בניגוד לעמדת ארדן והמשטרה: מאבטחים בקניונים ובמקומות בילוי לא יורשו לעכב אנשים

ועדת הפנים של הכנסת אישרה למאבטחים לעכב אנשים בכוח ברכבת, ברשות ההגירה ובבתי הדין הרבניים. הוועדה סרבה להוסיף לרשימת המקומות את בתי המלון ובריכות השחייה

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

ועדת הפנים של הכנסת הרחיבה היום (שני) את רשימת המקומות שבהם מאבטחים רשאים לעכב אדם, אם הם חושדים שהוא עומד לנהוג באלימות. מעתה מאבטחים יוכלו לעכב אנשים גם ברכבת הקלה, ברכבת ישראל, ברשות האכיפה והגבייה, בשירות התעסוקה, במנהלת רשות האוכלוסין וההגירה ובבתי הדין הרבניים. בד בבד, ועדת הפנים דחתה את בקשת המשטרה והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן להוסיף לרשימה קניונים ומקומות בילוי. 

כיום סמכויות רוב המאבטחים הן מוגבלות מאוד. עיקר סמכותו של מאבטח שאינו באחד המקומות שברשימה, הוא לדרוש מאדם להזדהות לפני שהוא נכנס, לערוך חיפוש בחפציו, ולסרב לתת לו להיכנס. עם השנים, מאבטחים בכמה מקומות קיבלו גם את רשות לעכב אדם. עד היום הרשימה הזו כללה את המאבטחים במוסדות הרווחה, בבתי החולים, במוסדות חינוך, בפאבים, במגרשי כדורגל ובסניפי הביטוח הלאומי.

מאבטח במועדון לילה בתל אביב, בחודש שעבר
מאבטח במועדון לילה בתל אביב, בחודש שעברצילום: דניאל צ'צ'יק

לצד קניונים, ארדן והמשטרה ביקשו להרחיב את הצו באופן שיעניק את הסמכות לעכב גם למאבטחים במקומות בילוי, בקניונים, בבריכות שחיה, בבתי מלון ובאולמות אירועים. המשטרה טענה כי מדובר במאבטחים שעברו הכשרה מתאימה ומפוקחת על ידם.

היועצת המשפטית לוועדה, מירי פרנקל שור, הסבירה את ההתנגדות לחלק מהבקשות. "יש כאן עליית מדרגה", אמרה, "תכלית החוק שחוקק במקור לא הייתה בשום אופן לספק סמכויות למאבטחים בבריכות שחייה".

גם יו"ר הוועדה דודי אמסלם הביע התנגדות לבקשה. "אנחנו עלולים לספק למאבטח סמכויות של עיכוב, ואף אפשרות להפעיל אלימות פיזית, במקום כמו בריכה. אני רואה בזה רק נזק ולא תועלת", אמר. "זה עלול להוביל למקומות גרועים. אם יש אלימות בבריכה, צריך להגיד למאבטח להתקשר למשטרה. לקחתם את זה קדימה צעד אחד יותר מדי".

נציגי המשטרה בדיון הודו כי קיים חשש מהפרטת סמכויות השוטרים, אולם לדבריהם, "מדובר במקומות ספציפיים אשר לגביהם יש לאפשר מענה ראשוני במקרי אלימות". 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ