שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל

שרת התרבות מירי רגב פנתה למנהל רשות האכיפה והגבייה לפני נסיעתה לפסטיבל קאן בשנה שעברה כדי שיסייע לאחד מעוזריה להסיר צו עיכוב יציאה מהארץ שעומד נגדו. הצו הוטל נגד העוזר במסגרת תיק הוצאה לפועל בשל חובות כבדים. ל"הארץ" נודע כי מנהל הרשות, תומר מוסקוביץ, פנה למנהל המחוז שבו מתנהל התיק וביקש ממנו לסייע לו על ידי פנייה לרשם ההוצאה לפועל המטפל בתיק, שהוא בעל מעמד של שופט. הרשם החליט להסיר את הצו, והעוזר התלווה לרגב בפסטיבל במאי האחרון.

העוזר, ששמו לא פורסם מטעמי צנעת הפרט, הוגדר בהוצאה לפועל כחייב מוגבל באמצעים לאחר שהצהיר כי אין לו יכולת לשלם את כל חובותיו. בשל חוסר יכולתו לשלם הטיל עליו רשם הוצאה לפועל הגבלות שונות, בהן עיכוב יציאה מהארץ. רשמים מאפשרים לחייבים לצאת מישראל רק במקרים נדירים ובנסיבות מיוחדות, תוך התניה של הפקדת ערבות גבוהה וחתימה של עדים.

השרה מירי רגב ושמלת ירושלים בפסטיבל קאן, אשתקד
השרה מירי רגב ושמלת ירושלים בפסטיבל קאן, אשתקדצילום: ANTONIN THUILLIER / AFP

לפי מקורות ברשות האכיפה והגבייה, רגב פנתה בעצמה למוסקוביץ לפני נסיעתה, והוא התערב באופן חריג וביקש מאנשיו שיפעלו בנושא. לצורך השוואה, הדבר דומה לכך ששר יפנה למנהל בתי המשפט כדי שיבקש משופט לשנות החלטה. בשיחות סגורות טען מוסקוביץ שהתנהלותו אינה פסולה ושהוא נוהג לבקש עזרה גם במקרים אקראיים.

בעבר רשמי הוצאה לפועל היו חלק ממערכת בתי המשפט, אך בשנת 2009 הפכו לרשות נפרדת במשרד המשפטים. עם הקמתה, הועלה חשש כי הרשמים יאבדו את עצמאותם השיפוטית. מוסקוביץ מונה למנהל רשות האכיפה והגבייה על ידי שרת המשפטים איילת שקד בדצמבר 2015. בעבר כיהן כיועץ המשפטי של משרד התמ"ת והמשנה לראש מינהלת סלע לפיצוי מפוני ההתנתקות. בתפקידו האחרון שימש כמנכ"ל חברת הבנייה משהב, הפועלת בעיקר בקרב הציבור הדתי.

רגב מסרה בתגובה: "הידיעה הזו היא ניסיון סרק ליצור סיפור יש מאין. כידוע ההכרעה על ביטול צו יציאה מהארץ היא של השופט שדן בתיק בלבד. אני מברכת על כל גורם ביורוקרטי שבמקרים מסוג זה מקל על האזרחים ככל האפשר".

העוזר מסר: "כמו כל אזרח מן השורה, הגשתי לבית המשפט את הבקשה כמקובל וללא כל הנחות ותנאים מקלים. אני שמח שהשופט נעתר בצדק ומן הדין לבקשתי. מדובר ביציאה לחו"ל לצרכי עבודה במהלכה עמדה לי הזכות לסייע תקשורתית בחשיפת פניה היפות של מדינת ישראל בעולם ומוטב שכך יעשה גם עיתון הארץ".

מרשות האכיפה והגבייה נמסר: "מנהל רשות האכיפה והגבייה, כמו גם גורמים רבים אחרים ברשות, מקבלים פניות רבות לביטול הגבלת דרכון או עיכוב יציאה מן הארץ. כל המקרים ללא כל יוצא מן הכלל מועברים באופן מסודר להחלטת רשמי ההוצאה לפועל שהם היחידים המוסמכים להיענות לבקשות מעין אלה, ובדומה לשופטים כפופים בהחלטותיהם למרות הדין בלבד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ