חקירת תיק 2000 |

ח"כ כבל קיבל ממו"ל ידיעות אחרונות הערות ותיקונים לחוק ישראל היום

כבל פעל במרץ לטובת החוק בעוד לנוני מוזס היה אינטרס משמעותי בקידומו ■ השניים נחקרו היום במקביל בלהב 433, אף שנתניהו ומוזס נחקרו בהפרש של יממה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כבל בכנסת, לפני כשבועיים

ח"כ איתן כבל שוחח כמה פעמים עם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס, כאשר הראשון קידם במרץ את חוק ישראל היום. כבל אף קיבל הערות ותיקונים ממוזס - לו היה אינטרס לא מבוטל בקידום החוק. כך נודע ל"הארץ". הצעת החוק שהגיש כבל נועדה לחייב את ישראל היום, בבעלות שלדון אדלסון, לצאת לאור ולהגיע ללקוחותיו בתשלום. אם היתה עוברת, היה בכוחה להחזיר לידיעות אחרונות את מעמדו כעיתון הנפוץ בישראל, תואר שנלקח בידי העיתון בהוצאת אדלסון. 

כבל נחקר היום במקביל למוזס במתקני היחידה הארצית לחקירות הונאה, להב 433. בעבר כבל מסר עדות פתוחה בפרשה, וככל הידוע הוא התבקש בחקירה הנוכחית להשיב על פערים בין העדות שמסר אז לבין ראיות ועדויות שהושגו במהלך החקירה. למשטרה נודע כי הקשר בינו לבין מוזס היה אינטנסיבי יותר משתיאר תחילה.  

בנובמבר 2014 אושרה הצעת החוק בקריאה טרומית בתמיכת גורמים בקואליציית נתניהו. בתום ההצבעה, סינן ראש הממשלה: "בושה לכנסת". הפניית העורף של שותפיו לקואליציה גרמה לו לבסוף להכריז על פירוק הממשלה ולהקדמת הבחירות.

רק כמה שותפי סוד ידעו אז, שבסמוך להצבעה התקיימו פגישות שחלקן תועדו בין נתניהו למוזס בהן דנו השניים, על פי החשד, בעסקת שוחד. מוזס הבטיח לנתניהו סיקור חיובי בקבוצת התקשורת שלו כדי שיוכל להישאר ראש ממשלה "כמה זמן שירצה". נתניהו מצדו הבטיח לקדם את הצעת החוק בה מוזס חשק. "הפלת פצצת אטום על מפעל של שלושה דורות", תיאר מוזס בשיחה עם נתניהו את קיומו של ישראל היום.

במהלך השיחות בין השניים, עלה גם שמו של ח"כ כבל. על פי פרסום של העיתונאי גיא פלג בחברת החדשות, מוזס אמר לנתניהו כי "צריך חוק אחר שיעקוף את הבעיה... צריך שאיתן כבל יבוא, ואיש שלך בכנסת". נתניהו השיב: "ושאיתן יגיד: 'אני רוצה להגיע לפשרה', אולי נשכנע אותו (את איתן כבל - ג"ו) שיירד מהחוק הגורף".

ח"כ כבל אמר אז כי הוא "מרגיש מאוד קשה", לדבריו, "בעיקר כיוון שאני בכלל לא צד בסיפור המסריח הזה". כבל התייחס אז גם לפרסום באתר מאקו, לפיו כמות האזכורים שלו בידיעות אחרונות עלתה ב־70% לאחר הצעת החוק, ואמר כי "כשכמות האזכורים עומדת על כמעט אפס, ככה זה באופן טבעי, אבל למה להיתמם? אני מניח שכיוון שהובלתי את החוק, שירתי את האינטרסים שלו... אבל מישהו יכול לומר שלקחתי משהו מנוני מוזס בתמורה?".

כבל העיד פעמיים במשטרה במסגרת פרשת 2000, וגורם במערכת אכיפת החוק אמר לאחרונה כי בחודשים האחרונים חלה התפתחות בחקירה שמחזקת את הקשר בין מוזס לכבל סביב הצעת החוק. יש לציין כי אם אכן כבל עבד בשירות האינטרסים של מוזס ובשיתוף פעולה עמו, וקיבל במקביל סיקור חיובי, מדובר במקרה חמור. אולם, קשרי התן וקח קשים להוכחה ללא, למשל, הקלטה של השיחות ביניהם.

קיומם של קשרי תן וקח, שבמסגרתם קידם כבל את ענייניו של מוזס בתמורה להטיית הסיקור לטובתו, עשוי להיות קשה להוכחה אם לא קיימות עדויות חד־משמעיות לגביהם. החשדות בפרשת נתניהו-מוזס, מנגד, נשענים על הקלטות שקושרות בין הסיקור בידיעות אחרונות לבין התחייבותו של נתניהו לקדם חקיקה למענו. בנוסף, יכולתו של ראש ממשלה להביא לאישור חוק גדולה מזו של חבר כנסת באופוזיציה ומכאן נגזר גם ההבדל בהשלכות של אופי סיקורם. 

כבל ומוזס נחקרו היום במקביל, בעוד שנתניהו ומוזס נחקרו בהפרש של יממה. היועץ המשפטילממשלה, אביחי מנדלבליט, סבר שיש לשמוע את גרסתו של המו"ל ורק אז להחליט אם יש טעם לחקור את נתניהו. לאחר שמוזס סיפר שנתניהו הוא שיזם את השיחות ביניהם, נשלחו החוקרים למעון ראש הממשלה. בכירים בצוות החקירה חשבו מנגד שלאור תוכן השיחות המוקלטות בין השניים, אין מנוס מלחקור את השניים באזהרה.

מקורביו של כבל הבהירו שאמנם התייעץ עם גורמים בעולם העיתונות אך קיבל את כל ההחלטות לגבי החוק באופן עצמאי ונטול פניות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ