שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

המשטרה ממליצה להעמיד את נתניהו לדין על שוחד בתיקים 1000 ו-2000

לפי המשטרה נתניהו קיבל במשך כעשור שוחד בשווי כמיליון שקל ■ לפיד ישמש עד מפתח נגד רה"מ ■ המשטרה ממליצה להעמיד לדין גם את מילצ'ן ומוזס בגין מתן שוחד ■ נתניהו: "להמלצות הללו אין מעמד במשטר דמוקרטי"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נתניהו בטקס לזכרו של יצחק רבין, בשנה שעברה
נתניהו בטקס לזכרו של יצחק רבין, בשנה שעברהצילום: Ronen Zvulun/אי־פי

המשטרה קובעת כי יש ראיות לכך שראש הממשלה בנימין נתניהו לקח שוחד בשתי פרשות, ופעל בניגוד לאינטרסים של המדינה. לפי המשטרה, בתיק 1000 קיבלו נתניהו ובני משפחתו שמפניות, סיגרים, תכשיטים ובגדים, על פי דרישה ובאופן שיטתי, בסכום שהגיע למיליון שקל. קצב טובות ההנאה גדל לאחר שהתמנה לראש הממשלה.

בתיק 2000 קובעת המשטרה כי לנתניהו ולמו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס היתה מערכת יחסים מובהקת של תן וקח, וכי הצדדים נקטו פעולות בפועל בהמשך להבנות ביניהם בעל פה. המשטרה גילתה כי נתניהו כינס ח"כים בביתו באחד מימי שישי כדי לסייע למוזס בחקיקה, והבהירה כי המגעים בין ראש הממשלה למו"ל לא היו מצג שווא, וכי טענותיו של נתניהו הופרכו.

עוד חשפה הערב המשטרה שיו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, ישמש עד מפתח נגד נתניהו, וכי היא ממליצה להעמיד לדין גם את מילצ'ן על מתן שוחד ואת מוזס על הצעת שוחד. "מן החקירה עלה כי הטובין הוענקו לראש הממשלה, על רקע תפקידו כראש הממשלה וכשר התקשורת בתקופה הרלוונטית, ובתמורה לפעילות שלו", נכתב בנוגע לתיק 1000. נתניהו הגיב הערב להמלצות ואמר כי "להמלצות הללו אין מעמד במשטר דמוקרטי"

כל פרשות נתניהו

לפי המשטרה, "היקף ותדירות טובות ההנאה שקיבל נתניהו עלו כשנבחר לראשות הממשלה. טובות ההנאה הועברו בתמורה לפעילות במישרין או בעקיפין לקידום אינטרסים של מילצ'ן בעסקיו, במעמדו ובשימור המוניטין שלו". "בתיק 1000 פעל נתניהו בניגוד לאינטרסים של המדינה", אמר בכיר במשטרה. במשטרה העריכו שבמשך כעשור נתניהו קיבל טובות ההנאה בכמיליון שקל: 750 אלף שהעביר מילצ'ן, ו-250 אלף שקל שהעביר איש העסקים ג'יימס פאקר.

במשטרה הגדירו חמש תמורות שנתניהו העניק למילצ'ן תמורת השוחד שקיבל: ראשונה, קידום הארכת פטור למס לתושב חוזר מעל 10 שנים – הקלת מס שהיתה שווה למילצ'ן מיליוני שקלים. על פי החוק היום, תושב חוזר אינו מחויב במיסים על רווחים בחו"ל, לתקופה של עד 10 שנים שבהן לא היה בישראל. החוק מאפשר לשר האוצר להאריך את התקופה הזו בעשר שנים נוספות.

לפיד, מילצ'ן ועינת שרוף במועדון הגנקי בתל אביב, 2004
לפיד, מילצ'ן ועינת שרוף במועדון הגנקי בתל אביב, 2004צילום: מוטי קמחי

על פי חשד המשטרה, נתניהו קידם את מה שהם מכנים "חוק מילצ'ן": להאריך את התקופה באמצעות שינוי התקנה - וזאת לבקשת מילצ'ן. בין היתר, פנה נתניהו לשר האוצר דאז, לפיד, וביקש ממנו להשתמש בסמכותו לשנות את התקנה. לפיד מסר על כך בהמשך נרחבת עדות במשטרה והוא נחשב לעד מפתח בתיק.

נתניהו גם פנה לבכירים באוצר וביקש מהם לקדם את השינוי. אנשי האוצר שהעידו במשטרה אמרו שהשיבו לנתניהו כי "אין שום דבר מועיל בחוק", ושהוא עומד "בניגוד לאינטרס הציבורי, שכן ייכנסו פחות מיסים לקופת המדינה". עוד הוסיפו שזהו חוק "לא מידתי, לא הגיוני ולא שוויוני". במשטרה תארו זאת כאירוע תקדימי: הענקת פטור שלא ניתן מעולם לאף אדם אחר.

התמורה השנייה היא סיוע למילצ'ן בהארכת הוויזה שלו לארה"ב. השלישית: נתניהו, כשר התקשורת, כינס סדרת פגישות עם מנכ"ל המשרד שלמה פילבר, כדי לייעץ למילצ'ן כיצד לאחד בין זכייניות ערוץ 2 דאז, רשת וקשת. "על פי החשד ראש הממשלה פעל על מנת לקדם את כניסתו של מר מילצ'ן כבעל מניות בערוץ 2 'המאוחד', השקעה שמילצ'ן חפץ בה כלכלית", נכתב בהמלצות, "הטבה שאינה עולה בקנה אחד עם האינטרס הלאומי".

בתמורה לאיחוד כזה בין רשת לקשת, נתניהו היה אמור לקבל סיקור אוהד מגוף התקשורת החדש מידי מילצ'ן, שהיה אמור להיות האיש החזק ובעל השליטה העיקרי בו. גורמים במשטרה אמרו שמדובר בגישה הפוכה לפיצול ערוץ 2 - מהלך שנתניהו עצמו קידם. "האינטרס הציבורי הוא הפוך מאיחוד רשת וקשת, הוא פלורליזם של ערוצים", אמר גורם במשטרה, "לא ברור כיצד ראש הממשלה הפך את עורו ב-180 מעלות". 

אינפו המלצות

חקירות נתניהו - סיקור נרחב | המשטרה ממליצה להעמיד את נתניהו לדין על שוחד בתיקים 1000 ו-2000 | בליכוד תוקפים את לפיד, כחלון ובנט שומרים על שתיקה | הספירה לאחור של נתניהו החלה / אלוף בן | בנאומו לאחר ההמלצות, נתניהו נראה דומה מאי-פעם לאולמרט / יוסי ורטר | המשטרה הבהירה מה ההבדל בין "מתנה מחבר קרוב" לשוחד שיטתי / גידי וייץ | ראש הממשלה קבע תקדים כשהבהיר שייאבק על חפותו / עידו באום | תגובת נתניהו לא פחות חמורה מממצאי החקירה / חמי שלו | הסיפור הפוליטי הגדול של המלצות נתניהו הוא בכלל לפיד / רוית הכט | העבר מלמד: יחלפו חודשים ארוכים עד להכרעת הפרקליטות בתיקי נתניהו / רויטל חובל | ההמלצות להעמיד את נתניהו לדין הן ניצחון משולש לשלטון החוק / דן מרגלית |מנדלבליט, עכשיו תורך / אורי משגב | המלצות המשטרה: המסמך המלא | ממעצר ארי הרו ועד ההמלצות: כך התגלגלו חקירות נתניהו

התמורה הרביעית שהעניק נתניהו למילצ'ן לפי המשטרה, היא סיוע בקידום פרויקט של ראטן טאטא, שותף עסקי הודי של מילצ'ן. במשטרה כתבו שנתניהו "קידם את הנושא מול גורמים במשרד ראש הממשלה ובמשרד הביטחון, אשר הביעו את התנגדותם לקידום הפרויקט". בספטמבר האחרון דיווח ערוץ עשר כי המשטרה חושדת שנתניהו עזר למילצ׳ן לקדם יחד עם איש העסקים ההודי טאטא מפעל מכוניות באזור סחר חופשי בירדן. בתחילת חודש נובמבר האחרון, השתתף טאטא בכנס בישראל ואמר לחוקרי המשטרה שבאו למלונו כי נתניהו שוחח עמו על פרויקט להקמת מפעל במסגרת ״יוזמת שלום״. עם זאת, בהודעה רשמית שפרסם משרדו לאחר מכן, הדגיש טאטא כי למיטב ידיעתו, לנתניהו לא היה אמור להיות בפרויקט שום רווח אישי. רשת המלונות בבעלותו של טאטא, היתה לקוחה של חברת הייעוץ הביטחוני של מילצ'ן ופאקר "בלו סקיי אינטרנשיונל" (BSI). מנכ"ל החברה באותה עת, סגן נציב מס הכנסה לשעבר זאב פלדמן, היה גם נציגו של מילצ'ן בחבר המנהלים של ערוץ 10.

התמורה החמישית: התערבות כדי להציל את ערוץ 10, בשעה שמילצ'ן החזיק ב-24% ממניות הערוץ. בנוסף ציינו במשטרה כתמורה את הזמנת מילצ'ן לנאומיו של נתניהו בקונגרס, ואת הופעותיו של ראש הממשלה באירועים שמילצ'ן ארגן - מה שתרם למוניטין של מילצ'ן בעולם העסקי.

במשטרה הסבירו שתיק 2000 נפתח בעקבות הקלטות שנתפסו אצל ראש לשכתו של נתניהו  לשעבר ארי הרו. בהן תועדו שני מפגשים בביתו של נתניהו עם מוזס, שמהם עלתה מערכת יחסים של שוחד השניים. במסגרת מערכת היחסים הזו, היה אמור נתניהו לקבל סיקור אוהד בידיעות אחרונות ובוואינט - בתמורה למהלכים עסקיים ומהלכים בכנסת שיטיבו עם ידיעות אחרונות ועם מוזס עצמו. בראש הצעדים שהיה אמור נתניהו לתמוך: חוק ישראל היום.

על פי חשד המשטרה, נתניהו פעל מול המוציא לאור של ישראל היום, שלדון אדלסון, וביקש ממנו לצמצם את תפוצת העיתון ולבטל את גליון סוף השבוע - מהלכים שהיו אמורים להועיל לידיעות אחרונות. בנוסף, המשטרה חשפה שנתניהו אף קיים פגישה חשאית בביתו - זמן קצר לפני כניסת השבת - עם חברי כנסת המעורבים בחוק ישראל היום, על מנת להביא לשינוי החוק לטובת מוזס. עוד נכתב בהמלצות שנתניהו, שכיהן אז גם כשר התקשורת, פעל לחבר בין מוזס לבין בעלי הון, לקידום עסקה לרכישת ידיעות אחרונות.

פרסום ההמלצות מגיע לאחר שאתמול דחה בג"ץ את העתירה נגד פרסום והעברת המלצות המשטרה בתיקי חקירות נתניהו. בפסק הדין שכתב השופט אורי שהם, אליו הצטרפו השופטים ג'ורג' קרא ויעל וילנר, נכתב כי "דינה של העתירה להידחות על הסף, בהיעדר עילה להתערב בפעולות המשיבים" - שהם השר לביטחון פנים, מפכ"ל המשטרה והיועץ המשפטי לממשלה.

השופטים אימצו את עמדת הפרקליטות, שלפיה אין מדובר ב"המלצות", אלא סיכומי חקירה. באשר לבקשה לאסור את פרסום סיכום תיקי החקירה, נקבע כי אין עילה להתערב בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה, הקובעת כי הצדקת פרסום במקרה של "עניין ציבורי מיוחד", תחייב את קבלת אישור היועץ המשפטי לממשלה, וכי המשטרה אינה מחליטה על כך לבדה.

אינפו פרשת 1000

ארנון מילצ'ן
איש עסקים המקורב לנתניהו. סיפק לנתניהו טובות הנאה בשווי מאות אלפי שקלים ובהן סיגרים, בקבוקי שמפניה ותכשיטים.
לפי החשד, נתניהו סייע לו בתמורה בקבלת ויזה לארה"ב ובמכירת חלקו בערוץ 10

ג'יימס פאקר
מיליארדר אוסטרלי המקורב לנתניהו. לפי החשד, נעתר לבקשת מילצ'ן וחלק עמו את התשלום על טובות ההנאה לנתניהו

שרה נתניהו
אשת ראש הממשלה חשודה כי דרשה בעצמה את אספקת חלק מטובות ההנאה וכי בקבוקי השמפניה שסיפקו מילצ'ן ופאקר יועדו בשבילה

הדס קליין
העוזרת האישית של מילצ'ן ופאקר. שימשה אשת קשר בינם לבני הזוג נתניהו, העידה כי ראש הממשלה ורעייתו יזמו ודרשו את אספקת טובות ההנאה

דן שפירו
לשעבר שגריר ארה"ב בישראל. על פי החשד, נתניהו פנה אליו ב-2014 כדי לסייע למילצ'ן בקבלת ויזה. היועמ"ש לא התיר למשטרה לגבות ממנו עדות בתיק

לן בלווטניק
איש עסקים מבעלי ערוץ 10. לפי החשד, ראש הממשלה התערב בעסקה למכירת הערוץ למיליארדר, שבעקבותיה זכה מילצ'ן לפיצוי כספי על מניותיו

ראש הממשלה נתניהו פרסם ביום חמישי שעבר הודעה בה הטיל ספק ביושרתו של מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך ובכשירותו לקבל החלטות בפרשות הנחקרות בעניינו. נתניהו אמר את הדברים בעקבות הראיון בתוכנית "עובדה" בה טען אלשיך כי גורמים רבי כוח אספו מידע על החוקרים בתיקי 1000 ו-2000. נתניהו כתב כי "צל גדול הוטל הערב על חקירות המשטרה והמלצותיה בעניינו של ראש הממשלה נתניהו... כל אדם הגון ישאל את עצמו איך אנשים שאומרים דברים הזויים כאלה על ראש הממשלה יכולים לחקור אותו באובייקטיביות ולהמליץ בעניינו ללא משוא פנים?".

ראש הממשלה קרא לחקור את טענותיו של אלשיך: "הרמיזות של המפכ"ל הן כל כך חמורות, שנדרשת מיד חקירה אובייקטיבית ומהירה על הטענה שראש הממשלה שלח חוקרים - ולאחר שיתברר שאין קשר כזה, יש להסיק את המסקנות המתחייבות לגבי אופן ניהול החקירה וגיבוש ההמלצות נגד ראש הממשלה".

לאורך כל החקירה שב וטען ראש הממשלה כי "לא יהיה כלום כי אין כלום" והטיל ספק ביושרתם של בכירי המשטרה והחוקרים.

מטעם מילצ'ן נמסר: "המלצת המשטרה לכתב אישום בגין עבירת שוחד - לא תישאר על כנה. הקשר בין מר מילצ'ן לבין מר נתניהו החל בתחילת שנות ה 2000 עוד כשנתניהו לא נשא בתפקיד ממשלתי. קשר זה התאפיין בידידות בין השניים ובין בני משפחתם. במסגרת זו ניתנו מעת לעת תשורות על ידי מר מילצ'ן למשפחת נתניהו, ללא כל אינטרס עסקי".

עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב-סבאג המייצגות את נוני מוזס, מסרו: "לנוני מוזס עומדות טענות משפטיות חזקות, ואנו מאמינים שלאחר בחינה נוספת של הממצאים בפרקליטות - התיק נגדו ייסגר, ויתברר כי הוא לא עבר עבירה פלילית. יחסים בין תקשורת לאנשי ציבור, לרבות פוליטיקאים, הם אבן יסוד במדינה דמוקרטית. ניסיון לצבוע מערכת יחסים כזאת, מורכבת ומסובכת ככל שתהיה, בצבעים פליליים - הוא בעייתי ומסוכן". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ