תיק ביטן: מנכ"ל חברת דניה סיבוס נעצר בחשד לשוחד

בית המשפט האריך את מעצרו של רונן גינזבורג בחשד שהחברות דניה סיבוס וחצי חינם שיחדו את ח"כ דוד ביטן במאות אלפי שקלים. מקורבו של ביטן, איש העסקים משה יוסף, מסר עדות נרחבת

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דוד ביטן בכניסה לחקירה בלהב 443, בחודש שעבר
דוד ביטן בכניסה לחקירה בלהב 443, בחודש שעברצילום: מגד גוזני
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

המשטרה עיכבה הבוקר (רביעי) לחקירה את רונן גינזבורג, מנכ"ל חברת דניה סיבוס, בחשד למעורבות בפרשת השחיתות בעיריית ראשון לציון. גינזבורג נחקר ביחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 443 בחשד לעבירות שוחד, הלבנת הון ועבירות מס ומע"מ, ועם התקדמות החקירה הודיעה המשטרה על מעצרו. בית משפט השלום בראשון לציון האריך את מעצרו בשישה ימים.

בחקירתו אישר גינזבורג כי העביר כסף למקורבו של ח"כ דוד ביטן, משה יוסף, על מנת שיקדם את פעילות דניה סיבוס. גינזבורג אמר שנעזר ביוסף כ"מעאכר" ואין מדובר בכספי שוחד. 

החשדות נגד המעורבים בפרשת השחיתות בראשון לציון
ח"כ ביטן:
קידם מכרז לעבודות עפר לחוסאם ועדנאן ג'רושי תמורת שוחד
קידם פטור ממכרז לקבלן בני עוזיאל עבור שוחד ממשה יוסף
קידם את מתחם האלף, שבו משה יוסף מחזיק קרקע
סייע לאנשי עסקים תמורת שוחד שהוסווה כמתנות לחתונת בתו
סייע למשה יוסף עבור שוחד לקדם בנייה במשמר השבעה 
הלבין כספי שוחד שקיבל ממשה יוסף כהלוואות
קידם פרויקטים בתל אביב תמורת שוחד מהיזם דרור גלזר
סייע לקבלן בני עוזיאל לגבות חוב עבור שוחד ממשה יוסף

איש העסקים משה יוסף, עמו מתנהל משא ומתן לשמש עד מדינה נגד ביטן:
שיחד את ביטן עבור קידום ענייניו בכמה מקומות
הלבין הון בשוחד לביטן בשווי מיליוני שקלים
תיווך בין אנשי עסקים ומשפחת ג'רושי במתן שוחד לביטן
קידם את עסקיה של משפחת ג'רושי במתחם האלף
ראש עיריית ראשון לציון, דב צור:
קיבל שוחד כדי לקדם ענייניהם של אנשי עסקים
קידם פטור ממכרז לחברה של הקבלן בני עוזיאל במתחם האלף 
יזם הנדל"ן דרור גלזר,  עמו מתנהל משא ומתן לשמש עד מדינה נגד ביטן:
שיחד את ביטן בכ-250 אלף שקל תמורת קידום מיזמי בנייה בתל אביב
הקבלן בני עוזיאל:
שיחד את ביטן כדי שיסייע לו במתחם האלף ובהוד השרון
חגית ביטן:
חשודה בהלבנת הון בסך 1.5 מיליון שקל
חוסאם ועדנאן ג'רושי:
כיסו את חובותיו של ביטן כשוחד בתמורה לשילובם בעבודות עפר במתחם האלף
צילום: תומר אפלבאום, מוטי מילרוד, מגד גוזני, אמיל סלמן

אתמול פורסם כי שחברת דניה סיבוס שיחדה את ביטן במאות אלפי שקלים. חשד נוסף הוא שבחנות חצי חינם כיסו חלק מחובותיו של חבר הכנסת תמורת הקלות בתשלומים לעירייה ובארנונה. הבוקר הודיעה חברת אפריקה ישראל כי מתנהלת חקירה נגד דניה סיבוס בנוגע לפרויקט בנייה בראשון לציון. בחצי חינם סירבו להגיב.

משה יוסף מסר אתמול במשטרה עדות נרחבת. המשטרה חושדת כי יוסף תיווך בין ביטן לאנשי עסקים, גורמים בשוק אפור וחברות בנייה שביקשו לקדם את האינטרסים שלהם.

יוסף העיד במשרדי להב 443 על יותר מעשר פרשות שונות, שחלקן לא היו מוכרות למשטרה. על פי החשד, יוסף שיחד את ביטן במיליוני שקלים במשך שנים והעביר לו כסף לכיסוי חובותיו. ל"הארץ" נודע כי כבר לפני כשבועיים העיד יוסף בפני חוקרי המשטרה ותיאר בפניהם בראשי פרקים את המקרים שבהם לכאורה שיחד את ביטן. אתמול בשעות הצהריים התייצב יוסף במשרדי להב 443 לחקירה הראשונה שלו מאז ההתפתחות הדרמטית בתיק. חקירותיו של יוסף צפויות להימשך בחודש הקרוב.

חקירתו אמש היתה הפעם הראשונה שבה יוסף ענה לשאלות חוקריו. יוסף, המכונה "הבנקאי של ביטן", שמר עד כה על זכות השתיקה בחקירותיו. יוסף הסכים לשתף פעולה עם חוקריו בשל חקירת הוריו המבוגרים וקרובים נוספים, והחשש שיועמדו לדין.

בין היתר, המשטרה חוקרת חשד כי יוסף שיחד את ביטן כדי להטות מכרזים במתחם האלף בראשון לציון. לדברי גורם המקורב לחקירה, בנוסף לביטן, עדותו של יוסף מסבכת גם את ראש העיר ראשון לציון דב צור, שצפוי לקבל זימון לחקירות נוספות. המשטרה סיכמה היום עם צור על המשך הרחקתו מהעירייה ל-25 יום נוספים. צור מורחק מהעירייה מיום מעצרו ב-3 בדצמבר.

המשטרה חוקרת גם חשד כי יוסף שיחד את ביטן באמצעות מימון חתונת בתו, שהתקיימה באוגוסט. המשטרה מחזיקה בתיעוד של יוסף משלם במזומן 260 אלף שקל לכיסוי הוצאות החתונה. במקביל, העדויות החדשות של יוסף בתיק מסבכות משמעותית גורמים נוספים שכבר נחקרו בפרשה.

לדברי מקור המקורב לחקירה, מהמידע שמסר משה יוסף ומהמידע שהוא צפוי להעביר, נראה כי  אינם מעורבים בהעברת כספי שוחד לביטן. על פי המקור, עדותו של יוסף מרחיקה מביטן את אנשי המשפחה שנחקרו בתיק, חוסאם ג'רושי ויו"ר הוואקף ברמלה עדנאן ג'רושי. בחקירותיו אמר יוסף לחוקרי להב 433: "מעולם לא קיבלתי כספים מעדנאן או חוסאם ג'רושי על מנת לשחד בהם את ביטן". עם זאת, יוסף צפוי להישאל על יחסיו עם בני המשפחה בהקשרים פליליים אחרים, ככל הנראה הלבנת הון.

בשבועות האחרונים  בין סנגוריו של יוסף, עורכי הדין אילן סופר וגלית רוטנברג, לבין המשטרה. יוסף עמד על כך כי הוא מסרב להיות עד מדינה בתיק. בשבוע שעבר דווח כי המשטרה קרובה לחתום על הסדר טיעון עם יוסף, שבמסגרתו יעיד נגד ביטן כעד תביעה, אם יוגש נגדו כתב אישום. לפי פרסום מלפני כשבוע, יוסף ככל הנראה יודה בסעיפים של מתן שוחד ותיווך לשוחד בכמה מקרים מאנשי עסקים לביטן, וכן בעבירות מס נוספות.

ביטן עצמו צפוי להיחקר מחר, כשבין היתר ימסור למשטרה את סכומי המתנות שקיבל לחתונה ללא שמות האורחים. כמו כן, ביטן מתכוון לשמור על זכות השתיקה כשיעומת עם האזנות הסתר שביצעה המשטרה, משום שהחוקרים סירבו עד כה להראות לו כי ההאזנות בוצעו כדין. ביטן טוען כי הן על רשימת המתנות והן על שיחותיו חלה חסינות בשל היותו חבר כנסת.

ביטן  במשרדי להב 433 בחשד לקבלת שוחד, הלבנת הון ומרמה והפרת אמונים בפרשת השחיתות בעיריית ראשון לציון. בחקירתו . החקירה, שנמשכה יותר מחמש שעות, התמקדה בעיקר . רעייתו של ביטן, חגית, נחקרה גם היא בפעם השלישית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ