המשטרה חושדת שחברת הבנייה דניה סיבוס שיחדה את דוד ביטן במאות אלפי שקלים

המשטרה בודקת חשד שרשת חצי חינם כיסתה חלק מחובותיו של חבר הכנסת תמורת הקלות בתשלומים לעירייה ובארנונה. מקורבו של ביטן, איש העסקים משה יוסף, מוסר היום עדות נרחבת על יותר מעשר פרשות שונות

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דוד ביטן בכניסה לחקירתו בלהב 443, בחודש שעבר
דוד ביטן בכניסה לחקירתו בלהב 443, בחודש שעברצילום: מגד גוזני
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

המשטרה חושדת כי חברת הבנייה דניה סיבוס שיחדה את ח"כ דוד ביטן במאות אלפי שקלים. חשד נוסף הוא שבחנות חצי חינם כיסו חלק מחובותיו של חבר הכנסת תמורת הקלות בתשלומים לעירייה ובארנונה. מחברת דניה סיבוס נמסר בתגובה: "לא ידוע לנו על כל חקירה המתנהלת בעניינינו. אם וכאשר נתושאל נמסור כל מידע שברשותנו בעניין".

מקורבו של ביטן, איש העסקים משה יוסף, מסר היום (שלישי) במשטרה עדות נרחבת. המשטרה חושדת כי יוסף תיווך בין ביטן לאנשי עסקים, גורמים בשוק אפור וחברות בנייה שביקשו לקדם את האינטרסים שלהם. 

יוסף העיד במשרדי להב 443 על יותר מעשר פרשות שונות, שחלקן לא היו מוכרות למשטרה. על פי החשד, יוסף שיחד את ביטן במיליוני שקלים במשך שנים והעביר לו כסף לכיסוי חובותיו. ל"הארץ" נודע כי כבר לפני כשבועיים העיד יוסף בפני חוקרי המשטרה ותיאר בפניהם בראשי פרקים את המקרים שבהם לכאורה שיחד את ביטן. בשעות הצהריים התייצב יוסף במשרדי להב 443 לחקירה הראשונה שלו מאז ההתפתחות הדרמטית בתיק. חקירותיו של יוסף צפויות להימשך בחודש הקרוב.

זו הפעם הראשונה שבה יוסף עונה לשאלות חוקריו. יוסף, המכונה "הבנקאי של ביטן", שמר עד כה על זכות השתיקה בחקירותיו. הוא הסכים לשתף פעולה עם חוקריו בשל חקירת הוריו המבוגרים וקרובים נוספים, והחשש שיועמדו לדין.

בין היתר, המשטרה חוקרת חשד כי יוסף שיחד את ביטן כדי להטות מכרזים במתחם האלף בראשון לציון. לדברי גורם המקורב לחקירה, בנוסף לביטן, עדותו של יוסף מסבכת גם את ראש העיר ראשון לציון דב צור, שצפוי לקבל זימון לחקירות נוספות. המשטרה חוקרת גם חשד כי יוסף שיחד את ביטן באמצעות מימון חתונת בתו, שהתקיימה באוגוסט. המשטרה מחזיקה בתיעוד של יוסף משלם במזומן 260 אלף שקל לכיסוי הוצאות החתונה. במקביל, העדויות החדשות של יוסף בתיק מסבכות משמעותית גורמים נוספים שכבר נחקרו בפרשה.

לדברי מקור המקורב לחקירה, מהמידע שמסר משה יוסף ומהמידע שהוא צפוי להעביר, נראה כי בני משפחת ג'רושי אינם מעורבים בהעברת כספי שוחד לביטן. על פי המקור, עדותו של יוסף מרחיקה מביטן את אנשי המשפחה שנחקרו בתיק, חוסאם ג'רושי ויו"ר הוואקף ברמלה עדנאן ג'רושי. בחקירותיו אמר יוסף לחוקרי להב 433: "מעולם לא קיבלתי כספים מעדנאן או חוסאם ג'רושי על מנת לשחד בהם את ביטן". עם זאת, יוסף צפוי להישאל על יחסיו עם בני המשפחה בהקשרים פליליים אחרים, ככל הנראה הלבנת הון.

בשבועות האחרונים התקדמו מאוד המגעים בין סנגוריו של יוסף, עורכי הדין אילן סופר וגלית רוטנברג, לבין המשטרה. יוסף עמד על כך כי הוא מסרב להיות עד מדינה בתיק. בשבוע שעבר דווח כי המשטרה קרובה לחתום על הסדר טיעון עם יוסף, שבמסגרתו יעיד נגד ביטן כעד תביעה, אם יוגש נגדו כתב אישום. לפי פרסום מלפני כשבוע, יוסף ככל הנראה יודה בסעיפים של מתן שוחד ותיווך לשוחד בכמה מקרים מאנשי עסקים לביטן, וכן בעבירות מס נוספות.

ביטן עצמו צפוי להיחקר ביום חמישי הקרוב, כשבין היתר ימסור למשטרה את סכומי המתנות שקיבל לחתונה ללא שמות האורחים. כמו כן, ביטן מתכוון לשמור על זכות השתיקה כשיעומת עם האזנות הסתר שביצעה המשטרה, משום שהחוקרים סירבו עד כה להראות לו כי ההאזנות בוצעו כדין. ביטן טוען כי הן על רשימת המתנות והן על שיחותיו חלה חסינות בשל היותו חבר כנסת.

ביטן נחקר בשבוע שעבר במשרדי להב 433 בחשד לקבלת שוחד, הלבנת הון ומרמה והפרת אמונים בפרשת השחיתות בעיריית ראשון לציון. בחקירתו שמר על זכות השתיקה. החקירה, שנמשכה יותר מחמש שעות, התמקדה בעיקר במקורות המימון לחתונת בתו. רעייתו של ביטן, חגית, נחקרה גם היא בפעם השלישית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ