שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

לקראת בחירת שופטים לעליון: ח"כיות וארגוני נשים דורשים מינוי של אשה

14 שופטים מחוזיים יגיעו היום לשימוע בפני חברי הוועדה לבחירת שופטים. שרת המשפטים איילת שקד מתעקשת שלא להכניס שיקולי שוויון ומגדר להליך הבחירה

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דיון בבית המשפט העליון, בחודש נובמבר. כיום מכהנות רק ארבע שופטות בבית המשפט העליון
דיון בבית המשפט העליון, בחודש נובמבר. כיום מכהנות רק ארבע שופטות בבית המשפט העליוןצילום: אוליבייה פיטוסי
רויטל חובל

שלב השימועים למועמדים לשיפוט בבית המשפט העליון החל היום (חמישי) בפני חברי הוועדה לבחירת שופטים. ב-22 בפברואר אמורה להתכנס הוועדה בראשות שרת המשפטים איילת שקד ולבחור שני שופטים חדשים לבית המשפט העליון, במקומם של יורם דנציגר ואורי שהם שפורשים בקרוב. בתוך כך גוברת הדרישה כי אחד משני המקומות שמתפנים בבית המשפט העליון יאויש על ידי אשה.

14 שופטי בתי המשפט המחוזיים המועמדים לקידום יגיעו היום לשימוע. בעוד עשרה ימים יגיעו לשימוע 11 המועמדים שאינם מכהנים כשופטים היום, עורכי דין פרטיים ואנשי אקדמיה המועמדים לכהונה. אז גם אמור להגיע לארץ פרופ' אלכס שטיין, המועמד מטעם שקד.

רוב השופטים המועמדים בסבב הנוכחי היו מועמדים כבר לפני כשנה, הופיעו בפני חברי הוועדה ואף נפגשו עם השרה שקד. בעוד שאת המועמדים לשיפוט שמכהנים כיום כשופטים ניתן לבחון לפי פסקי הדין שכבר כתבו, עבור המועמדים החיצוניים – שלב השימוע הוא קריטי. בשנה שעברה נשאלו המועמדים מהאקדמיה שאלות לגבי היחס לעולים חדשים ולערבים, וחלקם חשפו היבטים גזעניים בעמדותיהם.

שקד מתעקשת לא להכניס שיקולי שוויון ומגדר לבחירת השופטים לעליון. לדבריה, הבחירה תיעשה לפי שיקולים מקצועיים והיא לא תתעקש למנות אשה לבית המשפט העליון. עם זאת, חברת הוועדה נורית קורן מהליכוד ציינה כי בכוונתה לפעול למינוי שופטת.

רשימת המועמדים המלאה לעליון - יונתן אברהם
ציון אמיר
יפעת ביטון
עופר גרוסקופף
קובי ורדי
אייל ינון
אלדד כורש
יגאל מרזל
משה סובל
גדעון ספיר
אשר קולה
שאול שוחט
נתי שמחוני
מיכל אגמון גונן
תמר בזק רפפורט
בועז בן צור
רם וינוגרד
ברק טל
חאלד כבוב
ארנה לין
גלעד נויטל
רון סוקול
אסף פוזנר
רות רונן
אלכס שטיין

כיום מכהנות רק ארבע שופטות בבית המשפט העליון, מבין 15 שופטים: הנשיאה אסתר חיות והשופטות דפנה ברק ארז, ענת ברון ויעל וילנר. מבין 25 המועמדים לבית המשפט העליון, ישנן רק חמש נשים.

עם פרסום רשימת המועמדים, פנתה בעניין חברת הכנסת מרב מיכאלי (המחנה הציוני) לשקד וכתבה לה כי העובדה כי כיום מכהנות רק ארבע שופטות מלמדת על "אי שוויון צורם, במיוחד במוסד המשמש גם כבית המשפט הגבוה לצדק ופוסק לעתים קרובות פסקי דין שעניינם חתירה לשוויון בכל תחום". מיכאלי עקצה את שקד כי עליה לדאוג לקידום השוויון לנשים, לא פחות מפועלה למען הגדלת מספר חובשי הכיפות בבית המשפט.

חברת הכנסת רויטל סויד (המחנה הציוני) פנתה אף היא לשקד ולנשיאה חיות, יחד עם עוד שמונה ח"כיות ממפלגות שונות, ביניהן איילת נחמיאס-ורבין, קסניה סבטלובה, יעל כהן פארן ומיכל בירן מהמחנה הציוני, עאידה תומא סלימאן מהרשימה המשותפת, מיכל רוזין ממרצ, קארין אלהרר מיש עתיד ומירב בן ארי מכולנו. "המועמדים אשר ייבחרו בוועדה הקרובה יישבו על כס השיפוט למשך שנים רבות ומינוי של שני שופטים גברים ישמר במערכת רוב גברי משמעותי ואת אי השוויון בין המינים לשנים נוספות", נכתב בפנייה. שבעה ארגוני נשים הצטרפו לדברים, ביניהם נעמ"ת, אמונה, מבוי סתום, ויצ"ו, מרכז רקמן, קולן ועמותת איתך - משפטניות למען צדק.  

שדולת הנשים פנתה אף היא לחברי הוועדה לבחירת שופטים וציינה כי "לא יעלה על הדעת כי שנה אחר שנה תוצג רשימת מועמדים ומועמדות לבית המשפט העליון שאי השוויון המגדרי בה כה זועק לעין". עוד נכתב כי "מיעוט הנשים ברשימה הנוכחית עומד בסתירה מוחלטת לשיעור הנשים הגבוה בקרב עורכות הדין והמשפטניות, בפרט בשירות המשפטי הציבורי. מינוי של שתי נשים לבית המשפט העליון בסבב זה יותיר אותנו עם בית משפט שהרכבו תשעה גברים ושש נשים – עדיין ייצוג שרחוק מאוד מלהיות שווה, אולם פעולה שתסמן באופן ברור את הציפייה לבאות, ותקדם את בית המשפט העליון לקראת ייצוג שוויוני וראוי".

בפנייתן הזכירה השדולה את החוק לשיווין זכויות האשה, שקובע כי ככל שבגוף ציבורי יש תת-ייצוג לנשים, תינתן העדפה לאשה אם המועמדים בני שני המינים הם בעלי כישורים דומים. בשנת 1994 פסק בג"ץ כי חובת הייצוג ההולך כוללת חובה אקטיבית להביא לאיתורן ולמינוין של מועמדות ראויות. לפני 40 שנה מונתה לראשונה השופטת מרים בן פורת לבית המשפט העליון והיתה לאשה הראשונה שכיהנה בתפקיד זה. 

פנייה נוספת התקבלה גם מצד השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל ומנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה אוה מדז'יבוז'. "הזדמנות פז מונחת לפתחכם לבחור הפעם בשתי שופטות או לפחות בשופטת אחת על מנת להביא לאיזון בין הקולות הגבריים לקולות הנשיים בבית המשפט העליון, איזון חשוב מאין כמותו, ודאי בתקופה הנוכחית", נכתב בפנייתן. לשקד כתבו באופן אישי כי "תהיה זו הטבעת חותם אישית חשובה שלך כשרה הממונה ומסר של העצמה לכל אשה בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ