזו, אלה יהיו שני המינויים האחרונים של שקד לעליון. היא אמנם מצהירה על רצונה לשוב למשרד בממשלה הבאה, אך גם יודעת שהדבר אינו מובטח לה ומבקשת לרשום הישגים שתוכל להציג לבוחריה. מנגד, חיות תרצה להבהיר שאינה מיישרת קו עם האג'נדה השמרנית של שקד.

ב–22 בפברואר יתכנסו תשעת חברי הוועדה לבחירת שופטים לבחור מחליפים ליורם דנציגר, החבר בעצמו בוועדה, ולאורי שהם. דנציגר, שיפרוש בסוף פברואר, נחשב לראש המחנה הליברלי בעליון, בעוד ששהם, שיפרוש באוגוסט, לא התלבט ולא ישב בעתירות רגישות. דנציגר מונה לעליון על תקן עורך הדין הפרטי, שהם יושב ב"כסא המזרחי" והשופטים שיחליפו אותם אמורים לכאורה להיות בעלי אותם מאפיינים. לכך מצטרפת שאיפת חברי הוועדה למנות לפחות שופטת אחת. כיום רק ארבע מתוך 15 השופטים בעליון הן נשים.

המועמדים לעליון

כדי למנות שופט עליון נדרש רוב של שבעה מבין תשעת החברים בוועדה — שלושה שופטים (חיות, דנציגר וחנן מלצר), ארבעה נציגים לדרג הפוליטי (השרים שקד ומשה כחלון וחברי הכנסת נורית קורן מהליכוד ורוברט אילטוב מישראל ביתנו) ושניים ללשכת עורכי הדין (ראש הלשכה אפי נוה ועו"ד אילנה סקר). חיות ושקד יצטרכו לגבש דיל ששתיהן יוכלו לחיות אתו, משימה לא פשוטה בהתחשב בכך שאינן מצליחות להסכים גם על מינויו של מנהל חדש לבתי המשפט.

המועמדים מטעמה של חיות כולם שופטים מחוזיים, וכולם היו מועמדים גם בסבב המינויים הקודם. הסיכויים של כמה מהם נראים נמוכים: השופטת רות רונן אמנם מוערכת מאוד, אך שקד סימנה אותה כשמאלנית, בגלל תרומה של בעלה לקרן החדשה לישראל. המועמדויות של נאוה בן אור ורון סוקול, שנכללו ברשימה של חיות וזוכים לתמיכת השופטים, נתקלו בהתנגדות מצד שקד וחברי לשכת עורכי הדין. מועמד אחר של הנשיאה הוא שופט בית המשפט הכלכלי חאלד כבוב, שהפסיד בסבב הקודם את "הכסא הערבי" לג'ורג' קרא. נציגי הלשכה דוחפים למינוי היסטורי של שופט עליון מוסלמי ראשון, וערבי שני בהרכב הנוכחי, אולם שקד תתקשה להסביר זאת לבוחריה. ברשימה של חיות מופיעים גם השופטים יגאל מרזל (שהוא גם מועמדה למנהל בתי המשפט) ומשה סובל, שסיכוייהם נחשבים נמוכים.

גם המועמדים שתציג שקד הופיעו כבר בסבב הקודם: הפרופסורים גידי ספיר ואביעד הכהן, שסיכוייהם נראים קלושים, והשופט המחוזי רם וינוגרד. במקביל, ממשיכים בלשכתה לחפש עילוי משפטי שיקרוץ לימין ולמתנחלים. בפעם הקודמת זה היה פרופ' דוד האן, אבל שקד לא הצליחה לגייס די חברים לתמוך בו. בכל מקרה, השרה תבקש להכתיב לפחות אחד מהמינויים, אחרי שעמדה מאחורי שלושה מארבעת המינויים הקודמים. כבר אז נפגשה עם כל המועמדים כעת, ושאלה אותם, במישרין ובעקיפין, על השקפת העולם המשפטית שלהם. ידה של השרה על העליונה: אף ששותפיה של חיות, דנציגר ומלצר, נחושים ולוחמניים מאלה שעמדו לצד נאור (אליקים רובינשטיין וסלים ג'ובראן), ניצבת מולה ברית בין שרת המשפטים לנציגי לשכת עורכי הדין. בהינתן המשקל של הדרג הפוליטי בוועדה, זוהי קואליציה שנשיאת העליון תתקשה לעמוד בפניה.

בין השמות מתבלטים כמה מועמדים שסיכוייהם נראים גבוהים יותר. אחד מהם הוא עופר גרוסקופף, השופט המוערך מבית המשפט המחוזי מרכז שזוכה לתמיכת השופטים. הוא נחשב לבן טיפוחיו של שר המשפטים לשעבר, פרופ' דניאל פרידמן, שהוא גם המורה הרוחני של שקד, אלא שהיא עלולה להירתע מהדימוי שלו כשופט חברתי ונועז. מועמד מוביל אחר הוא שאול שוחט מבית המשפט המחוזי בתל אביב, שזוכה לתמיכת שקד והשופטים, ומוצאו המזרחי מקנה לו יתרון. לשכת עורכי הדין מצדדת בשופטת המחוזי בתל אביב מיכל אגמון גונן, שגם היא נחשבת לשופטת חברתית. חיות לא כללה אותה ברשימת המועמדים המועדפים שלה, ונאור התנגדה למינויה בסבב הקודם.

בתחרות על הכסא הפרטי, זה שיפנה דנציגר, המבחר דל ונעדר כוכבים, ולכן ביקשו חברי הלשכה לוותר עליו ולמנות את כבוב. כחלון הציע את ציון אמיר, שהגן על נשיא המדינה לשעבר משה קצב, אך לכל הנוגעים בדבר ברור שהוא אינו מועמד ריאלי. הלשכה דוחפת למינוי ברק טל, שותף במשרדו של יגאל ארנון, או מאיר מזרחי, העומד בראש משרד משלו. טל זוכה לתמיכת השופטים, אך השקפתו ליברלית מדי בעיני שקד. מזרחי חובש כיפה, מה שעשוי לקרוץ לשרה, וחסרונו הוא תחום ההתמחות הנישתי שלו, מיסוי מקרקעין. כן הוזכרו עורכי הדין בעז בן צור ונתי שמחוני. חברת הוועדה קורן מהליכוד הציעה מועמדת מהאקדמיה, פרופ' יפעת ביטון.

פרישתו הקרובה של דנציגר עשויה לשנות את האיזון בעליון לטובת המחנה השמרני, שאליו הצטרפו בשנה החולפת שלושה שופטים. לכן אין כאן רק מאבק כוחות בין חיות והשופטים לבין שקד ועורכי הדין, אלא גם מאבק על פניו העתידיים של בית המשפט. שקד, שנחושה להטביע את חותמה על המערכת, לא מתכוונת לוותר במאבק הזה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ