שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אילן ליאור
אילן ליאור
בובות הראווה והצבע האדום בכניסה למשרדי רשות האוכלוסין בתל אביב, היום
בובות הראווה והצבע האדום בכניסה למשרדי רשות האוכלוסין בתל אביב, היוםצילום: רשות האוכלוסין וה
אילן ליאור
אילן ליאור

אלמונים השחיתו היום (שבת) את הכניסה למשרדי רשות האוכלוסין וההגירה בפינת הרחובות סלמה ואברבנאל בדרום תל אביב. על דלת הכניסה לבניין, שבו נמצאת יחידת RSD הבוחנת בקשות מקלט, נשפך צבע אדום. במקום הונחו ראשים של בובות ראווה ופתקים שעליהם נכתב "הדם שלהם על הידיים שלכם" ו"זה לא יעבור לכם בשתיקה, זו רק ההתחלה". המשטרה פתחה בחקירה ומסרה כי תינתן לה עדיפות".

שר הפנים אריה דרעי הגיב למעשה ואמר: "השחתת לשכת רשות האוכלוסין ברחוב סלמה בתל אביב היא צעד מסוכן של פורעי חוק שמנסים באיומים ואלימות להלך אימים על עובדי רשות האוכלוסין וההגירה". דרעי פנה לעובדי רשות האוכלוסין ואמר להם: "המשיכו לבצע את עבודתכם כפי שהנחתה אתכם ממשלת ישראל, יש לכם את מלוא הגיבוי".

משרדי רשות האוכלוסין בתל אביב הם המקום היחיד שבו ניתן להגיש בישראל בקשות מקלט. זה כשנה משתרכים בכניסה ליחידת RSD תורים ארוכים מדי יום. רבים מגיעים כבר בשעות הערב וממתינים על המדרכה עד הבוקר, בתקווה שיצליחו להיכנס, אך רק מעטים מצליחים. באחרונה מתח בית הדין לעררים בתל אביב ביקורת על רשות האוכלוסין וקבע כי היא מגבילה הגשת בקשות מקלט חדשות. מבקשי מקלט שמצליחים להגיש בקשה מוגנים מגירוש לזמן מוגבל, שכן שיעורי ההכרה בפליטים בישראל אפסיים.

בשבוע החולף החלה רשות האוכלוסין וההגירה להודיע למבקשי מקלט מאריתריאה המוחזקים במתקן חולות כי עליהם לעזוב לרואנדה, אחרת ייכלאו בבית הסוהר סהרונים ללא הגבלת זמן. נציגת הרשות הבהירה לעשרות מבקשי מקלט כי עליהם להודיע בתוך חודש אם בכוונתם לעזוב את ישראל. על פי נוהל הרשות שפורסם בשבוע שעבר, ניתן לגרש למדינה שלישית כל מי שלא הגיש בקשת מקלט עד סוף 2017, או שבקשת המקלט שלו נדחתה.

בימים האחרונים גברה המחאה נגד המבצע, שכללה מספר רב של עצומות, מכתבים, הפגנות וכנסים. בין החותמים על העצומות היו סופרים ואנשי רוח, בכירים במוסדות להשכלה גבוהה, ניצולי שואה, טייסים ורופאים.

בספטמבר 2016 קיימו כמה עשרות תושבי דרום תל אביב שתומכים בגירוש מבקשי מקלט הפגנה בעלת מאפיינים דומים. המפגינים צעדו ברחוב אבן גבירול כשבידיהם ראשים של בובות ושפכו עליהם צבע אדום. המפגינים הניפו אז שלטים עם שמות של ארגוני זכויות אדם ולצדם הכיתוב "שופכים את דמנו".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ